Papucs, szablya és a tolvaj – szabadtéri kincskeresős játék családoknak, osztályoknak
Ez a cím akár egy Quentin Tarantino film címe is lehetne, de nem az, bár legalább annyira fantáziadús. A papucs, a szablya mind olyan nyomok, amik alapján elfoghatjuk a képzeletbeli tolvajt. Mit keres egy harcos hőst ábrázoló szobor lábán a papucs? Milyen üzenetet rejt egy parkban található hajó árbóca? Hogy áll össze a kód, amiből megtudhatjuk ki is valóban a tolvaj a varázserdőben? – számtalan furcsának ható kérdés, amit csak azok értenek, akik néhány órára kiszakadtak a hétköznapi hajszából és erre a legjobb módszer egy kiadós játék. Ez felnőttre és gyerekre is igaz, annál is inkább mert egy izgalmas, családi csapatépítő programra találtunk. Milyen játékot, küldetést rejt a kincskeresés és a tolvaj leleplezése? Élményprogramon jártunk az Orczy-kertben és a Nemzeti Színház szoborparkjában.
Tolvaj a varázserdőben – titokzatos küldetés az Orczy-kertben
Titokzatos küldetés, amely beszippantja nem csak a gyerekeket, de a szülőket is. Szabadtéri kincskeresős játékon jártunk a nagyon igényesen felújított Orczy-kertben, ahol egy órácska alatt teljesen a mese szereplőivé váltunk. A Tolvaj a Varázserdőben – szabadtéri kincskereső fantázia névre keresztelt, rendkívül jópofa és egyszerű nyomozós játékhoz a SWEET ESCAPE SZABADULÓSZOBA partner kávézójában kaptuk kézbe a valósághű kincses térképet, melyen szerepelnek a feladatok, a küldetések. A térkép rendkívül részletgazdag, és egyből lázba hozza a kalandorokat. Rendhagyó tárgyakat, feliratokat, üzeneteket keresünk egy-egy szobron, farönkön vagy épp a Természettudományi Múzeum hátsó részénél.
Kincsestérképpel a kézben
A küldetés a parkon belül a hatalmas Ludovika felirattól indul. Elsőként is érdemes bepozícionálnunk magunkat, hogy is tartsuk a térképet? Merre van a tó, ahol több kincslelőhely is jelezve van? Adott egy térkép, egy gyönyörű park, ahol meg kell találni az eltűnt varázseszközöket, amik alapján kideríthetjük, hogy ki volt a tolvaj.
Családi kincskeresés
Kerestünk feliratot, különleges tárgyat, a kedvencünk a hősök, forradalmárok lábán lévő papucs volt, ami nagy nevetést váltott ki, hisz elég szokatlan, hogy valaki úgy indul harcolni hogy a mamusz még a lábán van. 🙂 Persze a fiúknak külön kedves volt, hogy kard, tőr és szablya is volt a felfedezésre, megtalálásra feladott dolgok között.
Nézzétek meg kedvcsináló kisfilmünket a szabadtéri kincskeresésről:
Forró csoki és oklevél
Párosítottuk a megtalált tárgyat betűkkel, pontokkal és a kitartó munka eredményeként megtaláltuk a KÓDOT, amivel a kávézóba visszatérve kideríthettük, hogy hogy hívják a tolvajt, aki a Varázserdőben garázdálkodott. Persze a küldetést teljesítők sem maradtak jutalom nélkül, kincskereső oklevéllel büszkélkedhetünk és hatalmas forró csoki landolt a bendőnkben a jól végzett detektív munka eredményeként, mely minden játék szerves része a Sweet Escape programjain.
Játékos tanulás és sikerélmény a szabadban
Tájékozódás, figyelem összpontosítás, memorizálás, játékos tanulás, mind a szabadtéri kincskereső játék része. A gyerkőcök jó néhány kilométert tesznek meg, sokszor futva, hiszen mindenkit magával sodor a keresés, felfedezés élménye. Közben észrevétlenül tanulják meg az együttműködést, a logikus gondolkozást, de akár az ok-okozati összefüggéseket is. És tessék, lehet csodálkozni, mert a mai kor gyermeke, aki számítógépes játékokon szocializálódik, Ő is boldogan veti bele magát a küldetésbe és legalább akkora flow élményt kap egy-egy feladat megfejtésekor, mint amikor a számítógépen szintet lép.
Kincskeresés kütyükkel
Aki pedig mindenképpen a digitális tér bevonásával, szlengesebben szólva kütyüs játékkal szeretne játszani, de mégis a szabadban, annak szívből ajánlom a Sweet Escape többi budapesti kincskereső játékát, mely helyszíneken a természet és az épített kulturális örökség épp oly fontos szerepet játszik a küldetésben, mint a kódfejtéshez szükséges online feladatsor és rejtvények. Erre is kíváncsiak voltunk.
