Zelk Zoltán: Téli fák – versfeldolgozás, avagy játékrecept

Lóczi Tünde drámajáték-vezető, közoktatási szakértő

Itt az igazi téli zimankó. A nagy hideg miatt csak rövid ideig lehetnek a szabadban a gyerekek. Hogy a négy fal között se teljen unalmasan a hétvége, íme egy drámajáték, amit közösen játszhat a család!

A játék alapja Zelk Zoltán Téli fák című verse, amit többször el kell mondani a gyerekeknek.

Zelk Zoltán: Téli fák

Nem fáztok, ti téli fák,

Mikor meztelen az ág?

Eldobtátok a nyári zöld

S az őszi aranyruhát.

Ejnye, ejnye, téli fák,

Ez aztán a furcsaság.

Hideg télben levetkőztök,

Nyáron viseltek ruhát.

1. játéklehetőség: Nyári erdő, őszi erdő, téli erdő

Kellékek: egy láda (doboz) tele sok színes papírral, fonallal, ollóval

Anya: Gyerekek, hoztam nektek egy varázsládát, gyertek, nyissuk ki! Mit találtok benne?

Gyerekek: Sok színes papír!

Apa: Emlékeztek a Téli fák versünkre? Játsszuk el, hogy először nyár van az erdőben, aztán ősz, aztán tél!

Anya: Gyerekek, válasszatok szép színes papírokat! Mindenki olyat válasszon, amelyik tetszik neki! A szép színes papírokból mindenki vágjon magának falevélformát, és kössön egy kis fonalat a levél nyelére!

Apa: Ki szeretne nyár, ősz, tél lenni? – Mindenki válasszon magának egy szerepet.

Anya: Aki szeretné feltenni a fa ágára a falevelét, az vigye oda ahhoz a fához, amelyik évszakra jellemző a falevél színe! Milyen színű faleveled van? Melyik fára kell feltenni?

A nyári fára zöld falevelek kerüljenek, az őszi fára sárga, vörös, barna, arany… Miért nem került a téli fára falevél?

Gyerekek: Mert már lehullott!

2. játéklehetőség: A kerek erdő fái – pantomim játék

Kellékek: az előző játékban elkészített falevél-formák, kosár

Anya: Gyerekek, legyetek nyári fák, és akasszon mindenki az ágára olyan színű falevelet, amelyik a nyárra jellemző! (Az előzőleg elkészített falevél-formákat használjuk. Rakjuk egy kosárba, amiből a gyerekek választhatnak. A kiválasztott faleveleket felakasztják az ujjaikra!)

Apa: Lassan fúj a szél, hajladoznak a nyári szélben a falevelek! Játsszuk el, gyerekek!

Anya: Gyerekek, legyetek őszi fák, és akasszon mindenki az ágára olyan színű falevelet, amelyik az őszre jellemző!

Apa: Erősen fúj az őszi szél, hajladoznak a fák, lehullnak a falevelek, játsszuk el, gyerekek!

Gyerekek, legyetek téli fák! Minden levél hulljon le a földre!

Jó szórakozást!