Hogyan étkezzünk tudatosabban?

Bár a magyar fogyasztóknak fontos az élelmiszerek összetétele, tartósítószer-, cukor-, színezék- és energiatartalma, a vásárlási és fogyasztási döntéseket megalapozó tudásuk meglehetősen hiányos – derült ki egy országos, reprezentatív kutatás eredményeiből.

Kevesen tudják megfelelően értelmezni az élelmiszerek csomagolásán található tápérték-információkat, nem ismerik a „referencia beviteli érték” kifejezést és az ajánlott napi energiamennyiséget, illetve nem tudják pontosan, mely tápanyagoknak van egyáltalán energiatartalma – írta a Csalad.hu.

Egy új weboldal, az okoscimke.hu segíti a fogyasztók tájékozódását, táplálkozási ismereteik bővítését, így végső soron a megalapozott és felelős fogyasztói döntések meghozatalát.

Az országos, reprezentatív kutatás – amely a Coca-Cola Magyarország megbízásából készült – az alábbi területeken tárta fel a hazai fogyasztók legnagyobb tudásbeli hiányosságait.

Kalóriamentes-e a cukormentes?

Viszonylag kevesen tudják, hogy az üdítőitalok esetében a kalóriamentesség egyben cukormentességet is jelent-e, vagy fordítva, azaz amiben nincs cukor, annak energiatartalma sincs. A helyes válasz, hogy az energiamentes üdítők természetesen cukormentesek, ám attól, hogy egy termék cukormentes, még más összetevőjéből fakadóan lehet kalóriatartalma.

Mi a különbség a kJ és a kcal között?

Ugyan saját megítélésük szerint tízből kilencen tudják valamennyire, hogy mi a különbség a kJ és kcal között, de a válaszokból kiderült, hogy valójában a válaszadók csupán harmada van tisztában azzal, hogy mindkettő az energiatartalmat jelöli, csak a kJ SI mértékegységben van megadva.

Miben van kalória?

A válaszadók többsége jól tudja, hogy a szénhidrátnak, a cukornak és a zsírnak van kalóriatartalma, ám a fehérjéről csak a válaszadók fele tudta ezt. A megkérdezettek több mint negyede vélte úgy – tévesen –, hogy a rostban is van energia, az ásványi anyagokról és a vitaminokról pedig a fogyasztók tizede vélekedett hasonlóan.

Mennyi energiára van szükségünk egy nap?

A teljes 18 év feletti internetező populációnak mindössze tizede (13%) van tisztában azzal, hogy egy átlagos fizikai aktivitású felnőtt számára a napi referencia beviteli érték 2000 kcal vagy 8400 kJ.

Forrás: Csalad.hu