30 bátorító, féleleműző gyerekkönyv
Milyen sok része van egy gyerek életének, ahol bizony fel kell szívnia magát és felül kell kerekednie a félelmein. Az éjszakai sötétség, egy közelgő mandulaműtét, új óvoda, barátkozás, költözés, iskolai közösség… Mennyi, mennyi bátorságpróba! Itt egy kis segítség könyvek formájában, gyerekeknek és felnőtteknek.
Talán a „bátorság” témája az, aminél a leginkább érzem, hogy a gyerekkel, gyerekekkel élés egy oda-vissza működő tanítási-tanulási folyamat, ahol érdemes elgondolkoznunk azon, hogy a gyerekeknek kell-e tőlünk tanulniuk vagy nekünk kellene arra törekednünk, hogy a saját, belénk nevelődött félelmeinket elhagyva segítsünk nekik megőrizni azt az ősi magabiztosságot és bizalmat a világ felé, amit magukkal hoznak – írta az egigerokonyvek.blog.hu oldal szerzője.
Az itt következő könyvek mindegyike olyan történeteket kínál, amelyek gyereknek és szülőnek is segíthetnek: megtanítanak bennünket átlépni, túljutni, legyőzni, kibeszélni, megoldani, segítséget kérni és kapni… Csupa hasznos tudomány, olykor megható, szívet melengető, olykor kacagtató formában! Böngészésre és BÁTORSÁGRA FEL! 😀
A lista a „Neveljünk olvasókat!” csoport tagjainak segítségével készült.
2 éves kortól
Marék Veronika: Laci és az oroszlán (Móra Kiadó, 2013)A világ leggyávább kisfiúja egy oroszlánra vágyik. Meg is kapja – csak éppen az oroszlán kicsi és piros. Mégis alaposan megváltoztatja Laci életét.
Óvodásoknak
Lorenz Pauli: Hű, de bátor (Scolar Kiadó, 2011)
Ez a kedves mesekönyv egy bátorságpróbáról szól. Négy barát a kisegér, a csiga, a béka és a veréb versenyre kel: vajon ki a legbátrabb közülük? A kérdés nem is olyan egyszerű, mint első látásra tűnik amihez az egyik állatnak össze kell szednie minden bátorságát, az a másiknak a világ legtermészetesebb dolga. Végül az állatok rájönnek, hogy a bátorság milyen viszonylagos dolog, és mind elismerik a másik hősies tettét. Az elbűvölő rajzokkal illusztrált mese a gyermekek számára is érthető módon mutat rá az egyének különbözőségére és a toleráns viselkedés fontosságára.
Hohol Ancsa: Terka és a mandulakaland (Móra Kiadó, 2015)
Terka egy cserfes, négyéves kislány. Önálló véleménye van mindenről, szüntelenül kérdez, és más szemmel nézi a világot, mint a felnőttek. Akik már ismerik, tudják, hogy Terkával mindig történik valami. Most sincs ez másképp, ezúttal egy rövid, de annál izgalmasabb kórházi látogatás vár rá. A kislány ugyan kénytelen megválni a manduláitól, cserébe viszont számtalan új élménnyel lesz gazdagabb. Hiszen ha Terkán múlik, még egy mandulaműtét is lehet kaland!
Melanie Watt: Cidrimókus és a sötétség (Tessloff Babilon, 2014)
Cidrimókust mindenki szereti! Cidri sosem alszik. Az alvás rettentő ijesztő. Éjszaka támadnak ugyanis a rossz álmok, a kísértetek, a sárkányok és a pöttyszörnyek.
Cidrimókus így hát mindenfélét kitalál, hogy ébren maradhasson éjszakánként. Ámde az alváshiánynak fura mellékhatásai vannak, amelyek közül a kimerültség a legkevesebb. És ha a fáradtság nem lenne elég: váratlanul megtudja, hogy ma éjszaka az összes álma – pontosabban rémálma – valóra válik! Hogy fogja átvészelni Cidrimókus az éjszakát?
