Spirituális Gyermeknevelés
Meditáljon-e a gyerekem? Végezzen-e lelki-gyakorlatot, imádkozzon-e Istenhez? Mondjuk-e, hogy van mennyország és pokol, jó és rossz, túlvilági jutalom és büntetés? Beszéljünk-e neki szellemekről, ufókról, ördögökről és angyalokról, manókról és tündérekről, Mikulásról és Jézuskáról? Próbáljunk-e vele telepatikus, prekognitív, pszichokinetikus játékokat? Ismertessük-e meg egyáltalán bármilyen alternatív világképpel, vagy hagyjuk, hogy a hivatalos természettudományos világkép hírnökei, nevelőnők, tanítók, tanárok, beleneveljék a hétköznapi világlátásba gyermekünk? És ha hagyjuk, milyen mértékben, és milyen előnyökkel és hátrányokkal jár mindez?
Feleségemmel, aki klinikai gyermek-szakpszichológus, három gyermeket nevelünk: két fiút, Norbit (8) és Bálintot (6) és egy kislányt, Csillát (4). 2009-ben az Elixír magazinban egy kilenc részes cikksorozatban osztottuk meg saját hitbéli meggyőződésünket és gyermeknevelési tapasztalatainkat egy szélesebb olvasóközönséggel, hogy mit tehet és mit nem egy szülőpár, amikor gyermekeit spirituális szellemben kívánja felnevelni. Azaz igyekszik a hétköznapinak mondható, anyagi világ értékein túl, egy mélyebb, szellemi értékeket rejtő világ képét felmutatni gyermekeinek, hogy ha azok fogékonynak mutatkoznak rá, saját akaratukból lehetőséget kapjanak ezen értékek bensővé tételére. A sorozat egy éven át tárta fel a lélek fejlődését, utazását a születés előtti kortól, a kora- és későgyermekkoron át az öregkorig és meghalásig, számba véve mindazokat a kényes témákat, amelyeket a legtöbb gyakorló szülő, tudatlanságában inkább elkerül, vagy elrejt gyermekei elől, mert maga sem ismeri vagy tudja a választ ezekre: honnan jövünk, miért vagyunk itt, mi lesz azzal aki meghal? Sok szülőnek jelent komoly gondot, hogy ilyenkor mit mondhat, és ezen válaszok keresése késztet bennünket is tapasztalataink megosztására.
Előadásom a spirituális gyermeknevelés sarkalatos pontjait járja körül, nyílt lehetőséget adva a résztvevőknek gyermeknevelési problémáik nyílt megvitatására spirituális szempontból is.
A cikk szerzője, előadónk Tarr Bence László