„Egy hely, ahol mindenki megismerheti Kőbánya értékeit” – ajánló a Művészetek Völgye Fesztivál Kőbánya Udvara helyszínének sokszínű programjaihoz
Közösségi kreatív alkotó foglalkozás, ruhavarrás a kedvenc játékbabának, interaktív élőzenés rocktöri előadás az 50-es évektől, meditatív aerotréning, a kézműves sörfőzés új dimenziói, a Közlekedési Múzeum és az Operaház vendégelőadása és még számtalan ehhez hasonló program és élmény vár azokra, akik július 19-28. között Kőbánya Udvarába látogatnak a Művészetek Völgye Fesztiválon. Szakadáti-Póka Vanessával, az udvar megálmodójával és főszervezőjével beszélgettünk az Udvar kialakulásáról, üzenetéről, a családoknak és gyerekeknek szóló széles programkínálatról, valamint a természetközeliségről és a város élhetőbbé tételéről.
- Ti még viszonylag új Völgylakónak számítotok, idén harmadszor töltitek meg az ikonikus Gástya-árok területét. Honnan jött az ötlet, a kezdeményezés, hogy a Művészetek Völgyében saját udvart hozzatok létre?
Az egész Kőbánya Udvara kezdeményezés igazából az én fejemből pattant ki. 2015-ben a MAO&Hobo&Hajós Udvart csináltam, 2016-ban is én készítettem elő, gyakorlatilag készen adtam át, de akkor már nem lehettem jelen a megvalósításnál, mert addigra megszületett a kislányom. Emellett hosszú évek óta dolgozom a Kőbányai Zenei Stúdióban, ami egy igazán egyedülálló iskola, ahonnan 20 éve jönnek ki a tehetséges diákok, zenekarok. Egyszercsak azon kezdtem el gondolkodni, hogy milyen jó lenne ezt az egészet egybeolvasztani. Nekem kiemelten fontos Kőbánya, itt születtem, itt nőttem fel. Ennek hatására pedig megfogalmazódott bennem, hogy szeretnék valami olyat létrehozni, amin keresztül mások is megismerhetik Kőbánya értékeit. 2016 tavaszán megkerestem a Völgy vezetőit, hogy mit szólnak az ötlethez, lehet-e ilyen udvart csinálni Kapolcson. Nagyon nyitottan álltak a kezdeményezéshez és azt a választ kaptam Tőlük, hogy próbáljam meg. Ezután elmentem a Kőbányai Önkormányzathoz és tetszett nekik is az ötlet, nyitott szívvel fogadták, adtak hozzá egy nagyobb volumenű támogatást. Ennek köszönhetően immár 3. éve mutathatjuk be a kerület újításait, fontos momentumait a Kőbányai Önkormányzat és Kőbányai Zenei Stúdió összefogásával.
- Ebben a 10 napban mit szeretnétek megmutatni a közönségnek? Miről szól Kőbánya Udvara?
Szerintem a legfontosabb az élő és élhető város megmutatása. A Völgyben minden természeti szépség meg is jelenik ehhez, hiszen gyönyörű helyszínen vagyunk egy tisztással. Nálunk napközben lehet pihenni, előadásokat hallgatni, kézműves foglalkozásokon részt venni. Minden program erre a szálra fűződik fel. Amitől pedig egy város élhető lesz az a kultúra, a közösség ereje és a természet. A X. kerületben van a fővárosban a legtöbb zöld övezet, s emellett a koncepcióban minden párhuzamba van állítva. Ez nem csak a sörről szól (mint ahogyan sokan feltételezik Kőbányáról), bár, ha minden igaz MONYOék (MONYO Brewing Co. Sörfőzde – a szerk.) jönnek le hozzánk, akik újraértelmezik a kézműves sör fogalmát. Összegzésképpen, igyekeztünk azt reprezentálni, amit a kerületben is lehet érezni, tapasztalni.
- Ha már említetted az élő várost, ehhez kapcsolódnék most. Július 20-25. között minden délután egy élő város nevű közösségi kreatív alkotó foglalkozással készültök a közönség számára. Pontosan miről szól ez a program és miért tartjátok fontosnak?
