Instant örömök online – kell ez nekünk?
Mi ösztönzi a folyamatos ingerkereső magatartást? Az online pornó problematikáján keresztül ezekre a kérdésekre keresi a választ a TanTrend cikke.
Napjainkban a szociális tér, illetve a randizási szokások teljesen átalakultak: a különböző randiapplikációk (pl. Tinder) segítségével könnyen és gyorsan „kikereshetjük” a számunkra szimpatikus partnert, és gyors üzenetváltás után az első találkozás is könnyen megvalósul. A szokásos randiforgatókönyv pedig nagyon távol áll a hagyományostól: akár már az első alkalom szexszel kecsegtethet, ha pedig felbukkan egy szebb, kívánatosabb partner a közelben, akkor pedig gond nélkül lecseréljük az előzőt. Vajon hova vezet ez a felgyorsult tempó? Mi ösztönzi a folyamatos ingerkereső magatartást? Az online pornó problematikáján keresztül ezekre a kérdésekre keresi a választ a TanTrend cikke.
Enyhénszólva is túl direkt
A pornográfia a szexuális tartalom direkt ábrázolását jelenti, és míg a régebbi korok erotikus képzőművészeti alkotásai (szobrok, festmények) finomabban kezelik a tabuközeli tartalmakat, addig a jelenkori pornóvideók aligha bírnak művészi értékkel: a naturalisztikus ábrázolás mellett csupán a szex fizikai aspektusaira fókuszálnak. Az online pornó azonnali belépő az instant, virtuális örömökhöz: ingyen letölthető videók tömkelege várja a felhasználókat, nemre – és gyakran korra való tekintet nélkül – elérhetők a sokszor szélsőséges tartalmak.
Főleg a szűz fiúk szexualitását teszi tönkre
Több kutatás bizonyítja, hogy már a fiatal korosztály körében elképesztő méreteket ölt a pornófogyasztás mértéke, és bár joggal reménykedünk, hogy mi mindent megtettünk a problémaelhárítás érdekében (pl. hatékony szűrőprogramok telepítését), de a direkt hatások mellett közvetve is hatnak a felnőttfilmes tartalmak. Leginkább azoknál a fiataloknál – főleg fiúknál – érvényesül ez a romboló hatás, akiknek még nem volt valódi szexuális tapasztalata, és az első alkalom előtt már sokórányi pornót láttak, tehát ebben szocializálódtak. Számukra a szexuális aktus pusztán testi teljesítmény, amely nélkülözi a romantikát és az érzelmeket, az intimitást, de még az érintést vagy a csókot is.
Irreális teljesítmény
Amíg a felnőttek különbséget tudnak tenni a valóság és a film nyújtotta illúzió között, és a szélsőségektől mentes, mértékkel fogyasztott, „szoft” tartalmak nem hatnak negatívan a szexuális kultúrájukra, addig a fiatalok számára a filmben látottak – tévesen – az elérendő valóságot jelenthetik. Egy felnőttfilm – amellett, hogy vérszegény, fantáziátlan kerettörténettel rendelkezik − úgynevezett „szupernormális ingerekkel” csábít: a szereplők kiemelkedő kondícióban vannak; testfelépítésük, teljesítményük köszönőviszonyban sincs a realitással, a valódi, hús-vér férfiakkal és nőkkel.
Ezekben a filmekben sokszor alig váltanak szót a szereplők, gyakran már az első percekben belecsapnak a lecsóba, vagyis a direkt (sokszor durva) akció kerül a történet fókuszába. Semmi sem utal arra, hogy szükség lenne udvarlásra, ingerkedő szócsatákra, apró, lopott pillanatokra, érintésre vagy beszélgetésre.
Szélsőséges igények miatt panaszkodnak a lányok
A nőket a filmbeli partnereik szexuális tárgyként kezelik, és ez a káros norma áttevődik a valódi kapcsolatokra is: gyakori panasz a lányok részéről, hogy a fiatal fiúk elvárásai, igényei szélsőséges irányba tolódtak, ami a lányokban rengeteg frusztrációt, és saját testtel kapcsolatos szégyenérzést gerjeszt. Sajnos a fiúk sem jönnek ki jól a dologból: ők azzal kapcsolatban élnek át szorongást, hogy nem tudnak úgy teljesíteni, mint a pornósztárok, ők is elégedetlenek a saját testükkel, csökken a magabiztosságuk, illetve egy idő után elveszíthetik a motivációjukat egy valódi kapcsolat kialakítására és fenntartására. Igazából nem kárhoztathatjuk őket: a könnyű és gyors öröm illúziója nem csábít arra, hogy egy természeténél fogva hullámzó párkapcsolatba invesztáljanak időt és energiát.
Az agyunk ősi részére hat
A szenvedély szélsőséges méreteket is ölthet: pornófüggőségről akkor beszélünk, ha a felhasználó képtelen kontrollt gyakorolni a pornószenvedélye felett, és ez negatívan befolyásolja társas, érzelmi és személyközi kapcsolatait, továbbá a tanulásban és/vagy munkában is érezteti hatását.
Gary Wilson Pornóra kattanva című könyvében részletesen kifejti, milyen agyi folyamatok zajlanak ilyenkor: agyunk jutalmazó központjában születnek meg például a szexre és szerelembe esésre irányuló vágyak.
A cikk folytatása a TanTrend oldalán olvasható.