
Az iskola lehet inspiráló tér is, nem kell unalmasnak lennie
A Tanulni menő! kezdeményezés célja, hogy összekösse és közös gondolkodásra hívja az oktatásban érdekelteket: pedagógusokat, üzleti szereplőket, oktatási szakértőket, családokat és a hátrányos helyzetű diákokkal dolgozó tanárokat. A 21. századi oktatás egyik legfontosabb feladata, hogy a diákokat valódi érdeklődés és kíváncsiság vezérelje a tanulás során. A felnőttek folyamatosan tanulnak: akár a munkájuk során egy új szoftver használatával, akár a hétköznapi életben egy váratlan probléma megoldásával. A tanulás tehát életünk természetes része, pozitív élmény. A jó iskola a kíváncsiságra kell építsen, hogy a gyermekek belső motivációjuktól hajtva fejlődjenek. Emellett nemcsak az alaptudás, hanem a jövőbiztos kompetenciák és képességek elsajátítását is segíti.
A diákok ma nem tudásban szenvednek hiányt, hanem érdeklődésben – az iskola pedig nem tesz ellene semmit. Ha már kiskoruktól kezdve a kíváncsiság és a fejlődés iránti természetes igény vezérli a gyermekeket, a tanulás örömforrássá válhat. Ez nemcsak a szülőknek szóló üzenet, hanem mindazoknak – kutatóknak, vállalatoknak, oktatási szakembereknek –, akiknek szerepe van az oktatás jövőjének alakításában. A világ jelenleg forradalmi változásokon megy keresztül, és az oktatás csak akkor maradhat releváns és hatékony, ha képes hasonló mértékű megújulásra. A Tanulni menő! kezdeményezés célja, hogy erre a sürgető szükségszerűségre irányítsa a figyelmet, és elérjék, hogy az oktatás mindennapi alakítói belső meggyőződésből váljanak a változás motorjává.
„A diákok aktív résztvevői lehetnek saját fejlődésüknek: folyamatosan ösztönözni kell őket arra, hogy kérdéseket tegyenek fel, megértsék, miért tanulnak egy adott témát, hogyan kapcsolódik az életükhöz, és milyen gyakorlati helyzetekben hasznosíthatják a megszerzett tudást. Az oktatás egyik alapelve a transzferhatás tudatos fejlesztése, hogy a tanulók képesek legyenek az ismereteiket hétköznapi problémák megoldására alkalmazni, valamint a NAT által előírt tananyagot kortárs problémákkal összekapcsolni. Mi ezeket figyelembe véve alakítjuk folyamatosan saját fejlesztésű oktatási-nevelési programunkat, amit szeretnénk megosztani másokkal, és az arra nyitottakkal párbeszédet szeretnénk indítani az oktatás megújításáról” – emeli ki Berecz Zoltán, a Tanulni menő! kezdeményezés elindítója, a 2019 óta működő Fürkész Innovatív Általános Iskola alapítója.
A jövő iskolája nem egy pad és egy tábla, hanem egy inspiráló, kísérletező tér
A példátlan technológiai fejlődés korában a tanároknak nem csak a tudásátadás a fő feladatuk, hanem hogy felkeltsék a diákok kíváncsiságát, segítsenek eligazodni a rendelkezésre álló információk között, és támogassák a kritikai gondolkodást. Bizonyos képességek fejlesztése – kreativitás, együttműködés, kitartás, rugalmasság, alkalmazkodóképesség, egymás tanítása, informatikai képességek – is kiemelten fontos kell, hogy legyen. Az oktatás fejlesztése azonban nem csupán az újításokról szól, hanem arról is, hogy tudatosan megőrizzük, alkalmazzuk és szükség esetén finomhangoljuk azokat az alapokat, amelyek nélkülözhetetlenek a tanulás sikeréhez. A gyermekeknek olyan tudást, készségeket, kompetenciákat kell elsajátítaniuk, amelyeket évtizedek múlva is hasznosítani tudnak. Abban kell segíteni őket, hogy kreatívan gondolkodó, a 21. század kihívásaira felkészült felnőtt válhasson belőlük.
Tanulni menő! néven az innovatív oktatási módszerek, kutatások és gyakorlati megoldások iránt érdeklődők számára online csoportot hoztak létre. Céljuk az oktatás fejlesztését segítő szakmai párbeszéd támogatása, inspiráló példák megosztása és a tanárok munkájának erősítése. Edukatív témafelvetésekkel hívják párbeszédre azokat, akik nyitottak a közös gondolkodásra. Épületfejlesztésbe is kezdenek: olyan innovatív tudásközpontot kívánnak kialakítani, ahol nemcsak a Fürkész talál új otthonra, de képzéseket tarthatnak és cégekkel közösen olyan mini laborokat tudnak létrehozni, ahol a fiatalok testközelből tapasztalhatják meg, milyen kihívások várnak rájuk a 21. század munkaerőpiacán.
Tanulni menő: https://www.facebook.com/groups/tanulnimeno
Forrás és képek: Tanulni Menő! program (Fürkész Iskola)