Az óvodai zenehallgatásról

kék hangjegyek

Az óvodai zenehallgatásról

óvodai zenehallgatásMindennapi munkánk során gyakran merülhet fel a kérdés, mit hallgattassunk a gyerekekkel, hogyan történjen a zenehallgatás, milyen módszerekkel, ötletekkel keltsük fel érdeklődésüket a lélekformáló, embernemesítő zene felé.

Az óvodás korosztálynál az élőzenét részesítsük előnyben a gépzenével szemben! Minden énekes foglalkozásnak legyen része a pedagógus éneke, furulyajátéka vagy esetlegesen más hangszeres játéka. Sőt, aki csak teheti, mindennap muzsikáljon a gyerekeknek!

Lehet úgynevezett „gépzenét” is hallgattatni, de ilyenkor érdemes néhány alapvető szabályt betartani:

• Az életkori sajátosságokat vegyük figyelembe!
  • Fontos a fokozatosság, mindig az egyszerűtől haladjunk a bonyolultabb felé, a konkréttól az elvontabb felé. Elsődleges cél legyen, hogy a gyerekek tapasztalatokat szerezzenek a hangzó világról.
  • Tudatosan kell megtervezni a zenehallgatást.
  • A zene figyelmes hallgatására kell szoktatnunk a gyerekeket, ezért a zenehallgatás elengedhetetlen alapfeltétele a csend.
  • Az aktív zenehallgatás feltétele az odafigyelni tudás képességének fejlettsége, ezért ezt is tudatosan kell fejleszteni.
  • A zenehallgatás legyen élményszerű, játékos, mozgásos.
  • A mai gyerekek rengeteg mesterséges hangot hallanak, kevés az igazán tiszta, természetes hang az életükben, ezért nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni a hangszínhallás fejlesztésére.
  • Saját tudásunkat állandóan bővítenünk kell, megfelelő háttértudás szükséges ahhoz, hogy elérjük a megfelelő eredményt.

A cikk szerzője: Mihalovics Csilla
Forrás: ovonok.hu