A szülők a gyerekek pénzügyi tanácsadói is lehetnek – Elindult az idei K&H Vigyázz, kész, pénz! iskolai vetélkedője

K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedő

Az idei tanév már a tizennegyedik, amelyben a K&H bank megszervezi a diákok pénzügyi vetélkedőjét. A rendezők számítanak arra, hogy gyerekeik tanácsadójaként a szülők is bekapcsolódnak a versenybe.

A K&H bank szervezésében idén is elindult a 3–11. évfolyamos kisdiákok pénzügyi vetélkedője, a Vigyázz, kész, pénz! A versenyben a gyerekeik tanácsadójaként – a pedagógusok és a mentorok mellett – természetesen a szülők is részt vehetnek. A gyermeknek azt kell bizonyítaniuk, hogy sokat tudnak a pénzről, aminek alapvető forrása a szüleiktől szerzett ismeretek lehetnek. A diákok a jelentkezéstől az eredményhirdetésig egész tanéven át versenyeznek.

Azoknak van jobb esélye megszerezni az értékes nyereményeket – egyebek mellett az okosórákat, táblagépeket –, akik felkészülten érkeznek. Akikkel beszélgetnek a szüleik arról, hogy mit jelent a takarékoskodás, illetve hova vezet a pénzszórás. Akiket például megtakarításaik megduplázásával ösztönöznek a szüleik arra, hogy fontos célok elérése érdekében tegyék félre zsebpénzük egy részét.

Ez már sorrendben a tizennegyedik tanév, amelyben a megrendezik a versenyt, hiszen az első Vigyázz, kész, pénz! vetélkedőt a 2010/2011-es tanévben tartották. Az indulás óta összesen 800 település 1900 iskolájának csapata mérte össze tudását. Eddig összesen majdnem nyolcvanezer kisdiák ismerkedett meg a pénz többé-kevésbé titokzatos világával. Az elmúlt tanévben, 2022 szeptemberétől 2023 júniusáig 9 ezer fiatal versenyzett egymással. A feladatokon keresztül egyebek mellett a kártyás és az okos eszközös fizetésről, a digitális pénzügyekről, a megtakarításokról, a hitelekről tanulhattak a diákok.

Többféle segítség

A csapatok felkészítői általában a tanárok, ám a szülők is részt vállalhatnak a gyerekek mentorálásából. Ehhez fontos tudnivaló, hogy a verseny feladatai részben a vigyázz#KáPé vlogon és az ehhez kapcsolódó mobilapplikáción található tananyagra épülnek.

Minden kiderül a vetélkedőhöz készített tananyagból, valamint abból a 15 részes videósorozatból, amelynek epizódjai megmutatják a gyerekeknek a pénzügyek világát. A vetélkedő kérdései emellett szorosan kötődnek a mindennapi pénzköltéssel, takarékoskodással, bankolással kapcsolatos kérdésekhez és aktuális témákhoz.

K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedő

A vetélkedőre készülés egyfajta támogatást kínál a szülőknek is, segítséget ad saját ismereteik felfrissítéséhez. A bank igyekszik játékos formában választ adni a sokszor bonyolult pénzügyi kérdésekre. Ugyanez a feladat vár a szülőkre is mint gyermekeik tanácsadójára.

Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatták, hogy a bankfióki mentorprogram sokat segített a versenyzésben és a tananyag elsajátításában. Ennek része volt, hogy a gyerekek a bankfiókokban testközelből tapasztalhatták meg egy pénzintézet működését. Az érintett tanárok beszámoltak arról, hogy lemehettek a trezorba, ahol a gyerekekkel együtt rengeteg információt kaptak a külföldi és hazai valutákkal kapcsolatban. Ezek közül sokat kézbe is vehettek. Ezek a személyes élmények, találkozások, főként gyermekkorban nagyon fontosak és pozitív hatásuk maradandó.

Díjözön a gyerekeknek

A felkészítők online adhatják le a nevezéseket a K&H Vigyázz, kész, pénz! vetélkedő weboldalán 2024. január 26-áig. A verseny első három fordulója online zajlik. Az első fordulóra január végéig kell jelentkezni. A második fordulóba jutott csapatok március első napjáig adhatják le a második körös feladatok megoldását. A regionális online középdöntő áprilisban lesz. Az országos döntőt személyes részvétellel rendezik meg május 22-én és 23-án.

A verseny végén a legjobb teljesítményt nyújtó csapatok díjazása mellett elismerik a legtöbb diákot felkészítő felnőtt és a legtöbb diákot nevező iskola munkáját is. Emellett a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben működő iskolák közül külön díjat kap az, amelyik a legtöbb diákot nevezi a versenyre.