A fiatalok számára megnyílik egy olyan világ, ami állandó örömforrás maradhat egy életen át
írta: Vargacz Alexandra
A Virtuózok egy egyedülálló, formabontó komolyzenei tehetségkutató műsor, akik pedig figyelemmel kísérték az eddigiek folyamán, úgy érezhették, hogy valami különleges, szép, nemes és szívet gyönyörködtető történet részesei. Kíváncsi voltam és szerettem volna jobban a kulisszák mögé látni, ezért Peller Mariannt, a Virtuózok kitalálóját, producerét kérdeztem a tehetségkutató missziójáról, a felkészülési folyamatról, a szülők mentoráló, támogató szerepéről fiatal zenészpalántáik útján, a tehetséggondozásról, a Művészetek Völgyében való fellépésekről, valamint a gyermekek zenei tanításáról.
A Virtuózok missziója, hogy közelebb hozza a klasszikus zenét az emberekhez, felkutassa azokat a fiatalokat, akik kiválóan játszanak a klasszikus zenei hangszerek valamelyikén, vagy klasszikus énekben nyújtanak kiemelkedő teljesítményt és mindemellett egyre több szülőt ösztönözzön gyermekeik zenetanítására. Ez kitűnő és elismerésre méltó küldetés. Érezhető változás abban, hogy a műsor hatására tényleg több gyermek kezd klasszikus zenei tanulmányokba? Mit tapasztaltok?
Saját tapasztalataink, a zenetanárokkal rendszeres konzultációink és a szülőkkel való találkozásaink is megerősítik, hogy igen, valóban számokban is kimutathatóan több gyermek kezdett zenetanulásba a műsor hatására. Ez mindenképpen örömteli, hiszen ha nem is lesz mindenkiből főállású zenész, a műfaj ismerete, szeretete mindenképpen beépül a hétköznapokba, aminek hatására nyitottabb, harmonikusabb, színesebb lesz az élet. A fiatalok számára megnyílik egy olyan világ, ami állandó örömforrás maradhat egy életen át. Ha pedig csak nyitottabbak, érdeklődőbbek lesznek és a koncerttermek közönségében több fiatallal találkozunk, már elértük az egyik legfontosabb célunkat.
A tehetségkutató műsor során 3 korcsoportban indulnak a versenyzők: 6-tól 12 éves korig, 13-tól 17 éves korig, valamint 18-tól 23 éves korig, az énekesek esetében 28 éves korig. A próbákat, a televíziós felvételt, az egész felkészülési folyamatot hogy kezelik a legkisebb korosztály tagjai? Az ő esetükben a szülőknek mekkora támogató, mentoráló szerep jut?
Azt tapasztalom, hogy a kicsik számára ez egy nagy kaland, aminek megélése során, sokkal erősebbé válik a motivációjuk, fejlődik a kitartásuk, véglegesen elköteleződnek a hangszerük, a zene irányába. A kicsik, amíg a felvételek szünetében fociznak, babáznak, egymással barátkoznak, amint a színpadra lépnek ugyanolyan „felnőtt” művészekké válnak, mint nagyobb társaik. A szülők szerepe természetesen hatalmas. Az ő önfeláldozásuk ugyanúgy szükséges egy tehetséges gyermek esetében, mint mondjuk egy sportoló gyereknél. Amikor a szülő felismeri a gyermek tehetségét és elviszi egy zeneiskolába, ott kezdődik az igazi munka és felelősség. Remek zenetanárok vannak, de a szülővel való együttműködés elengedhetetlen, hiszen a gyereknek otthon kell gyakorolni, vinni kell az órákra, idővel hangszert kell vásárolni, fellépésekre, versenyekre utazni, támogatni, biztatni, ha valami nem úgy sikerül, ahogy szeretné. Ezt csak egy támogató szülői háttérrel lehet megvalósítani, úgy ha a gyermek a tanár és a szülő szorosan együttműködik. De mindenképpen megéri! Hiszen olyan boldogságot, mint amikor a gyermekünk átad valami olyasmit a közönségnek, amire csak ő képes, kevés dolog adhat.
