SoLaTi, a stílusok fúziója
A SoLaTi nevű formáció két éve létezik, zenéjük különlegessége pedig, hogy a jazz stílusát keverik soul-lal, R’n’B-vel vagy olykor funky-val. Oláh „Tzumó” Árpáddal, a SoLaTi megálmodójával és zongoristájával beszélgettünk. A zenekar legközelebb augusztus 16-án lép fel a Városmajori Szabadtéri Színpadon.
Mi a megalakulásotok története? Több ponton kapcsolódtok zeneileg, de mikor és miért jött az elhatározás, hogy közösen hozzatok létre valami újat?
Régóta szerettem volna létrehozni egy R’n’B/ soul zenekart, melynek eszközkészletét a jazz-el vegyítjük. Az első ember, aki eszembe jutott ezzel kapcsolatosan Snétberger Toni volt, aki doboknál játszik. Ezután jött Pocsai Kriszta, akit bár régóta ismertem, de még nem dolgoztunk együtt. Ő az, aki énekel és írja is a dalszövegeket. Heilig Tomival jó ideje nem találkoztam, örültem, hogy le tudtunk ülni beszélni, hiszen az ominózus találkozás óta- ahol átbeszéltük, ki milyen zenei stílust hallgat, szeret játszani- ő muzsikál basszusgitáron a zenekarban. Mikor felvettem a kapcsolatot velük, pár dal már elkészült, amiket át is küldtem nekik. Kriszta megírta az angol szövegeket, így a SoLaTi már két éve létezik.
A jazzt keveritek egyéb stílusokkal. Miért látjátok fontosnak a stílusok fúzióját és miért ezeket a stílusokat ötvözitek?
Hét évig éltem Amerikában, ahol a jazz és rap zenészekkel is muzsikáltam, többek között: Terence Blanchard, Wayne Shorter , Herbie Hancock négykezes , Charlie Haden, Kenny Garrett vagy épp Jack Dejohnett. A közös munka során a rap és R’n’B zenei stílus nagyon közel került hozzám. Amerikában a hip-hop/ R’n’B tulajdonképpen „egy asztalon van” a jazz-el, mindegyik stílusra nyitottak a hallgatók. Kriszta jazzénekesnő, de ő is szereti nagyon a funky és soul zenét, Toni is ugyanúgy jazzt játszik, de szereti a hip hop stílust is.
Mi az, ami inspirálja a közös zenélést? Vannak olyan előadók/hatások, akik/amik alakítják a zenéteket?
Persze, hogyne, vannak! Nagyon szeretjük Steve Wondert, ő a kedvencünk, az újabb generációból pedig d’Angelo-t, a régiek közül például Eart and fire-t tudom említeni. Ezek a művészek mind hatással vannak ránk, de törekszünk arra, hogy a zenénknek legyen egy saját világa.
Milyen számotokra a tökéletes (vagy ahhoz közeli) koncert miliő?
A tökéletes koncert szerintem a hangulattól függ, ami persze mindig más. Azért természetesen más kimenni a színpadra, ha százan, vagy ha öten vannak. Ugyanolyan jól kell játszani, ez nem is kérdés, de egy művész, zenész ember, akkor tud igazán örülni, ha minél több embernek át tudja adni a zenéjét.
Hol lesztek elérhetőek a közeljövőben?
Legközelebb a Városmajori Szabadtéri Színpadon játszunk, ahol Snétberger Ferenc lesz a vendégünk. Az ősszel megjelenő lemezünkön vendégzenészként ő is szerepelni fog. Szeretettel várunk tehát mindenkit augusztus 16-án, 19.30-kor a Városmajori Szabadtéri Színpadon!