Játékötletek esős húsvétra
Az előrejelzések szerint az időjárás nem igazán kedvez annak, hogy az ünnepek alatt hosszabb szabadidős programokat szervezzünk. A Játékliget összegyűjtött néhány olyan játékot, amely segít, hogy értelmes és hasznos elfoglaltsággal töltsük az időt, amíg végre megérkezik a jó idő.
A kütyükkel töltött idő is lehet közös program
Ilyenkor rendszerint előkerülnek a családi mesefilmek, és a gyermekek kétségtelenül szívesen töltenek akár hosszabb időt is a televízió, a számítógép, laptop előtt vagy tablettel a kezükben. Ezektől sem kell őket teljesen eltiltani, de fontos, hogy szabjuk meg, mennyi időt tölthet előtte és ügyeljünk rá, hogy ez az idő ne céltalan nézelődéssel teljen! Üljünk le vele közösen, nézzük meg, milyen játékkal játszik, mi is próbáljuk ki a kedvencét. Olvassunk érdekességeket a kedvenc állatáról, vagy mesehőséről. Szervezzünk mozizós délutánt, amikor együtt telepedünk le a nappaliban és közösen
megnézünk egy mesét.
Ismertessük meg velük a mi régi kedvenceinket!
Amőba, torpedó és ország-város játék ma már online is elérhető, de hogy egy kicsit elszakadjunk a képernyőtől, játsszuk velük papíron, ceruzával, tollal ezeket! Kisebbekkel is játszható az ország-város, ha csak egy kategóriát választunk és szóban minden játékos egymás után adja meg a válaszait.
Kell egy kis mozgás: játsszunk szoborjátékot!
Hallgassunk zenét, hagyjuk, ugráljunk, táncoljunk rá. Egyik pillanatban a zenét váratlanul leállítjuk, ekkor azonnal mozdulatlanul kell maradniuk addig, amíg a zene újra nem indul. Bonyolíthatjuk a játékot azzal, ha megadjuk, hogy milyen testhelyzetet kell felvenni a „szoborrá válás” idejére.
Kincskereső
Rejtsünk el a lakásban egy apró meglepetést és készítsünk hozzá térképet, vagy kisebbeknek szóban adjunk utasításokat a kincs hollétéről. Ezt a játékot összeköthetjük akár a húsvéti csokik és meglepetések felkutatásával is, ha az időjárás nem kedvez annak, hogy a kertben keresgéljenek ajándékok után.
Mi van a dobozban?
Egy dobozba gyűjtsünk össze különféle tárgyakat, játékokat, úgy hogy a gyermekek ne lássák, mit pakolunk be
le. Takarjuk le a dobozt. A gyermek most már belenyúlhat, és tapintás útján kitalálhatja, miket rejt a kosár. Majd cseréljünk szerepet!
Piknikezzünk! Memóriajáték
Akár az egész család részt vehet benne. Alkossunk egy kört a földön ülve, majd az első megszólaló kezdi a sort. „Piknikezni indultam, elcsomagoltam egy almát.” A következő megismétli az előtte szólót, és kiegészíti valamivel. „Piknikezni indultam, elcsomagoltam egy almát és egy szendvicset.” A végén az nyer, aki az összes dolgot fel tudja sorolni, amit közösen a kosárba pakoltunk.
Kártya, társas és kirakó: az örök családi kedvencek
Az elmúlt években nagyon sok játék jelent meg, néhány ezek közül igazi sláger lett, ám Licsár Szilvia pedagógus, a Játékliget szakértőjének tapasztalatai szerint a kirakós, a memória-, kártya- és társasjátékok igazi örökzöldek, minden korosztály körében a népszerű játéknak számítanak. Már kisebb gyermekek is könnyen megértik az egyszerűbb kártyajátékok szabályait és társasjátékok közül is mindig tudunk az életkornak megfelelőt választani. A társasjáték a szocializáció része, segítségével a gyermek megtanulhatja a szabálykövetést, a győzelem és a kudarc elviselését.