A népmesék sokkal többek, mint csak történetek
A népmese a legősibb műfajok egyike, a feljegyzések alapján már több ezeréves múltra tekint vissza, de tartalmilag a mesék örök érvényűek. Nemcsak történelmi múltunkat ismerhetjük meg belőlük, hanem a szocializációs folyamatban is rendkívül nagy szerepe van a csodás történeteknek.
A népmesék eredetéről, a hazai gyűjtéséről készített összeállítást a TanTrend – ebben szerepel egy rész a népmesék nevelő és szocializációs szerepéről. Ebből is látszik, hogy nem mindegy, milyen meséken nőnek fel a gyerekek.
A mesemondás fontos társadalmi szerepet töltött be az egyén szocializációjában, hiszen nem csak szórakoztat, hanem nevel és oktat is. A mesék szorosan kapcsolódnak az őket alkotó társadalomhoz, az adott világképhez és hiedelemvilághoz, hiszen nekik és róluk szóltak a történetek. A mesemondók a paraszti rétegen belül magas presztízzsel rendelkeztek. Az archaikus kultúrákban, de még a 19. században is leginkább a felnőtteket és a felnövő ifjakat látták el a meséken keresztül az élethez szükséges tudásanyaggal.
A mesék ugyanakkor gyógyító erővel is bírtak, hiszem támpontokat és megoldási módokat kaphatunk általuk bizonyos élethelyzetekhez, kihívásokhoz, problémákhoz. Mára ugyan már gyakorlatilag megszűntek a népi mesélésre jellemző közösségi alkalmak, de a mesék ereje nem múlt el még ma sem, csupán a gyermekszobák színterévé váltak.
A történetekben rejlő szimbólumok és ősképek hidat alkotnak a tudat és a tudattalan között, valamint megerősítést kaphatunk, hogy a problémáinkkal vagy éppen a boldogságunkkal nem vagyunk egyedül a világban. A mesék tartalmi világa segít abban, hogy egy komplex képet kapjunk a világról, meg tudjuk állapítani, hogy mi a helyes, és mi a helytelen. A népmeséknek nagy előnye, hogy a saját társadalmi normánkhoz alkalmazkodnak, így bensőségesebb kapcsolatba kerülhetünk velük, jobban tudunk azonosulni a szereplőkkel.
A mágikus tartalmak nem a csodavárásra ösztönzik a gyermeki (s olykor a felnőtt) lelket, mindinkább megoldásokat ajánl fel, és a segítő szándékú istenek, tündérek feltűnése a bennünk rejlő erőt szimbolizálják. Nemcsak a népmesék és legendák hordozzák magukban ezeket az üzeneteket, hanem a modern mesék, történetek is. Gondoljunk csak a Gyűrűk Urára vagy a Harry Potterre… Ugyanazok az elemek jelennek meg csak aktualizált formában. A gyermekkori élmények számottevőek lehetnek későbbi személyiségformálódásunk során, ezért kell hinnünk a mesékben, hiszen a pozitív világkép kialakításához elengedhetetlenek.
(TanTrend)