Elvarázsolt Kincses Sziget – avagy mi mindenről árulkodik egy szobor?
Természetesen kipróbáltunk egy kütyüs verziót is. A Nemzeti Színház mellett található kaland az Elvarázsolt Kincses Sziget interaktív kincskereső játék névre hallgat. Hát ez egy kicsit nagyobb falat volt, de nagyon szerettük.
Igen komolyan rá kellett hangolódni az összetett feladatra, hisz itt főként a nemzet nagy színészeit megformáló szobrokon – Kiss Manyi, amit a gyerekek „kiss many”-nek neveztek el, Latabár, Gobbi Hilda, stb. – lévő tárgyak beazonosítása, színnel és betűvel való kódolása segít ahhoz, hogy a 12 állomást végigjárva megfejtsük a Nemzeti Színház előtt álló kalózhajó kapitányának nevét.
Több generációs családi sétaprogram
A csodás a játékban, hogy a múlt és a jelen összeér, ahogy a szülők, akár nagyszülők tudnak a régmúlt színészeiről, szerepeiről mesélni és felelevenítik a „Jaj de jó a habos sütemény” c. dalocskát. A térkép, a kódfejtő lap és az online feladatsor együttes használata megint csak a csapaton, családon vagy akár baráti társaságon belüli együttműködést segítik. A gyerekek örömmel nyomkodják a helyes válaszokat a mobilon – melyet egy kedves kis dallam jutalmaz minden alkalommal – a szülők pedig lelkesen keresik a zászlóval jelzett feladathelyszíneket. Sok nevetés, séta, ismeretszerzés jellemzi ezt a majd másfél órás szabadtéri foglalkozást, mely közben még a budapesti panorámát is megcsodálhatjuk a Nemzeti Színház mellett lévő csigaformájú kilátóból, a Zikkurátból.
Tartalmas kikapcsolódás
Érdekes és határozottan jó érzés volt ez a két másfél órás időutazás, melyet az Orczy-kertben a tolvaj elfogásával, majd a Nemzeti Színháznál a kód megfejtésével töltöttünk. Fókuszált figyelem, játék, mely pont olyan lelkesedéssel kötötte le a gyerekeket, mint a szülőket. Nyilván fontos a siker, a motiváció, a kitartás, tehát mivel a program önállóan játszódik, fontos, hogy a szülő kicsit trénerként is jelen legyen. A feladatok és az online felület szinte mindenben segítséget ad, ha szükségünk van rá, tehát bátran próbáljuk ki. Vicces és élménydús program kisiskolás kortól, családoknak, de akár osztályoknak is egy egynapos kirándulás keretében. Amennyiben nagyobb létszámú csapat érkezik, akkor több felfedező szettet kell kérni, venni, hogy egymástól függetlenül tudjatok játszani, azaz több 4-6 fős csapatot érdemes generálni.
Budapesten már több helyszínen
A kincskereső játékok közül még egy hátra van a mi bakancslistánkon, mely – a cégvezető, Pattantyús Ádám szerint – a leginkább vadregényes, mivel a csepeli Tamariska Dombon található kiserdő biztosítja a fantasztikus helyszínt. Ádám elmondta, hogy a Királyerdő Kincsei kincskereső túra ugyan kissé kintebb van Budapest központjától, de a légkör és a játék kárpótol mindenért. Sőt, a hírek szerint már javában készül a legújabb, Népligetben játszódó bolygóközi kincsvadászat is – avatott be a tervekbe minket Ádám. Szeretnénk ide is eljutni, mert még napokkal a kincskeresés után is csillogó szemekkel emlegetik a gyerekek az élményprogramot, ennél jobb visszajelzés pedig nincs.
Mindenki nyer, nem az idő számít, hanem az élmény!
Azoknak, akik a pandémiás karantén alatt elszoktak a közösségi programoktól (szinte mindenki), nekik külön üzenem, hogy itt a távolságtartás, a szabadtér is biztonságot kölcsönöz a napjainkban beszűkült élethelyzetet kitágítva. Tehát fel a kanapéból és irány a felfedezés új világa! Imádni fogjátok!
Több mint kincskeresés!
A Sweet Escape felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt ajánlott változatos élményprogramjairól itt tájékozódhattok, ugyanis a 9. kerületi csapatépítő bázisukon a kincskereső játékok mellett van családbarát szabadulószoba és vidám kvízjáték, egyszerre akár 50-60 fő számára is.