Hogyan válasszunk nyári tábort? – Tippek, trükkök, praktikák koronás szemmel
Milyen szempontokat vegyünk figyelembe, amikor tábort keresünk gyermekünknek? Mik azok a dolgok, amikre egyébként is érdemes odafigyelni táborválasztáskor, és milyen speciális szempontokat hoz be a koronavírus-helyzet? Az alábbiakban a 25 éves táboroztatói tapasztalattal rendelkező Elek Ányost, a Veled Kerek tábor vezetőjét kérdeztük.
Hogy hogyan fogj hozzá a táborkereséshez?
Az első lépés: Kérdezz!
Kérdezd meg a szomszédod! A személyes tapasztalatból, az átélt élményből származó vélemény mindig a leghitelesebb. Ha ismerős, barát, ismerős barátja ajánlja a tábort, akkor biztos lehetsz benne, nem véletlenül teszi. Ez már ad egy alapvető bizalmat és kíváncsiságot, amelynek mentén folytatódhat a kérdezősködés.
A táborválasztás majdnem olyan fontos, mint az iskolaválasztás, hiszen nem mindegy, milyen közösségben, milyen élményeket szerez gyermeked egy ilyen intenzív együttlét során. Ezért a legfontosabb a szülő és a táborszervezők közötti bizalmi viszony kiépítése. Tudj meg minél többet a kiszemelt táborról! A legjobb, ha kérdezel. Nincs rossz kérdés, hiszen a legfontosabb kincsedről van szó. Néhány példa a fontos kérdésekre:
- Milyen élményt kap gyermekünk a tábor során?
- Milyen minőségben?
- Milyen garanciákat vállalnak a szervezők? (pl. pénzvisszatérítés a táborozás megszakítása esetén)
- Ár/érték arány?
- Van lehetőség speciális étkezésre? (pl. lisztérzékenység, cukorbetegség, vallási ok)
- Tudnak-e személyre szabott odafigyelést fordítani a speciális igényű gyerekekre?
- Milyen programok vannak? Mennyit foglalkoznak a gyermekkel?
- Mekkora létszámú csoportokban zajlanak a foglalkozások (ha vannak)?
- Milyen a szállás? Hányan laknak egy szobában? Hol tisztálkodnak?
- Mit csinálnak, ha esik az eső?
- Van-e esővédett hely, valamint naptól védett, árnyékos hely a tábor területén?
- Hol és hogyan zajlik az étkeztetés, isznak-e elég folyadékot napközben?
- Kik a táboroztatók, vezetők?
- A közösséghez való tartozást erősítik-e év közben programokkal?
Közös döntés legyen
Fontos, hogy a tábor kiválasztása közös döntés legyen: gyermekünkkel közösen beszéljük meg, hogy hova menne szívesen, és ott mi vár rá. Olyan tábort válasszunk, amely gyermekünket érdekli, motiválja; ne csak azt tartsuk szem előtt, hogy szerintünk mi lenne hasznos a fejlődése szempontjából. A valódi tanulás ott vár rá, ahol sikerül kielégítenie természetes kíváncsiságát; valódi, életre szóló élményt pedig ott szerezhet, ahol teljes szívvel és lélekkel részt vesz a számára izgalmas, érdekes programokban.
Baráttal együtt menjen
Vegyük figyelembe gyermekünk személyiségtípusát: mennyire nyitott vagy épp introvertált, milyen tevékenységekben leli örömét, mi a komfortos számára. Ezek tekintetében vizsgáljuk meg a következőket: hány napos, hány éves kortól javasolt a tábor, milyen jellegűek a programok, napközis-e vagy ottalvós. Új táborozó esetén sokat segíthet, ha van ismerőse a közösségben. Ezért ha lehet, hozzon barátot: a közös élmény jobb élmény. Egy barát jelenléte nagyobb biztonságérzetet ad a kevésbé extrovertált gyermek számára.
Biztonsági intézkedések
A koronavírus-helyzetre való tekintettel az alábbi szempontokat érdemes megfontolnunk táborválasztás és táborozás során:
Ne a nagyszülők vigyék a gyerekeket a táborba! Ők a legveszélyeztetettebb korosztály, óvjuk őket!
Érdeklődjünk afelől, hogy a törvény által előírt fertőtlenítést hogyan végzik a táborban, hogyan zajlik a beteg gyermekek elkülönítése, milyen a védőfelszerelés és hogyan alkalmazzák.
