8 módszer, amivel a gyermeked önállóságát növelheted

olvasás apával

8 módszer, amivel a gyermeked önállóságát növelheted

Egy kétéves tipegőstől még nem várhatsz el túl sok önállóságot – például nyilván még nem képes egyedül felöltözni és elkészíteni a saját reggelijét-, de azért akad már néhány dolog, aminek kapcsán jó, ha érzi, hogy megteheti, sőt, meg is kell tennie; egyedül!

A szülőktől való elszakadás, illetve annak bármilyen apró részlete gyakran ellenállást, hisztit, krokodilkönnyeket válthat ki a lurkóból, ám mégis fontos része (az egyik legfontosabb!) a nevelésnek, a gyermekek fejlődésének. De vajon hogyan és mivel kezdjük? Íme, egy kis útmutató ehhez:

1. Lapozás

Engedjük meg a csemeténknek, hogy egyedül lapozza a könyvet az esti mese alkalmával. Apró lépésnek tűnik, mégis fontos mérföldkő lehet, aminek az az üzenete, hogy már nem csak passzívan vesz részt az esti meseolvasásban/hallgatásban, hanem akár tarthatja is Ő a könyvet a kezében, és Ő „diktálja” a tempót a lapozással.

2. Bili

Hagyd meg a gyerkőcödnek azt a lehetőséget, hogy a bilire szoktatás folyamatát ő „menedzselje”. A Te dolgod az, hogy ahányszor csak szükséges, megmutasd, elmagyarázd Neki, hogy hogyan is kell a bilibe pisilni, kakilni, illetve, hogy megnyugtasd, ha esetleg nem sikerül, hogy nincs semmi baj és megdicsérd, ha sikert aratott. Ne feledd, néhány gyermeknek ez egy pofon egyszerű tanulási szakasz, míg másoknak hosszabb idő kell hozzá; légy türelmes.

3. Étkezés

Teríts meg úgy Neki és készítsd elő úgy a vacsit, mintha csak egy felnőttel ennél együtt. Mi műanyag evőeszközöket, illetve a normál székre szerelhető magasítót használunk már, a törlőkendő helyett pedig szalvétát kap Ő is. Ami még jó ötlet lehet, ha felkínálunk Neki több alternatívát, például, hogy milyen zöldség legyen az ebédhez, milyen köret. Nem csak a maga nevében választhat, hanem főzés előtt feltehetjük Neki a kérdést, hogy „rizst vagy krumpli pürét egyen ma a család a husihoz?”.

4. Öltözködés

Engedd meg a picinek, hogy Ő válassza ki, milyen ruhát szeretne aznap felvenni a bölcsibe. Azt mindenképpen el kell magyarázni egy 2-3 évesnek, hogy mivel hideg van kint, ezért szükség lesz egy pulcsira és egy sapkára is, de azt simán rábízhatod, hogy az 5 vastag zoknija közül melyiket húzza ma fel (kis segítséggel akár már magától fel is veheti) és a két melegebb pulcsija közül is választhat. Előfordul, hogy így nem lesz makulátlan a megjelenése (nem összeillő ruhadarabokat válogat össze), de elhiszed, hogy ez se Őt, sem pedig a többieket nem fogja zavarni??

A felsorolás folytatása a babanet oldalon olvasható,  ide kattintva!

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.