Furának tűnő dolgok zavarják a gyereket? Ez lehet a megoldás

Idegesíti a póló címkéje? Ő sem szereti, ha kétféle állagú étel keveredik a tányérján? Fél a hajnyíró hangjától? A szenzoros integrációs zavar minden családot érinthet. A tünetekről, a háttérben meghúzódó folyamatokról és a lehetséges szülői válaszokról a Babaszoba írt cikket.

A szenzoros integrációs zavar elméletét a 70-es évek elején dolgozta ki a Jean Ayres amerikai gyermekpszichológus. Elméletének lényege, hogy a szenzoros (szenzomotoros) integrációs zavar esetében az agy nem képes megfelelően funkcionálni, ami különféle magatartásbeli, beilleszkedési és tanulási zavarokhoz vezethet. Okai egyelőre tisztázatlanok.

A háttérben genetikai tényezők, a terhesség alatti vagy a születés során fellépő komplikációk, fejlődési rendellenességek, gyermekkori betegségek és különféle agysérülések is állhatnak. Emellett kialakulásában szerepet kaphat a családi háttér illetve különféle nevelési problémák is.

Fontos tudni, hogy a szenzomotoros integrációs zavar nincs kapcsolatban a gyermek értelmi képességeivel.

Mi a baj?

Idegrendszerünk feladata az lenne, hogy a környezetünkből érkező ingereket (mozgás, tapintás, hallás, látás, ízlelés, szaglás) észlelje, a szerzett információkat összerendezze, értelmezze (vagyis az agyunk számára értelmezhetővé tegye), majd ennek megfelelően reagáljon. A szenzoros integrációban fontos szerepet kapnak a korábban megszerzett tapasztalataink is, melyeket össze kell kapcsolnunk az új információkkal, és ezek is segítenek a helyes döntés meghozatalában. Ez lesz az alapja tulajdonképp a későbbi tanulásnak is. Ahogy látható, egy igen összetett feladatról van szó.

Amennyiben ebben a folyamatban zavar történik (pl. az ingerek nem tudnak úgy szerveződni, hogy a test felismerje azokat), akkor beszélhetünk szenzoros integrációs zavarról.

Ha például a gyermeket nagyon zavarja a póló címkéje, vagy kibírhatatlannak érzékeli a zokni gumírozását a lábszárán, akkor tapintási inger zavaráról beszélhetünk. Ha elviselhetetlennek érzi a hajnyíró gép hangját, és emiatt képtelenség a haját levágni, akkor a hanggal kapcsolatos inger zavarával állunk szemben. A tünetek azonban igen sokfélék lehetnek, akár az is, ha a gyerek fél a hintázástól, vagy valósággal retteg, ha a szülők feldobós-elkapós játékot játszana vele.

Tünetek

1. Alacsony vagy épp túl magas az ingerküszöb bizonyos ingerekkel (hallás, tapintás, látás, mozgás stb.) szemben
  2. Az aktivitási szint eltér korosztályában elvárttól, túl gyorsak vagy épp túl lassúak a többiekhez képest
  3. Mozgásfejlődéssel kapcsolatos problémák
  4. Alacsony nyelvi készségek, beszédértési zavarok és megkésett beszédfejlődés
  5. Félelem a magasságtól, a térben mozgástól
  6. Nehézségek a társas érintkezésben, a kommunikációban
  7. A figyelem túlságosan impulzív, hamar elterelődik, tanulási nehézségek
  8. Nehézségek az öltözködésben, tisztálkodásban és étkezésben

Arról, hogy az egyes tünetek pontosan mit takarnak, illetve hogy milyen megoldási lehetőségek vannak, a cikk folytatásában, a Babaszoba oldalán olvashatnak.