A sport és rendszeres testmozgás jelentősége gyermekkorban kiemelten fontos
A jó hír az, hogy a gyermekek ösztönösen szeretnek mozogni. Amint annak tudatára ébrednek, hogy kezüket és lábukat használva képesek a helyváltoztatásra, szülő legyen a talpán, aki képes lépést tartani izgága csemetéjével. A kíváncsi gyermekek pedig fáradságot nem ismerve képesek szaladgálni, ugrálni, fogócskázni, fára mászni.
Azonban az életkor előrehaladtával a gyermekeknek meg kell tanulniuk az iskolában egy helyben ülni, és a tanulással töltött idő gyakran a mozgás rovására megy. Szabadidejükben pedig inkább a számítógépes játékokat választják a sportolás helyett, a mozgáshiány pedig idővel különböző problémák, betegségek kialakulásához vezethet, legyen szó túlsúlyról, mozgásszervi, ízületi panaszokról, a csigolyák közötti porckorongok károsodásáról, hátfájásról, gerincproblémákról, vagy éppen a mozgásszegény életmód következtében elszenvedett sérülésekről, melyek kockázata ilyenkor sokkal magasabb. A következő cikkben röviden összefoglaljuk, hogy miért is bír kiemelt jelentőséggel a rendszeres testmozgás gyermekkorban, milyen jótékony hatásai vannak a testi, lelki és mentális fejlődésre egyaránt.
Jótékony fizikai aktivitás
Ha igénybe vesszük izmainkat, azzal párhuzamosan egy sor bajtól és kórtól is megvédjük magunkat. Ugyanis a fizikai aktivitás nem csupán a fiatal szervezet egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, valamennyi szerv és szervrendszer – légzés, vérkeringés, anyagcsere, mozgatórendszer – optimális működéséhez is hozzájárul. Ezenkívül a környezeti vagy egyéb okok miatt létrejövő stresszek könnyebb elviselésében, kedvezőbb szociális beilleszkedésben és egy egészséges önbizalom kialakulásában is segít a sport.
Értékképző
A sportolás egyben az önismeret magasiskolája is. Megtanít méltósággal nyerni és emelt fővel veszíteni, őszinte alázatra nevel már kisgyermekkortól. Nagyon sokat ad a gyermekek személyiségfejlődéséhez. A különböző csapatjátékokban megtapasztalhatják, milyen fontos az alkalmazkodóképesség – mások elfogadása és a magunk helyének megtalálása az adott közösségben – amely az együttműködés alapfeltétele. Fair playre, segítőkészségre, másokért való odafigyelésre tanít. Az egyéni sportoknak köszönhetően pedig sokat fejlődik a gyerekek a kitartása, a megküzdési képessége, az akaratereje. Ezekkel a készségekkel és tulajdonságokkal felvértezve pedig az élet bármely területén könnyebben veszik majd az akadályokat.
A sport magával ragad
A sport az érzelmeinkre is jótékony hatást gyakorol, boldoggá tesz. Képes olyan állapotba hozni az embert, amely egy semmivel sem összehasonlítható érzést szül, a küzdelem élvezetéből sarjadó áramlás élményt. „Amikor az ember teljesen eggyé válik azzal, amit csinál és tudja, hogy erős, és legalábbis az adott pillanatban ő maga irányítja sorsát, és az eredményektől függetlenül úgy érzi, hogy minden milyen jó… akkor éli át teljes lényével, hogy áramlik benne az élet. Ez a flow.” Az alábbi mondat Csíkszentmihályi Mihály pszichológustól, a pozitív pszichológia egyik legnagyobb atyjától származik.
Mentális tuning
Óvodás kortól kezdve a különböző sportok által fejleszthetjük tovább a gyermekek mozgásos képességeit, amik hozzásegítik őket az agyféltekék közötti gyorsabb átváltáshoz, a gyors idegpályák kialakításához, a gondolkodás gyorsaságának fejlesztéséhez, ezáltal pedig az iskolában is jobb teljesítményt nyújtanak, kiemelkedőbb eredményeket érnek el. Erről bővebben itt és itt olvashattok.
Sportágválasztás
Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy itt egyáltalán nem azon van a hangsúly, hogy élsportolót neveljünk a gyermekből, már heti 2-3 edzés is megfelelő ahhoz, hogy csemeténk megtapasztalja a mozgás örömét. A lényeg, hogy pici gyerekkortól az egészség megőrzésére tegyük a hangsúlyt, a mozgást megszerettessük, és helyes mozgáskoordináció alakuljon ki. Hagyjuk, hadd válassza ki gyermekünk a számára legmegfelelőbb sportágat, amelyben jól érzi magát és szívesen űzi. Emellett a közös családi sportolás is nagyszerű lehetőség arra, hogy a gyermekek rákapjanak az aktív kikapcsolódás ízére, legyen az síelés, kirándulás, biciklizés vagy strandolás.
Egy kis ráhangolódás
Ahhoz, hogy gyermekünk kedvet kapjon egy-egy sportághoz nagyban segítheti az is, ha velünk együtt megnéz egy-egy mérkőzést, sporteseményt élőben vagy sportközvetítésen keresztül. Továbbá jó szívvel ajánljuk Nektek a megújult Da Vinci TV csatorna Sportlabor c. műsorát, amelyet a televízión vagy a Da Vinci Kids applikáción keresztül is követhettek. Ebben a sorozatban gyerekekkel és profikkal is találkozunk a sport világából. A profik elárulják, mi történik, amikor játszunk, megosztják Veletek tippjeiket, hogy még ügyesebbek lehessetek, segítenek megérteni a nézőknek a sport történetét, miközben érdekes tudományos tényeket is bemutatnak.
Írta: Vargacz Alexandra