Hány hónapos kortól strandolhat a baba? – A védőnő tanácsai
Hány hónapos kortól vihetjük természetes vízbe és mesterséges strandra a babát? Mit adjunk rá, hogyan szoktassuk a vízhez? Meddig működik a búvárreflex? Makay Zsuzsa védőnő beszélt a Családinet oldalnak a témáról.
Három hónapos kor után a csecsemő már meg tudja tartani a fejét, szívesen van vízben, élvezi a fürdést. A kis kádat felválthatja a nagy fürdőkád. Ezzel megtanulja, megszokja, hogy nem csak kis térben lehet vízben, hanem nagyobban is – így nem fog félni a “hatalmas” vízben sem.
A kád vizét érdemes lassan lehűteni 30-32 fokra, mert a strandok vize kb 28-30 fokos. A szabad vizek hőmérséklete még ennél is hűvösebb.
Babaúszás 3 hónapos kor után ajánlott (legalább 2 kötelező oltás után), mert a csecsemő hőháztartása ekkorra stabilizálódik. Persze ez fejlettség és súly függvénye is.
Először a kis kád és a kis medence
3-6 hónapos korig – a nagy melegben – a kertbe kitett meleg vizes medencében, kiskádban, lavórban meríthetjük meg a csecsemőt. Később ezeket az eszközöket ki lehet vinni a strandra, a természetes vizek mellé is. A még biztonságosan ülni nem tudó csecsemőre fokozottan kell vigyázni! Persze a későbbiekben sem szabad a babát magára hagyni, mert bármikor elcsúszhat, víz alá kerülhet.
A lakásban is fel lehet állítani kicsi medencét, vagy a fürdőkádban napjában többször megfürdetni.
Féléves kortól lehet szoktatni a természetes vizekhez – ha nem túl hideg és a víz minősége is megfelelő. Ezt is fokozatosan tegyük. Először a lábfejét dugjuk be a vízbe, majd egyre beljebb, feljebb. A hidegebb víz fokozatosan érje a testet, hogy legyen ideje felvenni a környezete hőmérsékletét. Ajánlom, hogy mindez a szülő karjában történjen, ahol biztonságban érzi magát.
Egy éves korig nem ajánlott a strandolás
Egyéves kor után már elvihetjük a babát strandra, a gyermekmedencébe; a közös medence kerülendő. A gyermekmedence vize 30 fok körüli, melyben a kórokozók, vírusok, paraziták nem pusztulnak el, sőt: szaporodnak. Legtöbb esetben nem azonnal jelentkeznek a fertőzés tünetei, hanem napokkal, hetekkel később – pl. futószemölcs, gombás fertőzések, középfülgyulladás. Ajánlom, a medencébe menetel előtt és után a zuhany használatát.
A felnőtt medence kimondottan veszélyes a fertőzések összeszedése miatt. Ha szülő a karjában viszi be a kicsit, akkor a ficánkolása miatt könnyen kicsúszhat az ölelésből is.
A karúszó használata bizonyos védettséget, biztonságot ad, de a szabad mozgásban akadályozhat. Az úszókaribából könnyen ki tudnak bújni. Gumimatracon, csónakban sosem hagyjuk a gyermeket felügyelet nélkül!
Mindig figyeljünk a csúszásveszélyre, alacsony vízben is eleshet!
A teljes cikk a babák búvárreflexéről, a fürdőzés idejéről és a strandolás utáni teendőkről a Családinet oldalán olvasható.