Nagyobb ovisoknak és kisiskolásoknak
Dániel András: Mit keresett Jakab az ágy alatt? (Pagony Kiadó, 2015)
Jakab a szobájában játszik. Billenős teherautóját, Klárikát tologatja, amikor szörnyű dolog történik… Klárika felborul, és az üveggolyók begurulnak az ágy alá. Az ágy alatt bizony sötét van, nagyon sötét. Jakab fél – de mégis bemászik! Ebből a gyönyörű, hatalmas, böngészőszerű mesekönyvből kiderül, hogy az ágy alatt igaziból egy új, színes és izgalmas világ rejtőzik. Ott van persze a rémisztő Hómama meg a Szőrizéke, de talán mégsem kell tőlük annyira félni! És rajtuk kívül még rengeteg csodálatos hely a vízibusz pályaudvartól a Nyalókába Ragadt Legyek Szabadtéri Múzeumáig. Aki ismeri Dániel András szokatlan és végtelenül mulatságos lényekkel és eseményekkel benépesített színpompás és bizarr világát, az nem fog csalódni ebben az esztrádkönyvben – ami egyszerre böngésző, mese, interaktív képeskönyv. Aki nem ismeri, az pedig ne halogassa, kössön vele közeli ismeretséget, jól fog járni! (5 évnél idősebb gyerekeknek és felnőtteknek)
Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó (Kulcslyuk kiadó, 2016)
E kötet Lilla és Tündérbogyó összes eddigi kalandját gyűjti egy csokorba. A Mesepszichológia első és második részében megjelent húsz mesét tíz vadonatúj követi, amelyek szórakoztatva segítenek a gyermek érzelmi intelligenciájának fejlesztésében.
A mesék önéletrajzi ihletésűek: azokra az érzésekre építettem őket, amelyeket gyermekkoromban megéltem, és az emlékezetemből sikerült felidéznem. A bennem élő felnőtt faggatta a bennem élő gyermeket, és fordítva, a gyermek a felnőttet, hogy ezeket a korai belső élményeket minél hitelesebben tudjam visszaadni.
De miért is van szükség az érzelmi intelligencia fejlesztésére gyermekkorban? Ahhoz, hogy lelkileg egészséges felnőtteké váljunk, jó kapcsolatokat alakítsunk ki, képesek legyünk együttműködni másokkal, saját érdekeinket érvényesíteni, kezelni a konfliktusainkat, és helyes döntéseket hozni, tárgyi tudásunk mellett elemi szükségünk van „érzelmi ügyességre”, pallérozottságra is: az érzelmek felismerésének, megfogalmazásának és hatékony szabályozásának képességére.
Mindezt fokozatosan sajátítjuk el gyermekkorban. Ha megtapasztalhatjuk azt, hogy a szüleink érzelmileg hozzáférhetők, érzékenyek a szükségleteinkre, kifejezhetjük feléjük a negatív érzelmeinket is, és ezeket csillapítják, akkor belsővé tesszük ezt a mintát, így tanuljuk meg az érzelmi szabályozás képességét. Ugyanakkor az is lényeges, hogy szülőként is hitelesen, kongruensen fejezzük ki érzelmeinket, vagyis az, amit kifelé mutatunk, azonos legyen azzal, amit megélünk – így tudunk a személyiségünkön keresztül a legerősebben hatni a gyermekünkre. Ebben a folyamatban fontos segítséget jelenthetnek számunkra a mesék.
Tündérbogyó segít Lillának és a mesét hallgató gyermeknek is kifejezni az érzelmeit, megérteni és elfogadni azokat. Nem oktat ki, nem mondja meg, mit kell tenni, csupán ott van Lillával örömében, bánatában, magányában; együtt érez vele, amikor csalódott; megérti és visszatükrözi érzelmeit; törődik a szükségleteivel, és támogatja őt döntéseiben. Lilla kifejezheti előtte negatív érzelmeit is, nem kell tartania attól, hogy barátja kineveti vagy megkérdőjelezi azokat. Tündérbogyó példát mutat arra, hogyan lehet a fájdalmas belső élményeket – például a haragot, a testvérféltékenységet, a gyászt – feldolgozni, a félelmeket kezelni. Beszélgetnek szeretetnyelvekről, családi történetekről, az álmok, vágyak megvalósulásáról és a másság elfogadásáról is. A mesét hallgató gyermeknek a Lillával és Tündérbogyóval való azonosulás lehetőséget ad saját érzelmei megfogalmazására, kifejezésére és a hasonló önéletrajzi emlékek felelevenítésére.
