Belső immunitás egy életre védelmet adhat gyermekünknek

kisfiú sapkában

Belső immunitás egy életre védelmet adhat gyermekünknek

A csecsemő számára nyújtott szeretet, érzelmi biztonság, érzelmi interakció képes arra, hogy felnőtt korára egészséges önértékelést adjon számára. A csecsemőkorban kialakult ősbizalom és az azt megalapozó készséges, odaadó gondoskodás, a kisbaba számára elengedhetetlen lelki és fizikai értelemben is. Azonban a nevelés már frusztrációval jár, amit érzékenyen kell kezelni. – hangzott el a Tudatos Szülők Iskolájának második előadója, dr. Mohás Lívia író-pszichológus nő november 12i programjában az IBS-en.

Odaadó melegség – morális biztonság

A csecsemő számára a legfontosabb szükséglet, hogy az Őt gondozó felnőtt érzelmi partnere legyen, elérhető legyen számára éjjel-nappal. A sírásoknak külön-külön értelme és üzenete van, babánk néha éhes, néha csak magányos. Mindig figyeljünk rá, adjuk meg neki gondoskodásban is a pólya melegségét. Öleléssel, a tenyerünk melegségével előidézzük benne az un. fészekérzést, ami nyugtatólag hat a kisbabára. A bizalom kialakításában az egyik legnagyobb hiba lehet, ha a baba jelzéseire nem reagálunk. Az sem helyes, magatartás ha tolakodóan, állandó „produkáltatással” , az érzelmek félreértelmezésével zaklatjuk Őt. A kis jövevényhez alkalmazkodnunk kell az első időkben, amíg mozgása, szellemi fejlődése által kitárulkozik számára a világ és már önállóan képes, akár csak kúszni-mászni is, hisz ez már egy komoly változás az Ő kis életében.

A gyermekek agya születésükhöz képest megkétszereződik kétéves korukra, ami hihetetlen gyors fejlődési szakasz, kiemelten fontosak a kezdeti ingerek. számtalan kutatás támasztotta alá, hogy a mosollyal, csillogó szempárral a babája felé közeledő mama-papa ugyanezt az ingert váltja ki a csemetéjéből, ezzel stimulálva, felfokozott érzelmi állapotba hozva a kicsit is. Ekkor a baba agyacskájának neuronjai lobickolnak az ingerekben és persze a boldogságban is.

Frusztráció – agresszió

Gyermekünket szinte folyamatosan valami rá szeretnénk szoktatni, vagy épp leszoktatni róla, legyen ez bármely életkorban. Dac, ellenkezés, agresszió a válasz, amire nekünk, szülőknek reagálni kell. Hogyan ? hol vannak a liberalizmus és a következetesség határai? gondoljunk csak a drága magániskolákra…egyenruha, szigorú napirend, teljesítményorientáltság. Rend és fegyelem nélkül a gyermek nyugtalan, meg kell mutatnunk a határokat és betartatni velük és – figyelem! – magunkkal! hisz a következetesség is elvárás, nem lehetünk „súlytalanok”, mert csak így érezhetik gyermekeink biztonságban magukat. A szeretet mellett kellenek a szabályok, ahhoz hogy kialakuljon bennük a lelki immunitás.

A kisgyermekkorban jól megalapozott idegrendszer stressz-tűrő, a szeretett egyén önértékelése, önbizonyítása nem szenved hiányt, így a problémák hatására is – későbbi életszakaszokban – kevésbé hajlamos alkoholizmusra vagy drog fogyasztásra is.