Gyakorlatok a tökéletlenség elfogadásához
Kedves tökéletlen szülő! Tudod mikor volt a legutóbbi alkalom, amikor elfogadtad, hogy hibázol, vagy amikor mosolyogtál egyet, ha egy régi szokásod előbukkant, esetleg amikor hamar túl tudtál lenni a rossz kedveden? (Talán soha.) Hajlamosak vagyunk nevetségesen magas szinten űzni a szülőséget. Csakis a tökéletességet fogadjuk el saját magunktól, mondja Nicole Schwarz, család terapeuta és szülő coach.
Mindig, amikor elrontunk valamit, úgy érezzük, hogy itt a világ vége.
Mi történne, ha ahelyett, hogy irracionális célokat tűznénk ki, egyszerűen csak szeretnénk a tökéletlen énünket?
Oké, lehet, hogy ez most egy kicsit furán hangzik, de tisztázzuk csak.
Szeretni magunkat azt jelenti, hogy mindig készen állunk a tanulásra. Még ha megvan a gyakorlatunk, akkor is várhatóak kihívást igénylő napok, és a visszaesés nem jelent kudarcot. Sajnos, ez sokunknak teljesen elképzelhetetlen.
Hallgass meg egy 3 évest! Biztosan egy több perces sztorit fogsz hallani tőle, hogy mennyire fantasztikus, valamint felsorolja a csodálatos képességeit. (mint például, hogy egyedül húzza fel a zokniját)
Valahol az időben, egyszer csak abbahagyjuk a zokni-felhúzó-képességünk dicséretét.
Komolyra fordítva a szót. Szeretni magunkat annyit tesz, hogy jobb szülőkké válhatunk. Ha magunkkal empatikusabbak vagyunk, másokkal is azok leszünk. Amikor reális elvárásokat tűzünk ki magunk elé, a gyerekünknek sem fogunk irreálisakat felállítani. Ha nem kerítünk nagy feneket a hibázásainknak és még a kis sikereinket is megünnepeljük, a gyerekeink is így fognak tenni.
Álljon itt 15 mód, hogy bebizonyítsd, hogy szereted magadat.
- Lélegezz! Vegyél néhány mély lélegzetet. Vagy csak figyeld, ahogy a tüdődbe áramlik a levegő
- Öleld át magad! Igen, öleld át magad! Különösen, ha olyan életszakaszban vagy, amikor kevesebb ölelést, simogatást kapsz.
- Mosolyogj! Mosolyogj 10 mp-en keresztül és figyeld, hogy reagál rá a tested.
- Kezd újra! Engedd meg magadnak, hogy újra kezdj egy beszélgetést, egy mondatot, egy cselekedetet, egy gondolatot.
- Tarts szünetet a közösségi média-használatban! De tényleg. Minimum egy-egy napot.
- Fogalmazd át, amikor saját magadról negatívan akarsz beszélni! „Még mindig tanulom a szülőséget.” vagy „Nem vagyok tökéletes és pontosan ez az, amilyen lenni szeretnék.”
- Írj le 3 dolgot, amit ma jól csináltál. Még akkor is, ha kicsinek és jelentéktelennek tűnnek.
- Emlékeztesd magadat, hogy a hibázás nem egyenlő a kudarccal. A hibák egy folyamat részét képezik.
- Vezess naplót! Szánj időt arra, hogy leírd a gondolataidat, az érzéseidet, az észrevételeidet. Írj jegyzeteket magadról!
- Figyelj! Figyeld meg az érzéseidet, gondolataidat, cselekedeteidet, küzdelmeidet anélkül, hogy ítéletet mondanál, kritizálnál, gúnyolódnál vagy bosszús lennél.
- Írj le 10 dolgot, amiért hálás vagy! És ne hagyd abba, ha többet is tudsz!
- Csökkentsd az elintézendő dolgok listáját! Fókuszálj néhány dologra, amit feltétlenül el kell intézned! Biztosan nem mindegyik ugyanolyan fontos.
- Egyél, igyál tudatosan! Élvezd ezt a pillanatot!
- Keress valamit, ami örömet szerez neked! Valamit, amit látsz, amit megízlelsz, amit hallasz, amit megérintesz, amit megszagolsz, vagy amit mondasz.
- Nem vagy egyedül! Mindenki küzd. Nem te vagy az egyetlen. A rád mért kihívások biztos egyediek, de a tökéletlenség az egyetlen dolog, ami minden szülőben közös.
Egy új napra virradtál!
Talán ma lesz az a nap, amikor úgy döntesz, hogy megszereted a tökéletlen énedet.
Talán ma úgy döntesz, hogy a hibák, amiket vétesz nem végzetesek, hanem annak a jelei, hogy valami újat próbálsz ki.
Talán ma fogsz rájönni arra, hogy ha elakadsz valahol, akkor több támogatásra van szükséged és már tovább is tudsz lépni.
Vagy talán a mai nap lesz az, amikor azt mondod: „Helló, tökéletlen szülő! Nyugi, a gyerekeid szeretnek! Cipelsz egy csomagot a válladon a múltból, ami néha-néha kiborul és meg kell vele küzdened. De tegnap döbbenetesen klassz Lego tornyot építettél és csendben voltál, amikor kritizálni akartál. Hurrá! Ráadásul egyedül vetted fel a zoknidat! Szeretlek!”
Forrás: https://imperfectfamilies.com/easy-daily-practices-to-show-love-to-your-imperfect-self/
Magyar nyelvű forrás: http://szulo2pont0.hu/elet/786-gyakorlatok-a-tokeletlenseg-elfogadasahoz