13 jel, hogy mérgező szülővel van dolgod
A legtöbb szülő megtesz minden tőle telhetőt, hogy a gyermeke boldog és egészséges legyen, de sajnos vannak olyanok is, akiknél – mérgező szülőként – borítékolható, hogy a gyerekeik lelki sérülésekkel nőnek fel mellettük.
Általában persze nincsenek tudatában, hogy ők most épp mérgező szülők, de a szándék mindegy, a lényeg az, hogy olyan érzelmi, lelki károkat okoznak a gyermeküknek, amik megkeseríthetik az egész életét. A következő viselkedésminták jellemzők a mérgező szülőkre, úgyhogy ha ilyeneket éltél át a saját szüleid mellett gyerekkorodban, akkor jó eséllyel mérgező környezetben nőttél fel – írta az nlcafe.hu.
1. Nem nyújtanak érzelmi biztonságot a gyereknek
Néhány szülő azt hiszi, hogy leginkább szigorúságra van szükség, hogy a gyerekek felnőttkorukra megálljanak a saját lábukon. Ha veled is így bántak gyerekkorodban, akkor még azt is hiheted magadban, hogy ezzel a szigorú, érzelemmentes neveléssel jót tettek veled. Ennek a fajta nevelésnek az a következménye általában, hogy a gyermek teljesen kétségbeesik és pánikolni kezd, ha elutasítással vagy kudarccal találkozik.
2. Folyton kritizálják a gyereket
Minden szülő megfogalmaz kritikát a gyerekével szemben olykor, amire szükség is van, hiszen enélkül talán sosem tanulnánk, hogy mi a helyes viselkedés. Egy mérgező szülő azonban extrém módon kritikus, mindent leszól, amit a gyermek csinál. Gyakran abban a tévhitben van ilyenkor a szülő, hogy ezekkel a kritikákkal tereli a helyes útra a gyermekét, ám sajnos igazából csak egy kegyetlen belső kritikus hangot nevel bele a gyerekébe, ami miatt aztán felnőttkorában folyton szapulni fogja önmagát.
3. Megalázó viccelődéseknek teszik ki a gyereküket
Természetesen az jó, ha a szülő-gyerek kapcsolatban sok humor van, de van különbség a kedves viccelődés és a cikizés, megalázás között. Amikor például a gyereket azzal cikizi az anyukája, hogy milyen duci, az már nem a kedves beszólás kategória, főleg ha mindezt nyilvánosan, mások előtt teszi. Ez a fajta viselkedés csak önbizalomhiányhoz vezet a gyereknél. A szülőnek őszintének kell lennie a gyerekkel, de nem gonoszkodva, hanem szeretettel.
4. Kikövetelik maguknak a figyelmedet
A mérgező szülők sokszor a gyerekeiket szülőszerepbe helyezik és folyton figyelmet követelnek, mint a háromévesek. Elszívják a gyerek energiáit, idejét azzal, hogy folyton önmagukra irányítják a figyelmét, ahelyett, hogy hagynák, hogy kibontakoztassa a saját képességeit. Egészséges szülő-gyerek kapcsolatban a gyereknek van tere arra, hogy fejlődjön, a szülő nem telepedik rá, nem igényli, hogy folyamatos kontaktusban legyen vele a gyerek, és az ő lelki rezdüléseire, szükségleteire reagáljon nonstop.
5. Állandó önigazolásban vannak
Az a bizonyos híres “apa azért iszik, mert te sírsz” mondás pont ezt jellemzi tökéletesen. A gyerek mindig valami olyat csinál, ami miatt a szülei kénytelenek érzelmileg vagy fizikailag bántani őt. Felelősséghárítás, önigazolás: tipikus mérgező szülői viselkedés. Bármilyen szituációt képesek úgy kicsavarni, hogy az az ő igazukat bizonyítsa, és a gyereknek két választást hagynak: vagy a szülőt vagy saját magukat hibáztatják. A gyerekek pedig legtöbbször az utóbbit választják, és elhiszik, hogy velük van a gond, nem a szülőkkel.
6. Nem engedik, hogy gyerek kifejezze a negatív érzelmeit
Nem gondoskodnak a gyermek érzelmi szükségleteiről, nem hallgatják meg, leszólják, ha lelki fájdalma van, és meg sem próbálják vigasztalni. Ezzel azt érik el, hogy felnőve a gyerek majd minden érzelmét lenyeli inkább és nem fog kiállni magáért, akár még depresszióssá is válhat. Semmi gond nincs azzal, ha arra tanítjuk a gyereket, hogy lássa meg a rossz helyzetekben is a jót, de ez nem azt jelenti, hogy ignorálnia kell a negatív érzelmeit.
A további, mérgező szülői viselkedésre utaló jelek az nlcafe.hu oldal cikkében olvashatók.