Megvan a bölcsőhalál lehetséges oka

alvó kisbaba

Megvan a bölcsőhalál lehetséges oka

Egy új kutatás eredményei szerint egy génhiba lehet az oka – az izmok ingerlékenységének befolyásolásán keresztül – a bölcsőhalál bekövetkezésének.

Pxhere

Több, eddig csak feltételezhető tényezőt okoltak a bölcsőhalál bekövetkezése miatt: a dohányfüst-expozíciót (passzív dohányzás), a hason altatást – még a túlzott betakarás miatt létrejövő túlmelegedés is szóba jött. Bölcsőhalálról (SIDS) beszélünk, amikor általában 2-4 hónapos kor közötti, látszólag egészséges csecsemők hunynak el előzetes betegség vagy bármiféle tünet nélkül – írta a Családinet.

Egy, a The Lancet folyóiratban nemrégiben publikált közleményben bizonyos génmutációk és a SIDS közötti kapcsolatra mutattak rá.

A vázizomzat egyik fehérjéje, egy nátrium-csatorna kódolásért felelős SCN4A elnevezésű gén mutációja játszhat szerepet a bölcsőhalálban.

Az izmok ingerlékenységéért felelős nátriumcsatorna működésének a hibája többek között miotóniával (rendellenesség, amelyre az izmok összehúzódás utáni ellazulási idejének lassúsága jellemző), periodikus paralízissel (rohamszerűen jelentkező gyengeség és bénulás), kongenitális miopátiával (születéskor vagy röviddel utána jelentkező izomgyengeség), illetve súlyos izomgyengeséggel (myasthenia gravis) is kapcsolatba hozható. Az SCN4A genetikai variánsai az életveszélyes apnoés (potenciálisan súlyos alvászavar) és laryngospasmusos (légvételi képtelenség) csecsemőknél is kimutathatók.

Az SCN4A mutációk SIDS-ben betöltött szerepének a megismerésére bölcsőhalálban elhunyt csecsemők és kontrollként szolgáló egészséges, a kórtörténetében szív- és érrendszeri-, idegrendszeri-, illetve légzési panaszokkal nem rendelkező csecsemők szövetmintáinak a genetikai elemzését végezték el. Az SCN4A gén genetikai hibája jelentősen gyakoribbnak adódott a SIDS-ben elhunyt csecsemőknél, mint a kontroll-csoportba tartozóknál – derül ki brit és amerikai kutatók The Lancet folyóiratban közzétett eredményeiből.

A cikk folytatása (tesztek és gyógyszerek jövőbeli alkalmazása) a Családinet oldalán olvasható.