Babajelnyelv: a legfontosabb tudnivalók
Kíváncsi vagy, hogy babád mit is szeretne neked mondani? Még nem tud beszélni, de rengeteg mondanivalója van? Ismerd meg a babajelnyelv alapjait!
A babajelbeszéd egy olyan kommunikációs módszer, ami lehetővé teszi, hogy a babákkal hatékonyan tudjunk kommunikálni még azelőtt, hogy megtanulnának beszélni.
Hogy lehetséges ez?
Már az egészen pici babáknál megfigyelheted, hogy természetes gesztikulálási hajlammal rendelkeznek, és maguktól is használnak, illetve kitalálnak néhány jelet. A babajelelés tulajdonképpen ezekre a spontán gesztusokra épülő kommunikációs eszköz, amely jellemzően a kezek használatával történik.
Ahogy a babajeleléssel foglalkozó szakembertől, Puskás Krisztitől a Babaszoba megtudta, a babajelbeszéd a siketek jelnyelven alapszik. A babajelelés során az erős vizuális ingerként működő kézjelek mellé mindig ki is ejtjük az adott szót, így a hallási ingerhez, vizuális és mozgásos élményt is köt a baba. A babajelelésnek köszönhetően a pici kompetenciaérzése növekedni fog, hiszen azáltal, hogy ki tudja fejezni önmagát, egyúttal magabiztosabb lesz, és környezetével is harmonikusabbá válhat kapcsolata.
Más haszna is van
A babajelelés számtalan egyéb területen is jó hatással lesz a baba fejlődésére. Kutatások igazolták, hogy a gyermek finommotorikájának fejlesztése mellett a babajelelés segíti a fogalmi gondolkodást és a kreatív kifejezésmódot, megkésett beszédfejlődés esetén pedig beszédbeindító hatása lehet.
A megértés fontosabb a mennyiségnél!
A babajelelés során a baba által használt jelekhez te magad is megtaníthatsz újabb jeleket, így könnyebbé válik a vele való kommunikációd, hiszen “lejeleli” számodra gondolatait, és hogy mit szeretne, milyen igényei vannak.
A babák mire elkezdenek beszélni átlagosan kb. 100-120 jelet tanulnak meg. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy nem a mennyiség a lényeg, vagyis ne arra törekedjünk, hogy minél több jelet tudjon a baba, hanem arra, hogy minél könnyebben meg tudjuk egymást érteni!
A babajelelésnek is van egy alapszókincse, ami a babák világát le tudja fedni. Ezek többek között a személyek jelei, az étkezéssel, a játékkal, a biztonsággal, cselekvésekkel, állatokkal, a közlekedéssel, természettel, tisztálkodással és szobatisztasággal kapcsolatos jelek. Ezeken túl azonban – a szülőtől és gyermektől függően – természetesen más-más téma is fontos lehet, illetve megjelenhet a jelek között.
A cikk folytatása néhány gyakran használt babajel bemutatásával a Babaszoba oldalán olvasható.