Sok baj megelőzhető a gyerek mozgásának vizsgálatával

Központi idegrendszeri sérült, koraszülött, eltérő izomtónusú és megkésett motoros fejlődésű gyermekek számára tart folyamatos szűrővizsgálatot a Semmelweis Egyetem Pető András Módszertani Intézet. A konduktív szűrés fontosságáról Makk Ádám, az intézmény vezetője beszélt az InfoRádióban.

A kétéves kor alatti időszakban szoktak kiderülni az eltérő mozgásfejlődési, megkésett motoros fejlődési, aszimmetrikus tartásos problémák. Ebben a korcsoportban néhány gyereknél a neurológus már láthatja, ha hosszabb kifutású problémáról, állapotról, vagyis központi idegrendszeri károsodásról van szó. Ezek előzménye lehet koraszülés, kis súllyal születés, agyvérzés vagy hipoxiás állapot – sorolta a szakember.

Akinek folyamatos megkésett mozgásfejlődése van, hiába nem központi idegrendszeri károsodott, ötéves korára mégis mutathat lemaradást a tanulási képességei terén.

Az intézetben a konduktív szűrést és tanácsadást végző kollégának az az elsődleges célja, hogy felmérje, van-e súlyos gond. Ez nem egy egyszerű és gyors szűrővizsgálat, hanem egy hosszabb folyamat. Ha nincs komoly probléma, a családok akkor is tanácsot kapnak már első alkalommal is. Ezzel a 3-4 feladattal a családok előkészíthetik a következő 4 hónap mozgásfejlődését – mondta Makk Ádám.

A cikk folytatása az InfoRádió honlapján olvasható.