Kertész Erzsi: Nem mese (Pagony, 2016)
Nemet mondani tudni kell! Ja, az könnyű? Néha igen! Néha nagyon nem. És amúgy is, nem csak egyféle nem van. Hallottatok már például a cincogó nemről? Vagy a lerepül a hajad nemről? Esetleg a kerek perec nemről? Hát a köszönöm, nemről? Ezekről, és még sok-sok féle nemről szól Kertész Erzsi író-pszichológus új könyve, na és persze arról, hogy merjünk nemet mondani. A Kasza Julianna által illusztrált mesekönyv a 2015-ös Aranyvackor gyerekkönyves pályázaton elnyerte a zsűri 2. díját és a Pagony különdíját.
Paulik Móni-Vincze Zsuzsi: Lili és a bátorság (Magánkiadás, 2017)
Lili egy átlagos kislány, aki egy nem mindennapi helyen él: a cirkuszban. Sok barátja van a bohóctól az állatidomárig, de legjobban a Bűvészt szereti a társulatból. Lili arról álmodozik, hogy majd egyszer, csakúgy mint az Anyukája, ő is a Cirkusz Királynője lesz. Ehhez viszont nem elég a sok gyakorlás, bátorságra is szüksége lenne, amit a Bűvésztől remél megkapni. De csodatévő varázsige helyett egy olyan nehéz titkot kap, ami miatt legszívesebben már a Cirkuszból is menekülne.
Vajon sikerül-e Lilinek megtalálnia a nyomasztó titok elleni varázslatot? Egyedül harcol, vagy lesz bátorsága segítséget kérni?
Ez a könyv azért született, hogy felnőttek és gyerekek egy szerethető, átélhető mese kapcsán beszélhessenek olyan érzékeny és fontos, de többnyire elhallgatott témáról, mint az intim testrészekre vonatkozó szabályok, hogy egy felnőttnek is lehet nemet mondani, és hogy mi a különbség rossz titok és jó titok között. A Lili és a bátorság célja a szexuális bántalmazás megelőzése. A mese szerepe, hogy viselkedési mintát nyújtson kritikus helyzetben, illetve megerősítse a gyermeket abban, hogy baj esetén mindig legyen bátorsága segítséget kérni egy olyan felnőttől, akiben megbízik.
Ez a könyv kiindulási pontként szolgálhat azoknak a szülőknek is, akik eddig nem tudták, hogyan kezdeményezzenek beszélgetést a témában.
Kisiskolásoknak
Békés Pál: A Félőlény (Móra Kiadó, 2014)
A világ már nem olyan, mint régen. Nincs béke, nincs nyugalom, mert rémek tartják rettegésben a Kiserdő-lakókat. Köztük is kiváltképp egyet, a Félőlényt. És rá akarják venni, hogy csapjon fel közéjük, akkor nem esik bántódása. Hogy sikerül-e rábírni? Meglátjuk. Egy biztos. Kiderül, hogy szörnnyé válni könnyű. Szörnyen könnyű. Nem lenni szörnnyé: az a nehéz…
Dawn Huebner: Mit csináljak ha túl sok a para? (Könyvmolyképző, 2016)
Mit csináljak, ha túl sok a para?
Útmutató gyerekeknek a szorongás leküzdéséhez
Tudtad, hogy a félelmeid olyanok, mint a paradicsom? Nem, nem lehet őket megenni. Viszont nagyra növesztheted őket csupán azzal, ha figyelsz rájuk. Ha a félelmeid olyan nagyra nőttek, hogy majdnem minden nap nyugtalanítanak, akkor ez a könyv neked szól.
A Mit csináljak, ha túl sok a para? bevezeti a gyermekeket és a szülőket a szorongásterápiák során leggyakrabban használt kognitív-behaviorista technikák világába. A színes metaforák és vidám képek közérthetővé varázsolják a könyvben ismertetett fogalmakat és stratégiákat, a világos és egyszerű lépésekre lebontott útmutatók és a rajzos-írásos feladatok pedig segítenek a gyerekeknek a szorongás csökkentését szolgáló új képességek elsajátításában. Ez az interaktív önsegítő könyv minden fontosat megtanít a gyerekeknek a szorongásról, motiválja őket szorongásuk leküzdésére, valamint erőt ad nekik a folyamathoz.
Dr. Dawn Huebner klinikai pszichológus, a New Hampshire-beli Exeter városban dolgozik, gyerekekkel és szülőkkel foglalkozik.
Ez itt csak 10 könyv a 30-ból – fedezzétek fel a teljes listát az egigerokonyvek.blog.hu oldalon!