Játékosan a szebb beszédért: 65 mókás nyelvtörő, mely fejleszti az artikulációt

Nyelvtörőket mondogatni jó játék, ráadásul még észrevétlenül fejleszti is gyermeked. 65 mókás nyelvtörőt gyűjtöttünk össze – vajon ki tudjátok mondani tévesztés nélkül? A Családinet.hu írása.

A nyelvtörő olyan tréfás, játékos rövid szöveg, melynek célja, hogy minél nehezebben tudjuk kimondani: a mondatokban olyan szavak követik egymást, melyek nagyon hasonló, könnyen eltéveszthető beszédhangok sorából állnak. A játék lényege, hogy minél gyorsabban mondjuk ki a nyelvtörőket, természetesen hiba nélkül.
A szórakozáson kívül azonban sokkal többről van szó: a nyelvtörők észrevétlenül fejlesztik a kicsik artikulációját is, így elősegítve a szép beszédet, diszlexiás és beszédhibás gyermekeknek pedig naponta kellene gyakorolniuk ezeket a tréfás mondatokat a fejlődés érdekében. Ezek a kacifántos mondatok ugyanis segítenek a különféle hangok elkülönítésében, megkülönböztetésében is.
A nyelvtörők első nekifutásra még rajtunk, felnőtteken is kifoghatnak, így a nevetés garantált!

1. Egyszer egy pici pocakos pocok pocakon pöckölt egy pici pocakos pockot, mire a pocakon pöckölt pici pocakos pocok pocakon pöckölte az pocakpöckölő pici pocakos pocok pici pockát.

2. Száz sasszem meg száz sasszem az sok száz sasszem.

3. Kicsi kacsa kicsi kecsege, csíz csacsog-e, kocsi recseg-e?

4. Egy tucat kupac kopasz kukac, meg még egy tucat kupac kopasz kukac, az két tucat kupac kopasz kukac.

5. Ádám bátyám pávát látván száját tátván pávává vált.

6. Öt Török öt Görögöt dögönyöz közös örömök közt föld döbög döbörög ördögökhöz könyörög.

7. Egy meggymag, meg még egy meggymag az két meggymag.

8. Nem minden fajta szarka farka tarkabarka, csak a tarkabarka farkú szarkafajta farka tarkabarka, mert ha minden fajta szarka farka tarkabarka volna, akkor minden szarkafajta tarkabarka-farkú szarkafajta volna.