A tehetségkutatás és a televíziós műsor végeztével milyen segítségek kapnak az ifjú reménységek? A tehetséggondozásból miként és milyen szinten vállal szerepet a Virtuózok csapata?
Az első műsor után létrehoztunk egy alapítványt. Ez az alap koncepció része a Virtuózoknál. Mi egyetlen gyermekünk kezét sem engedjük el a műsor után, aki ezt szeretné, annak anyagi, szakmai, mentális segítséget nyújtunk, hogy eljusson a zenei pályára. Ebben remek szakemberek segítenek nekünk, akik a kezdetektől mellénk álltak, mert ugyanúgy érzik az ügy fontosságát, mint mi. Országunk jövője ezeknek a gyerekeknek a kezében van, az ő tehetségük kibontakoztatásának segítése olyan misszió, mely számunkra kötelesség.
A július 22-31. között megrendezésre kerülő Művészetek Völgye programhoz is csatlakoztak a Virtuózok első, 2014-es versenyében megismert tehetségek és az idei televíziós tehetségkutatóban felfedezett fiatal zenészpalánták is, akik közös koncertet adtak. Milyen produkciókkal készültetek?
Négy koncertünk volt a völgyben. Július 25-én és 28-án két-két alkalommal találkozhattak a Kapolcsra látogatók a Virtuózokkal. 25-én Szüts Apor zongorista és Nagy Zsófia énekes, 28-án Jónás Dániel klarinétos és Szüts Apor adott koncertet a kapolcsi katolikus templomban, a Völgy Komolyzene – Virtuózok színpadán. Már az elnevezésből is látszik, mi elköteleződtünk a Művészetek Völgye mellett. Tavaly is nagy örömmel és sikerrel léptek fel a gyerekeink a színpadon, most már visszatérő vendégek voltunk ott. A völgy missziója, hogy közelebb hozzuk a művészetet az emberekhez és tegyük trendivé a klasszikus zenét, erősen összecseng a mi céljainkkal. Az egy órás koncerteken hallhattak a nézők templomi szakrális zenéket is, de szerepelt a műsorunkon például Gershwin Kék rapszódiája is, hiszen a Virtuózok programjait mindig igyekszünk széles palettáról válogatni, hogy bemutassuk ennek a csodálatos műfajnak a sokszínűségét.
Hogyan esett Kapolcsra és a Művészetek Völgyére a választásotok? Már korábban is megvalósultak Virtuózok produkciók a Völgyben. Milyen az itteni közönség és a tehetségek fogadtatása?
Tavaly keresett meg minket Kovács Zalán, a színpad főszervezője és mi boldogan mondtunk igent. Azóta Zalánnal már más projekteken is együtt dolgozunk. Idén, már szinte haza mentünk a kapolcsi katolikus templomba.
A Virtuózok már 2 sikeres évadot tudhat maga mögött, amiből a második élményei és emlékképei igen közeliek, hiszen június elején ért véget a tehetségkutató. Hogyan tovább? Tervben van már a folytatás?
Jelenleg sok tárgyalás van folyamatban a hazai és a nemzetközi megjelenésekről. Egyelőre annyit mondhatok, hogy a nézők még egészen biztosan találkozhatnak a Virtuózokkal.
Mit üzennétek azoknak a szülőknek, akik gondolkoznak gyermekük zenei tanításán, de még nem kezdték el?
Nincs miről gondolkodni. Magyarország abban a szerencsés helyzetben van, hogy rendkívül magas szintű a zenei képzés, csodálatos tanárok vannak, hatalmas zeneiskolai hálózat. A gyermek lelki fejlődésére csak pozitív hatással van a zene tanulása, akár hangszerről, akár ének tanulásról beszélünk. A zenét tanuló gyerekek csodálatosak. Nyitottak, kitartóak, megnyílik számukra egy új világ. Bármilyen szinten gyakorolják a zenét, az csak fejlődést hozhat számukra, ha másképp nem lesz része a felnőtt életüknek a zene, csak koncertlátogatóként, érdeklődő, nyitott emberként, akkor is sokat tettünk értük.