Népi bölcsességek, amelyek formálják a gyerek gondolkodását: 33 közmondás őszre

Ha kint esik, és borús, szeles az idő, akkor se csüggedjetek! Ilyenkor kell elővenni az esőről, szélről szóló közmondásgyűjteményünket! Nemcsak a gyerek szókincsét, hanem a műveltségét is csiszolhatod ezekkel. Íme 33 közmondás esőről, szélről.

A népi bölcsességek gyakran szólnak természeti jelenségekről, mint például az esőről, szélről, amelyek évszázados megfigyeléseken alapulnak, és apáról-fiúra átadott tapasztalatokból merítenek. Tömörek, sűrűek, fontos mondanivalókat hordoznak magukban. A rövid sorok mégis hosszas gondolkodásra késztetnek.

Nincs olyan gyerek, akinek a bölcs meglátások ne tudnának segíteni egy-egy nehéz helyzetben – ezért sem árt időnként ezeket a közmondásokat elővenni és leporolni. Miközben tanítgatjuk a gyerekeknek a sokszor népmesei fordulatokkal tűzdelt közmondásokat, ügylejünk rá, hogy csak a saját szintjüknek megfelelően magyarázzuk ezek jelentését.

Csemegézz te is az alábbi 33 közmondásból kedved szerint!

1. Adtál Uram esőt, de nincs köszönet benne.
Amit az illető kért, megkapta ugyan, de a lényeg mégsem sikerült. A régi paraszti világban komoly gondot okozott, ha a várva várt eső jéggel érkezett, mert az elverte a termést.

2. Aki az esőt kerüli, sokszor vízbe fúl.
Aki a kisebb bajt el akarja kerülni, sokszor nagyobb bajba kerül. A tanulság, hogy nem kell mindenáron a kisebb gondok elől elmenekülni.

3. Esőt és gyereket nem kell kérni.
Nem kell kérni, jön úgyis. Az imádságot sem szabad pazarolni, érdemes inkább a nehezebben elérhető dolgokra tartalékolni azt.

4. Eső után brekegnek a békák.
Amikor már eláll az eső a békák megszólalnak. Azokra az emberekre mondták, akik csak akkor nyitották ki a szájukat, amikor már nem volt mitől tartaniuk.

5. Eső után köpönyeg.
Elkésett segítség. Ha már megtörtént a baj, akkor már felesleges foglalkozni vele, nem tehetünk ellene semmit.

6. Eső után szép idő szokott lenni.
A szomorúságot, bánatot öröm követi.

7. Hetes eső, hármas ünnep, jó gyomor.
Nem lehetett dolgozni a földeken, ha esett az eső. Ünnepkor szintén nem illet dolgozni. A jó gyomorba pedig sok étel fér. Ezért nem kedvelte a gazda a felsoroltakat.

8. Késő esőnek nagyobb a sara.
Az őszi eső nehezebben szárad fel. Arra mondták, ha valami kifejezetten nagyobb kárt okozott akkor, ha később történt meg, mintha előbb lett volna meg a baj.

9. Májusi eső aranyat ér.
A májusi eső nagyon fontos volt a paraszti gazdálkodásban. Ténylegesen a májusban hullott esőre utal, amit nagyon értékeltek a gazdák.

10. Őszi eső vizet áraszt, tavaszi szél utat száraszt.
Szintén időjárási megfigyeléssel kapcsolatos mondás.

11. Sok eső esett arrafelé.
Nagyra nőtt a sok esőtől. Tréfásan mondják a magasra nőtt emberekre.

12. Úgy sír, mint a sebes eső.
Keservesen sír. A 19. században a szakadó eső helyett a sebes eső kifejezést használták.

13. Véka eső, köböl sár.
Az őszi eső nagy sarat csinál. Ha későn jön a baj, akkor az már nehezen orvosolható.

14. Olyan, mint a három napos esős idő.
Rosszkedvű emberre szokták mondani.

15. A jó szél szombaton megáll.
Hétvégére jó idő lesz. Reménykedés abban, hogy jó idő lesz, és sütni fog a nap.

16. Aki szelet vet, vihart arat.
Aki ellenségeskedést szít, nagy bajt hozhat a saját fejére. Arra figyelmeztet, hogy okosabb dolog, nem gerjeszteni az ellenségeskedést.

17. Arra fordul, ahonnan a szél fúj.
Olyan emberre mondják, aki a véleményét az érdekeinek megfelelően formálja.

18. A szél álljon, te meg szaladjál.
„Indulj!” – népiesen. Másik jelentése, hogy ha gorombán kitessékelnek valahonnan egy embert.

19. A szél sem fújhat mindig kedvére.
Senki sem csinálhat bármikor bármit. Az embernek alkalmazkodnia kell a közösséghez.

20. Ismeri a szél járását.
Valaki fel tudja mérni, hogy hogyan alakulnak majd a dolgok.

21. Átlépi a szelet.
Nem őszinte, nem megbízható. Rosszalló kifejezés.

22. Egyen, amit a szél hord.
Rosszindulatú kívánság arra, hogy ne legyen mit ennie.

23. Kifogja a szelet a vitorlából.
Valamilyen módszerrel eléri, hogy a másik célja ne sikerüljön.

24. Oly állhatatlan, mint a szél.
A megbízhatatlan emberre szokták mondani.

25. Szél ellen pókháló.
Felesleges dolog.

26. Széllel bélelt a mentéje.
Megbízhatatlan emberre mondják, akinek a szavára nem lehet adni.

27. Tudja, honnan fúj a szél.
Ismeri az összefüggéseket. Másik jelentése: bennfentes.

28. Szél fújja, por kísérje!
Menjen! Azt szeretnék, hogy az illető minden konfliktus nélkül elmenne inkább.

29.A messze villámnak későn jön a mennydörgése.
Ami tőlünk távol történik, annak a következménye kevésbé érint bennünket.

30. Villám vissza nem tér.
Bíztatásként mondják: ugyanaz a baj már következik be még egyszer.

31. Sír, mint a záporeső.
Nagyon sír, ömlenek a könnyei.

32. Hirtelen, mint a zápor.
Nem várt eseményre mondják, ami hirtelen váratlanul bekövetkezik.

33. Záporeső hamar hullik.
Nem sokáig tart. Hirtelen támadt veszekedésre mondják.

Forrás: Szólások és közmondások (Osiris)

Szerző: Szinetár Rita (Az eredeti cikk a Kölöknet.hu oldalán olvasható, kattints IDE.)