Vakációs házi feladatok 2. – Cipős dobozba rejtett kincsek
Már csak szűk két hét van hátra a nyárból, de ez még sokaknak utazással, nyaralással telik. Szeretnénk egy praktikus ötlettel szolgálni, ha a nyaralás idején, vagy bármely más okból, hosszú, és egy gyerek számára unalmasan hosszú útra kényszerülünk. Kitűnő a már megszokott és kedvenc játékok bepakolásához, de az új, a nyaralás alatt szerzett kincsek megőrzéséhez és tárolásához is egy cipős doboz, vagy egy kisbőrönd, lényeg, hogy a “titkok” belekerülhessenek, amiről aztán a Nagyinak is lehet mesélni.
Egy cipős doboz nem foglal olyan nagy helyet, de eléggé nagy ahhoz, hogy sok izgalmas dolgot beletegyünk. Elsősorban ovis gyerekekre gondolok, mert egy kisebb gyerek jobb esetben alszik, egy nagyobb gyerek pedig inkább olvas vagy zenét hallgat. A cipős dobozba mindenképpen kerüljön kis jegyzetfüzet, amibe lehet rajzolni, és ceruza vagy zsírkréta. Lehet még kis alakú színező, ez mindig jól jön. Jó ötletnek tűnik a kisdobozos kirakó, kártyajátékok és memória játékok. A fűzős játékkal is jól leköthető a gyerek. Ha nem akarsz venni, akkor vékony kartonra rajzolj egy egyszerű ábrát, majd vékony kötőtűvel lyukaszd ki a lapot az ábra körvonala mentén. Soha ne adj a gyereknek zsákvarró tűt, hogy ezzel varrja végig az ábrát, mert mozgó járműben balesetveszélyes. Inkább csinálj nagyobb lyukat, és keress egy vékony színes cipőfűzőt.
A nyaralás alkalmával a doboz tartalma bővíthető, sőt. A nyári emlékeket gyűjtsétek össze, legyen ez egy helyi piacon megvett, kialkudott játék, vagy akár egy vár vagy múzeumi belépő, vagy épp egy képeslap, amit a gyerek választ, mert számára olyan hangulatot, képet mutat, amit az akkori pillanathoz tud kötni. Nem értettem, hogy a 3 és fél éves kisfiam egy alpesi kirándulóhelyen miért nem egy muskátlis házat, vagy épp egy őzikékkel és a háttérben havas hegycsúcsokkal tarkított képeslapot választ, hanem egy egyszerű bocifejet ábrázoló képet, de megvettem neki. A mai napig a hűtőn mindenkinek megmutatja, hogy ez a boci legelt az Alpok lejtőin, amikor mi ott kirándultunk. Számára ez volt a legkedvesebb ott és mindig széles mosollyal néz amikor a képeslapot a kezébe fogja. Hagyjuk hogy a gyerekek a megélt élményeiket a saját módjukon dolgozzák fel, de az mindig segít,ha egy-egy térkép, fotó, vonatjegy “előhívóként” szolgál az élményidézéshez. Vigyázat tengeri uborka, nem alaposan kimosott tengeri kütyüg megszagosíthatják az élménydobozt, nem túl kellemes módon.
Feladat: beszéltessük a gyereket, mesélje el a “kincsek” alapján merre járt, mit csinált a nyaralás alatt.
(eredeti ötlet Héjja Edit, pszichopedagogus)