5 kérdés magadhoz, amikor a gyereked rosszalkodik

Legyünk őszinték. Egy hiszti közepén az első gondolatunk: Hogyan tudnánk lenyugtatni? Egy nézeteltérés kellős közepén az első gondolatunk: Hogyan érhetnénk el, hogy egyetértsen velünk? Szócsata közben az első gondolatunk: Hogyan tudnánk leállítani?

És ha teljesen őszinték lennénk…….. pontosan tudnánk, hogy ezek rossz kérdések – írta a .Szülő 2.0 oldal.

Ha ezeket a kérdéseket tesszük fel, magát a gyereket tekintjük problémának. Ahelyett, hogy empatikusak lennénk és a kapcsolódási pontokra koncentrálnánk, elkezdünk védekezni.

Persze ezekben a kérdésekben benne rejlik az igazság is. Szeretnénk tudni, hogyan tudjuk átsegíteni a gyerekünket a nagy érzelmi hullámain. Proaktív és pozitív beszélgetéseket szeretnénk vele folytatni. És azt akarjuk, hogy magabiztosak legyünk és ne veszítsük el az önkontrollunkat.

Ez simán működhet! De először meg kell tanulnunk néhány alternatív kérdésfeltevést.

Mi váltotta ki ezt a helyzetet? Biztos van valami oka, hogy idegesen reagálsz a pillanat hevében. Lehet, hogy stresszes napjaid vannak, túl vagy terhelve, vagy csak egyszerűen fáradt vagy? Lehet, hogy túl nagy rajtad a nyomás, vagy zavarban vagy? Vagy talán emlékeztet a szituáció a saját gyerekkorodra? Minél őszintébben válaszolsz a fenti kérdésekre, annál könnyebben megtalálod a megoldást ahhoz, hogy nyugodt maradjál, vagy minél hamarabb lenyugodjál.

Mi a szerepem? A gyerekekkel való interakció olyan, mint egy tánc. A gyereked mond valamit, te válaszolsz. Te mondasz valamit, ő válaszol. Ha érdeklődve figyeled a „táncot”, segíteni fog kideríteni, hogyan befolyásolják a szavaid, a testbeszéded és a cselekedeteid a szituációt. Valamint segítheti megértened, hogy mit tud profitálni a gyereked a veled való „táncból”.

Milyen szükségleteket akar kifejezni a gyerekem a viselkedésével? Mindenfajta viselkedésnek van valami célja. A gyereked valószínűleg nem tudatosan gondolja végig a cselekedeteit, hanem tudattalanul befolyásolják a szükségletei. Lehet, hogy a figyelmedre van szüksége, vagy egyszerűen csak szorosabban akar kapcsolódni hozzád. Lehet, hogy tehetetlennek érzi magát, vagy nagyobb szabadságot akar a saját döntéseinek meghozatalában. A helyzetből való hátralépés segíthet feltárni a mögöttes igényeket.

Még több tanács és a cikk folytatása a Szülő 2.0 oldalon.