7 jel, hogy minden rendben a babáddal

7 jel, hogy minden rendben a babáddal

Sok anyuka figyeli aggódva a gyermeke minden rezdülését. Vajon normális, amit csinál? Meg kellene ijedjek? Egyáltalán, jól csinálom? Íme azok a jelek, melyek mind azt üzenik: nyugi, a baba jól van! A Babaszoba összeállítása.

Örül a társaságnak

Ha a kisbabád figyeli a körülötte tevékenykedő embereket, felveszi velük a szemkontaktust, mosolyog és gagyog nekik, biztos lehetsz abban, hogy jól fejlődő, boldog gyereked van. Különösen az első fél évben lehet különösen társasági lény a kicsi, csak később kezd el félénkséggel, esetleg ijedtséggel, sírással reagálni másokra. (Egyébként ez utóbbi is az egészséges, normális fejlődés velejárója.)

Egyre jobban kiszámítható ritmus szerint éltek

Az első három hónapról sok szülőnek valamilyen őrült túlélőshow jut eszébe: állandó sírás, véget nem érő etetések, kialvatlanság… De a baba negyedik hónapja után ez megváltozhat, és már sokkal kiszámíthatóbb lesz, hogy a kicsi mikor éhes, mikor álmos, és valószínűleg az alvással töltött idő is egyre hosszabb lesz.

A kicsi szívesen nézelődik (akár csendben, akár “magyarázva”)

Az első hetekben bizony nem túl jó a baba látása, és a külvilág ingereire is érzékenyebben reagál, hiszen azok még szokatlanok neki. Később azonban már sokkal jobban tud fókuszálni, vagyis a nézelődés, a környezet alapos “felmérése” kifejezetten szórakoztató lesz a számára, ráadásul sokat is tanul ebből. Az pedig, hogy nem sír, arra utal, hogy éppen nem zavarja semmi az őt érő információk feldolgozásában.

Érdeklik a színek, a mozgás, az érdekes minták.

Ez szintén a látás fejlődésével áll kapcsolatban: ahogy egyre élesedik a látása, egyre messzebbre lát, úgy képes felfedezni a számára szokatlan színeket, mintázatokat vagy a mozgást, és ezek bizony az érdeklődését is felkeltik. Ha a kisbaba komoly ábrázattal figyeli (vagy éppen teljesen belelkesül) a kiságyra szerelt forgót, az elöltöltős mosógépet, az élénk színű tárgyakat, a mintás takarót, az azt jelzi, hogy jól fejlődik a figyelme és a látása.
A cikk folytatása a Babaszoba oldalán olvasható.
  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.