A jelen helyetben a szülő-gyermek-táboroztatók együttműködése kiemelten fontos, abból a szempontból is, hogy CSAK A TÜNETMENTES, TELJESEN EGÉSZSÉGES gyermekek és táboroztatók legyenek jelen. Ezt mi is nagyon pontosan és lelkiismeretesen tartsuk be, és a táborszervezőktől is várjuk el ugyanezt!
Gyermekünk számára a mi szavunk a legfontosabb. Otthon mondjuk el neki nagyon pontosan és részletesen, mire kell figyelni (például kézmosás), és tudatosítsuk benne, hogy ezeknek a betartása mindenki érdekét szolgálja. Felelősek vagyunk egymásért.
Ne feledjük, hogy gyermekünk érzi, mi zajlik bennünk, hatással vagyunk rá. Ezért (is) figyeljünk magunkra, tisztázzuk a bennünk zajló folyamatokat, érzéseket. Bátran beszéljünk a félelmeinkről, érzelmeinkről a táborszervezőkkel! Teljesen természetes, hogyha félelmek és aggodalmak vannak bennünk a jelenlegi helyzetben. Ha megosztjuk ezeket a táboroztatókkal, megtalálhatjuk azt a megoldást, ami elfogadható számunkra, amitől nagyobb biztonságban érezzük magunkat és gyermekünket.
Végül, ne feledkezzünk meg arról, hogy bár enyhítések következtek be a karanténban, attól még a vírus jelen van. Ezért mind a táborban, mind az élet más területein tartsuk meg az ésszerű kereteket, ahogyan továbbra is vigyázhatunk egymásra, egyszersmind jól is érezhetjük magunkat.
KUPON, KEDVEZMÉNY: 25% kedvezmény igényelhető a Felelős Szülők Iskolájára való hivatkozással az alábbi űrlapon:
VELED KEREK Napközis tábor jelentkezés
Szerző:
Elek Ányos
VELED KEREK
Személyiség-, kreativitás- és kommunikációfejlesztés minden korosztálynak
Elek Ányos vagyok, színházzal, improvizációs színházzal, kommunikációval, gyerekekkel foglalkozó szakember. 31 éve a színházi világban dolgozom különféle területeken, színészként, kaszkadőrként, rendezőként, trénerként. Az évek folyamán leginkább az improvizációs színház területén mélyedtem el, szereztem szerteágazó tudást és tapasztalatot. Évek óta tartok kommunikációs tréningeket, itthon és külföldön. Felnőtteknek és gyerekeknek.
A Veled Kerek csapatának megálmodója, létrehozója és vezetője vagyok. Több mint 24 éve táboroztatok. Csapatunk kreatív, az improvizáció iránt fogékony fiatalokból áll, akikkel közösen tréningeket, improvizációs kurzusokat, gyerektáborokat és egyéb gyerekprogramokat tartunk minden korosztály számára.
Hisszük, hogy miközben arra bátorítjuk a fiatalokat, hogy merjenek gyerekek maradni, merjenek játszani, s ha felnőnek, még akkor is őrizzék meg lelkükben a játszani tudás vágyát és képességét, mindezzel az évek során a táborainkban megfordult gyerekeket az életre neveljük. Hiszünk abban, hogy felnőttként az életben eligazodni képes, a problémákat megoldani kész, önmagukat ismerő és szerető, a másik emberrel szót értő, harmonikus, azaz sikeres emberré válnak mindannyian. Hiszünk a „homo ludens”, a játszó ember érvényességében.
Saját módszerünk segítséget nyújt ahhoz, hogy a gyerekek, fiatalok megtanulják az egymás iránti tiszteletet, toleranciát, bizalmat. Felismerjék a közösséghez való tartozás örömét és erejét. Megtapasztalják, hogy a közösség tagjaként mindenkinek az egyéni véleménye is fontos és számít. Ennek feltétele az, hogy együttműködésre és egymásra figyelésre ösztönözzük őket. Így válhatnak sikeres felnőtté.
2019. szeptemberétől saját helyünk van, egy közösségi tér BEJÁRAT Színház néven, ahol improvizációs előadásaink is vannak a Móricz Zsigmond Körtér mellet a Fadrusz utca 12-ben.
Veletek táborozhatunk, 2020.06.15. és 2020.08.30 között, az élménnyel töltött hetek száma 11 lesz, 24 turnusban fogjuk a hasunk a nevetéstől, 24 éve mókázunk, 77 napban játszunk, mint a mesében. Leszünk a Külkerparkban, és a Dombay tó mellett! #veledkerek #játszanijó #táboroznijó #külkerpark #zengőtábor #felelosszulokiskolaja
Cikk megírásában alkotótársam Oberczián Kinga volt.