Így lehet könnyebb a központi felvételi időszaka a fejlődésfókuszú szemlélettel
A hibák nem kudarcok, hanem visszajelzések
A próbatesztek és gyakorlófeladatok nem arra valók, hogy kiderüljön, „elég jó-e” a gyerek. Arra valók, hogy megmutassák, miben érdemes még fejlődni. Ha valami nem sikerül, érdemes együtt végignézni: hol volt a nehézség, mit lehetne másképp csinálni legközelebb? Így nem fog félni a hibázástól, hanem tanulási lehetőséget lát benne.

A tanulás nem egyenlő a folyamatos terheléssel
A kimerült, túlfeszített gyerek nem tanul hatékonyabban, sőt. A hatékony tanulás nem azt jelenti, hogy órákon át görnyed a füzet fölött. Fontosak a pihenők, a mozgás, a játék és a kikapcsolódás is. Ha azt látod, hogy egyre feszültebb és kimerültebb, tartsatok szünetet! Egy frissítő séta vagy egy kis zenehallgatás csodákra képes.
A legfontosabb, amit adhatsz: érzelmi biztonság
Szülőként nem kell, és nem is érdemes házi tanárrá válni. Sokkal többet számít, ha azt érzi a gyermeked: nincs egyedül, és akkor is rendben van, ha valami nem sikerül elsőre. Egy-egy őszinte bátorítás. Például: “Látom, hogy ez most nehéz, és elfáradtál. Pihenj egy kicsit, és ha szeretnéd, beszélgessünk, vagy mondd miben tudok segíteni!” Ez gyakran többet ér, mint még egy óra gyakorlás.
Nem a gyereked eredménye vagy, és ő sem a tied!
Könnyű észrevétlenül belecsúszni abba, hogy a felvételit nemcsak a gyerekünk megmérettetésének, hanem a saját szülői „sikerünk” visszaigazolásának is éljük meg. Ilyenkor a gyerek könnyen azt érezheti, hogy nem önmagáért, hanem az elvárásokért, a presztízsért, a „jó iskoláért” kell teljesítenie. Pedig a gyerek nem projekt, nem befektetés és nem versenyló. Nem az a dolga, hogy a lehető legjobban reprezentáljon minket. Az ő feladata az, hogy tanuljon, fejlődjön, próbálkozzon, néha hibázzon is.
Ha azt tudatosítjuk magunkban, hogy az ő értéke nem egy iskolanéven vagy pontszámon múlik, az hatalmas terhet vehet le a válláról. És paradox módon éppen ettől tud felszabadultabban és gyakran jobban is teljesíteni.
Tervezd meg a „mi van, ha nem sikerül” forgatókönyvet is!
Bár mindenki szeretné, ha gyermeke bekerülne az álomiskolába, fontos tudatosítani, hogy a világ nem dől össze, ha máshová kerül. Ha ezt előre megbeszélitek, az csökkentheti a szorongást és segíthet abban, hogy gyermeked nyugodtabban álljon neki a felvételinek.
A központi felvételi egy nagy kihívás, de nem kell, hogy az egész család életét megkeserítse. A growth mindsettel, azaz fejlődési szemlélettel támogathatod a gyermekedet abban, hogy ne csak a vizsgán, hanem az életben is magabiztosabb és rugalmasabb legyen. Ne feledd: a legfontosabb dolog nem az, hogy hány pontja lesz vagy melyik iskolába kerül be, hanem hogy közben milyen emberré válik, mennyire tud bízni magában, mennyire mer próbálkozni, és mennyire érzi azt, hogy feltétel nélkül szerethető és értékes.
forrás: Hősök Tere Alapítvány
AJÁNLOTT ESEMÉNY:
Szeretnéd, hogy gyermeked a sikeres felvételihez szükséges kognitív tudáson kívül sok egyéb készségre és képességre is szert tegyen, ezeket fejlessze?
Ha igen, akkor csatlakozzatok rendhagyó felvételi előkészítő tréningjeinkhez!
|






