4 tévhit a gyerekek fegyelmezéséről

egy apuka viszi síró kisfiát

4 tévhit a gyerekek fegyelmezéséről

Régen gyakrabban előfordult, hogy elverték a gyerekek fenekét, ma már szerencsére ez nem szokás, de azért még van pár tévhit, ami tartja magát a fegyelmezés terén.

Fegyelmezni kell, ez nem is vita tárgya, mert ha nem állítunk korlátokat a gyereknek, akkor neki ártunk. Egy gyerek még nem elég érett ahhoz, hogy saját maga hozza meg a döntéseket az életéről, nem lehet ráhagyni mindent, mert akkor csak azt érjük el, hogy összezavarodik, és valami jó kis egzotikus magatartászavart fejleszt ki magának. De azért az sem mindegy, hogyan fegyelmezzük a gyerekeinket – írta az nlc.hu.

4 tévhit a gyerekek fegyelmezéséről

1. A szigorú szülőknek jól nevelt gyerekeik lesznek

Régimódi nevelési stílus, ami tartja magát, mert még mindig azt hiszik sokan, hogy akkor lesz jól nevelt a gyerek, ha keményen bánunk vele. A szigor azonban nem jólneveltséget, hanem félelmet eredményez, miközben nem fejleszti az empátiát, és nem is bátorítja a gyereket arra, hogy találja meg a saját útját.

Chris Lopez kiképző őrmester például a szigor megtestesítője, amikor a tengerészgyalogosokkal kell gyakorlatoznia, de még ő is azt mondja a gyerekekkel való tapasztalatai alapján, hogy náluk nem működik a parancs, nem lesznek hatékonyabbak a szigortól, sokkal inkább az egyszerű magyarázatokkal és őszinteséggel lehet őket terelgetni.

2. Ha igent mondasz, elbuktál

Mindennapos eset, hogy inkább igent mond a szülő, csak ne balhézzon a gyerek. Ez pedig egyáltalán nem a gyereknevelés mélypontja és kudarca, hanem okos stratégia arra, hogy elkerüljük a felesleges konfliktusokat. Mert bizonyos harcokat nem érdemes megharcolni.

Az a legjobb, ha úgy mondunk igent egy konfliktushelyzetben, ha bizonyos feltételekhez kötjük. Például: „Maradhatunk még a játszótéren egy kicsit, ha utána otthon elpakolod a plüssállataidat.” Egy kis kompromisszumkötés egyáltalán nem kudarc, sőt fontos tanulságokat tartogat a gyerek számára.

A teljes cikk és a felsorolás folytatása az nlc.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.