9. Két kis mókás mókus-munkás makkos-mákos rétest majszol.

10. A csetneki csikós itat a Tiszán, sárga cserép csengő cseng a csetneki csikós csikaja nyakán.

11. Derengett, dorongott, merengett, szorongott, kerengett dorong ott, de nem vett korongot.

12. Jamaika a jamaikaiaké.

13. Rájár a rájára a rúd: rút arája jó pár órája vár rája.

14. Nappal a lapp pap a lapp paplak nappalijában pipál.

15. Elöl megyen hat bak, utána megy hat pap.

16. Hatot ütött, bakot ütött, hatot, bakot bottal ütött hat pap.

17. Az ibafai papnak fapipája van, ezért az ibafai papi pipa papi fapipa.

18. Cirkuszi csibecombcsont.

19. Ibafa község honlapján a csodálatos fapipák

20. Mit sütsz, kis szűcs? Tán sós húst sütsz, kis szűcs?

21. Meggymag! Szelíd meggymag vagy, vagy vad meggymag vagy?

22. A pap és a pék két képet kap. Kár, – mondják – mindkét kép kék.

23. Nem minden tarka fajta szarka farka tarkabarka, csak a tarkabarka fajta szarkafajta farka tarkabarka.

24. Jobb egy lúdnyak tíz tyúknyaknál.

25. Sárga bögre, görbe bögre.

26. Potyogó orsó, kotyogó korsó, rotyogó borsó, motyogó kutya, lötyögő gatya.

27. Ma jön a mulya maja mamája, hogy mulya fia haját a majálisra levágja.

28. Csepregi csikós itat a Tiszán, sárga selyem csengő cseng a csepregi csikós csinos csikaja nyakán!

28. A kövér kuvik a vak kivi kovakövére kíváncsi.

29. Luxusmoszkvicskisbusz-slusszkulcs

30. Lám, a láma-mama nem áll a málha alá ma.

31. Fekete bikapata kopog a fekete pepita patika köveken!

32. A nagypapa papagája a papa papagájának a papája.

33. Nem lehet a Márta másé, mert a Márta már Tamásé.

34. Azt mondták a hatalmasok: akinek a hat alma sok, az már ahhoz hatalmas ok, hogy ne legyen hatalma sok!

35. Kedden kedvem kerekedett ki kocsikázni Kassára, kocsikázás közben kitört Károly kocsisom két karja. Kedves Kálmán, küldj két kiló kámfort Károly kocsisom karjának kigyógyítására.

36. Stresszes, strasszos strucc-sztreccscucc.

37. Lenin mauzóleumának millenniumi lelinóleumozása.

38. Ede, de bedezodoroztad magad!

39. A szamárnál szomorúbb Szemere sem szerzett hamarabb szamárfi szamarat szomorú szamara számára, ezért sok szomorú szamárkönny szemerkélt a szamárnál szomorúbb Szemere szomorú szamara szeméből.

40. Mit lopsz küklopsz? Gipsz klipszet lopsz, küklopsz?

41. Rózsaszín sündisznócska uzsis zacskója

42. Te tetted-e e tettetett tettet, te tettetett tettek tettese, te!

43. Sztreccs strucc cucc.

44. Egy kupac kopasz kukac meg egy kupac kopasz kukac, az két kupac kopasz kukac. Két kupac kopasz kukac, meg egy kupac kopasz kukac, az három kupac kopasz kukac.

45. Három hordó portói bortól a portugál portás a pult alatt horkol.

46. Láttam szőrös hörcsögöt. Éppen szörpöt szörcsögött. Ha a hörcsög szörpöt szörcsög rátörnek a hörcsög görcsök.

47. Peckes cickány-fickó picike kocka-vacka.

48. Sohasem hallottam szebben szóló szép sípszót, mint a Szászsebesi szépen szóló szép sípszót.

49. Csendes csiga csinosítgat kicsi csodás házacskáján.

50. Csengeri csikós itat a Tiszán, három cserépcsengő cseng a csengeri csikós csikójának a nyakán.

51. Csóri csóka császkál Csősz Csaba csabai cserepén.

52. Jól járnak a molnárok mikor jó nyár jár rájok.

53. Két kurta kövi kígyó kovakövön kúsz, mit tíz-húsz hízott hiúz húz.

54. Répa, retek, mogyoró, korán reggel ritkán rikkant a rigó.

55. A jó jojó a jó diák jó játékszere.

56. Cserszömörcés sört szürcsöl Csörsz.

57. Vonaton egy őrült, Melléje egy őr ült. Örült az őrült, Hogy mellette egy őr ült.

58. Kőkapui kapukő, kapukőben laputő, laputőből lapu nő, lapus lesz a kőkapui kapukő.

59. Lakatos lakatolt a lakatozott lakaton.

60. Már ősz volt szinte, mikor egy őszinte ősz inte, hogy legyek őszinte, mert ő szinte őszinte.

61. Gyere Gyuri Győrbe, győri gyufagyárba, gyufát gyújtogatni.

62. Kar a karé, láb a lábé, láb a karé, karalábé.

63. Jól elkáposztásítottalanítottátok ezt a tálat.

64. Bent sincs kuncsaft, künn sincs kuncsaft. Boltban pang, csőd csüng, koccintsunk csak!

65. Kicsi Tibi triciklizik iciri piciri triciklin.

A cikk forrása a Családinet.hu oldala, kattints IDE.