ÉrzelMesék sorozat – Boldogan éltek, amíg meg nem haltak – Elmúlás, halál, gyász az élettörténetünkben és a mesékben
Kisgyermekkoromban azt hittem, hogy mindenkinek olyan kerek a családja, mint amilyen az enyém. Élnek az apai és anyai nagyszüleik, akik végig kísérhetik az életüket egészen a felnőtté válásukig. El sem tudtam képzelni, hogy másképp is történhet mindez, főként az én gyermekeimmel, akik ennek az idilli állapotnak egy részét már csak az én történeteimen keresztül ismerhették meg.
A halál természetes velejárója az életnek, és ez a tény akkor sem változik, ha átalakul az ehhez kapcsolódó viszonyulásunk. Déd- és nagyszüleink gyermekkorában a családtagok, idejük nagy részét egy légtérben töltötték, a gyerekek ugyanúgy részesei voltak a mindennapok történéseinek, mint a felnőttek. A születés, a maga örömével, és a halál a maga bánatával, a mindennapok része volt, nem kellett külön elmondani, elmagyarázni, hiszen a család minden tagja egyaránt részese volt az ezeknek a természetes folyamatoknak. A több emberöltőn át edződött, csiszolódott mesék halállal és elmúlással kapcsolatos gondolkodása ezt a természetességet tükrözi, még a tündérmesék sem ígérnek örök életet, csak annyit, hogy boldogan is lehet élni, amíg nem érkezik el az utolsó nap. Kivételt képez az a vénasszony, aki az ajtófélfára íratta a Halállal, hogy: – Gyere el holnap! Továbbá a királyfi, aki nem elégszik meg a múlandósággal és a halhatatlanság országában leli meg nyugalmát. Érdekes módon ennek a mesének van olyan változata is, amelyben a királyfi az élet rendjének megfelelően meghal.
Az emlékezés viszont mindenkit örökéletűvé tehet. Olyannyira, hogy kicsit több mint ezer évvel ezelőtt, 998-ban, Clunyi Szent Odiló, bencés apát emléknappá nyilvánította november másodikát, amikor azokról emlékezünk, akik már nem lehetnek velünk.
A jelenkor gyermekei a média és a digitális világ közvetítésével szinte naponta találkozhatnak a halál különböző formáival, kivéve annak természetes megjelenését. A halál eltitkolása, semmissé tevése nem szünteti meg annak jelenlétét, az ezzel járó szorongást növeli, a bizalmat viszont annál inkább megrendítheti, hiszen gyerekként is érezzük, hogy a „messzire utazott” szerettünk nem tér már vissza, de nem tudjuk, valójában hová mehetett.
Az elmúlás jelentését átalakíthatjuk, ha a családi narratívák részeként szerepel például az a nagyszülő, aki már nem lehet köztünk, de ugyanúgy szerette tejbe áztatni a kenyeret, korán kelni, hideg szobában aludni és magában dúdolni, mint most az unokái. Ez az élővé tett kapocs a megemlékezést mindennapos emlékezéssé emeli. Meséljünk minél többet azokról, akik már nincsenek köztünk, hogy a gyermekeinek megmaradjon az „élő” kapcsolata az elhunytakkal.
Az olvasott vagy élőszóban mesélt mesék, történetek pedig olyan szülő-gyerek kapcsolódást eredményeznek, melyben az egymásra figyelés felülmúlhatja a mese tartalmát, és szinte észrevétlenül alapozódik meg az életbe vetett hit, ami segít az elmúlással járó fájdalom feldolgozásában is.
A saját családi történeteink elmesélésében segítségünkre lehetnek a következő mondatkezdések:
„Amikor a (nagypapa, nagymama, Joli néni, Dezső bácsi stb.) annyi idős volt mi most te …”
„Emlékszem, hogy nagyon szerette/kevésbé szerette/egyáltalán nem szerette, ha…”
„A régi időkben mindez úgy történt, hogy…”
„Nekem úgy mesélte a …”
Amennyiben a halálról, elmúlásról szeretnénk népmesét olvasni, mondani, választhattunk a következőkből is:
A halál és a vénasszony
https://www.nepmese.hu/mesetar/mesek/trefas-mesek/a-halal-es-a-venasszony
A halhatatlanság országa
https://www.nepmese.hu/mesetar/mesek/varazs-mesek/a-halhatatlansag-orszaga
Kortárs irodalmi ajánlat:
Benji Davies: Nagypapa szigete. Móra Könyvkiadó, Budapest, 2016.
Estelle Corke és Jan Godfrey: Hová tűnt a cseresznyefa nagypapa? – Életről és elmúlásról gyerekeknek. Harmat Kiadói Alapítvány, Budapest, 2014.
Kolozsi László: Apufa. Manó Könyvek, Budapest, 2017.
Martin Baltscheit: Csak egy nap. Móra Könyvkiadó, Budapest, 2018.
Singer Magdolna: Boldogan éltek, míg meg nem haltak…és azután? – Segítség a gyászban – foglalkoztatókönyv gyereknek és szülőknek. Móra Könyvkiadó, Budapest, 2011.