Az óvodában nem történik soha semmi?

copfos kislány

Az óvodában nem történik soha semmi?

“Ugye ismerős? Hozzáteszem, némi taktikázás után, azért hamar kiderül, hogy mégiscsak történnek ott dolgok, nem is rosszak, de az első válasz a gyerekek 99 százalékánál: SEMMI” – írta az Anyajajj szerzője, aki tanácsokat is ad ahhoz, hogy hogyan lépjünk túl a “semmin”.

Nézzük, még mi mindent válaszolnak a kicsik arra az egyszerű, de cseppet sem célravezető kérdésre, hogy: Mi volt kislányom/kisfiam ma az oviban, suliban?

• Semmi!
  • Mondom, hogy semmi!
  • Tényleg, semmi!
  • Mint tegnap, semmi.
  • Ma sem volt semmi!
  • Igazából semmi!
  • Őöö, semmi!
  • Semmi különös!
  • Ja, semmi!
  • Nem hallottam, mit kérdezel, amúgy semmi!
  • Nem történt semmi!
  • Semmi, semmi.
  • Amúgy semmi.
  • Nem volt semmi egész nap.
  • Akkor sem volt semmi!
  • Értsd meg, semmi!
  • Már nem emlékszem!

Persze a kérdés eleve rossz. Még akkor is, ha tőlünk is állandóan ezt kérdezték a szüleink, és mi is, éppen csak úgy, ahogy a mai gyerekek, azt válaszoltuk, hogy semmi.

Valójában úgy kell(ene) kérdezni, hogy az felkeltse az érdeklődését, és akarjon róla mesélni. Például:

• Kivel játszottál ma?
  • Mit játszottatok?
  • Milyen mondókát, éneket tanultatok ma?
  • Megnéztem a rajzodat a falon, ez valami gyönyörű! Hogy csináltad?

Persze csodakérdés nem létezik, van olyan kisgyerek, aki ezekre sem fog feltétlenül válaszolni. Az én kisfiam például leginkább este lefekvéskor nyílik meg, de akkor szívesen mesél. Bármiről.

A teljes írás és az összes kérdésjavaslat az Anyajajj oldalon olvasható.