Ez a program a szívem csücske, hiszen sok minden jelenik meg általa. A kreatív alkotás varázslatos folyamata abból, amit mások talán szemétnek gondolnak. Ebből alkotni valami hasznosat, valami szépet, igazán felemelő dolog. Bubla Éva az egész program művészeti vezetője és azt találtuk ki, hogy az alkotások valami egész részét képezzék, a résztvevők haza is tudjanak vinni belőle, mindemellett ott is maradjon. A legtöbb zöld program azt mondja, hogy csak a természet számít és vigyünk oda vissza mindent, de mi tudatosan nem fordítunk hátat a városnak. Hogy lehet létrehozni a természetet a városban, hogy lehet ez jól megélni? Ez a mi közösségi alkotásunk lényege, ami értéket teremt és egyszerre mindenkiről szól. Szerintem ez szükséges ahhoz, hogy jobb hely legyen a világ.
- Ezt milyen korosztálynak ajánljátok?
Kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Természetesen gyerekeknek is, hisz övék a jövő és fontosnak tarjuk, hogy ezzel a szemlélettel és gondolkodásmóddal már igen fiatalon találkozzanak.
- A családdal, gyerekkel érkező fesztiválozók számára milyen programokkal készültök?
Július 26-án és 27-én egy nagyon izgalmas programmal, a Pici and the City záró workshoppal készülünk, ami arról szól, hogy a résztvevők elhozhatják a kedvenc babájukat, s közösen megvarrjuk a fesztiválruhájukat. Emellett a Központban Kőbánya c. produkcióra egyik alkalommal a Közlekedési Múzeum munkatársai érkeznek és „A múltból építkező jövő” című előadással készülnek, illetve az Operaház is készül két különleges előadással, a 10. kerületben újjávarázsolt Eiffel csarnokról s a benne készülő programokról, folyamatokról szólnak majd. Ezek mind az egész családot érintő programok, amelyeket közösen lehet átélni, a részesévé válni. Illetve több alkalommal lesz meditatív aerotréning Hidvégi Andrea vezetésével, ami minden korosztálynak izgalmas lehet. Ide is kifejezetten várjuk a gyerekeket is, hiszen fontosnak tartjuk, hogy a tudatos relaxációval, meditatív technikákkal fiatalon megismerkedhessenek, ebből is kapjanak egy kis esszenciát. Mindezeken túl hozzánk lehet jönni bármikor, csak úgy megpihenni is, hiszen egy nyugodt, fákkal árnyékolt övezetben helyezkedik el az udvarunk. Amit pedig még fontosnak tartok kiemelni a fesztivál kapcsán és családosoknak egy jó segítség lehet, hogy a gyerekeknek lehet igényelni az Infópontokon fehér karszalagot, amire rá lehet írni a szülő telefonszámát, vagy ha pl. betegsége van a gyermeknek azt is, vagy bármilyen fontos információt, ha ne adj isten elkeveredne a fesztiválforgatagban.
Van olyan lehetőség Nálatok, ami eddig nem hangzott el és szeretnéd kiemelni?
Igen, az élőzenés rocktöri Hegyi Gyuri vezetésével. Ez egy fantasztikus interaktív, könnyűzene-történeti előadássorozat, ahol az 50-es évektől indulunk és minden napra egy adott korszak stílusa és egy kiemelt hangszer került terítékre, hogy mindenki közelebbről megismerhesse ezeket a szakaszokat. A Kőbányai Zenei Stúdió növendékei öt egymást követő előadáson mutatják be a könnyűzene-történet főbb korszakait és zenéjét. Ez nem nosztalgia előadás lesz, hanem a korszak elmélyült ismerői számára is új információkkal bíró produkció. A dalokat élőben játssza majd el a zenekar és a sorozat az 1950-től 1990-ig tartó időszakot dolgozza fel. Szintén ajánlom családosoknak, gyerekekkel érkezőknek is.
Részletes program és további információk ITT