Színezd át! – családi nap a nemzetiségi elfogadásért, a kölcsönös megértésért
Somnakaj előadás – az első gypsy musical, valóságos örömzene
CAFe Budapest
2015. október 11.
10.30 Bálna / Színezd át! – ingyenes családi nap
19.00 óra Thália Színház / Somnakaj előadás
Országos turné keretében október 11-én legközelebb Budapesten látható az elmúlt évek legkiemelkedőbb kezdeményezése, amely a nemzetiségi megértést, elfogadást, közös és egymás kultúrájának befogadását, ápolását célozza. A Színezd át! ingyenes családi nap a Bálnában várja a gyerekeket és szüleiket, a hazai nép- és világzenei szcéna, valamint színházi szakemberek páratlan együttműködéséből született első gypsy musical, a Somnakaj pedig este a Thália Színházban lesz látható; mindkét program a CAFe Budapest programsorozat része.
Színezd át! – okt. 11. / 10.30-tól / helyszín: Bálna
A civil kezdeményezés a nemzetiségek kultúráját, hagyományát, szokásait kívánja jobban megismertetni és ezáltal közelebb vinni a többségi társadalom tagjaihoz, az együtt és egymásért gondolkodás jegyében. A “Szinezd át” elnevezésű kampány és mottó megkövesedett gondolataink és látásmódunk felülbírálását, a világról alkotott képünk és értékítéletünk újragondolását kéri.
„A családi napokon játékos formában próbáljuk szemlélteni a mindannyiunkban meglévő azonosságokat, az emberi együttműködések formáit. Kísérletet teszünk annak bemutatására, hogy együttélésünkben ne a konfliktusok legyenek a meghatározók, hanem úgy lássuk és láttassuk egymást, hogy mindennapi életünket is hassa át az együtt és egymásért gondolkodás. Célunk, hogy a gyerekek ne önállóan játszanak, ismerkedjenek egymással, párban vagy csapatban szerezzenek közös élményeket. A játékok mindegyike a bizalomra és együttműködésekre alapulnak.”
A programok között szerepel többek között: a “Szinezd át” fal festésétől, a közös meseírásig, a várépítésen át a közös éneklés és zenélésen keresztül a drámajátékokig sok érdekesség, amelyre ezúttal a Bálnába hívjuk a családokat erre a nagy közös Élményre!
Somnakaj első gipsy musical – okt. 11 / 19.00 / helyszín: Thália Színház
Az előadás a roma kultúrát magas művészi színvonalon, neves és elismert művészek közreműködésével mutatja be, példát mutat a roma és többségi társadalom tágjai közötti együttműködésre, mely képes lehet az előítéletek enyhítésére. A produkciót 2014-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében mutatták be, azóta a nagy közönségsikernek köszönhetően már számos előadást ért meg országszerte; országos körútra indult.
A darab új megközelítésben folytatja életútját, színházi elemekkel és zenei betétekkel, valamint új szereplőkkel bővült. Müller Péter Sziámi jelen dramaturgiája hangsúlyt helyez az apa szerepére a darabban, akinek személyes drámája – saját karrierjének feladása – még jobban ráirányítja a figyelmet Somnakaj életútjában rejlő kérdésekre, miszerint lehet úgy kiteljesedni cigányként, hogy nem kell hozzá feladni a gyökereket és az identitást. Hegyi Árpád Jutocsa rendezésében a jeleneteket átszövi a humor, miközben drámai konfliktusok jelzik a nemzetiségek és a többségi társadalom egymástól eltérő szokásait, világnézetét. A történet vonalvezetése mentén betekinthetünk a nemzetiségekre jellemző hagyományokba. A korábbiakban is számos neves előadóművészt felsorakoztató Somnakaj sztárszereposztását ezentúl Papadimitriu Athina, illetve Oláh Gergő tovább gazdagítja.
Az előadás koncert és színház, tánc és irodalom, tradicionális képzőművészet, hagyományőrzés és modern formák találkozása. Igazi cross over. Valóságos örömzene. A produkció életre hívásánál a legfőbb törekvés volt a roma kultúra bemutatása, mint a nemzeti és az európai kultúra része, illetve olyan magas művészi színvonalú kulturális élmény biztosítása, mely alkalmas lehet a diszkrimináció terén történő pozitív szemléletváltás beindítására a társadalomban. A darabot a romákra jellemző sokszínűség és kirobbanó érzelmi gazdagság jellemzi. A különböző kulturális közegekből, színterekről érkező alkotók és előadók jól tükrözik a roma kultúra sokszínűségét.
A kampány állomásai
A kampány 10 megyeszékhelyű városba látogat el (időrendi sorrendben: Kaposvár, Pécs, Debrecen, Nyíregyháza, Szolnok, Győr, Szeged, Budapest, Szombathely, Miskolc). A program egyrészt egy ingyenes családi napból, gyerekprogramokból áll, másrészt az esti Somnakaj előadásból.
SOMNAKAJ
gypsy musical
Szerzők:
Író: Müller Péter Sziámi
Zeneszerzők: Kovács Antal, Marco Markovic, Szakcsi Lakatos Béla, Szirtes Edina Mókus, tradicionális roma dalok
Alkotók
Hangszerelő: Szirtes Edina Mókus
Rendezőasszisztens: Libor Laura
Díszlettervező: Árvay György
Koreográfus: Mihályi Gábor, Juhász Zsolt, Deffend Inci
Rendező: Hegyi Árpád Jutocsa
Szereposztás
Somnakaj Szakács Hajnalka
Gojma, Somnakaj apja ifj.Kovács Antal
Misi, rockénekes Oláh Gergő
Doktornő Falusi Mariann
Zsáró, Gojma testvére Papadimitriu Athina
Sanyi tata, Somnakaj nagyapja Balogh Lajos
Béla bácsi Szakcsi Lakatos Béla
Lajoska, zenész Londonban Kathy Horváth Lajos
Petőfi, falu félbolond költője Szilvási István
Zenekar
Balogh Kálmán / Csurkulya József – cimbalom
Bede Péter – fúvós hangszerek
Födö Sándor Fodo – ütőhangszerek
Kovács Ferenc – trombita
Kovács Máté – kanna, ütőhangszerek
Novák Csaba – bőgő
Seress Vilmos – szaxofon
Szirtes Edina Mókus – hegedű
Vidák Róbert – gitár
Kórus
Balogh József
Dobi Matild
Farkas István
Lakatos Béla
Szilvási István
Tintér Gabriella
Tánckar
Duna Művészegyüttes táncosai, Bobo György Rommel