Négy trükk, amivel lecsitíthatod a tomboló-bömbölő gyermeked

Ki ne élte volna már át azt a kínos helyzetet, amikor a gyerkőce a zsúfolt villamoson vagy a szupermarketben, esetleg egy rendezvényen vagy más közösségi eseményen, egyszer csak, szinte a semmiből hisztirohamot kap és bömbölni kezd?!

Az első és legfontosabb dolog az, hogy minden helyzetben legyél tisztában vele, hogy bár mások véleménye is számít, de a te és a porontyod kapcsolata a leglényegesebb! Tehát nem azt mondjuk, hogy „ne is törődj másokkal”, de csak azért, hogy minél gyorsabban megmenekülj a kínos szituációból, nem szabad indulatosnak és türelmetlennek lenned – írta a Babanet szerzője.

A legtöbb szülő első reakciója gyakran az, hogy a gyermeke szája elé teszi a kezét, befogja azt (ne adj Isten, még rá is üt, ha már nagyon nem bír Vele), ami lehet, hogy az adott helyzetben megoldást jelenthet (a verés semmiképpen!), de hosszú távon nagyobb kárt okoz a gyerek-szülő kapcsolatban, mint azt gondolnánk.

A nyilvánosan így lecsitított gyerek számára a szája elé tett kéz a következő üzenetet hordozza: egyrészt megalázó lehet számára ez a fizikai beavatkozás, másrészt úgy érezheti, hogy a kisebbekkel szembeni korlátozó mozdulatok, a lefogás, elnémítás teljesen normális dolog és ne csodálkozzunk, ha a későbbiekben majd ő is alkalmazni fogja ezt a módszert társaival szemben – ahogyan azt látta a szüleitől.

A “4S” modell

Forrás: Flickr.com

A Babanet bemutatta Dr. Wendela Whitcomb Marsh négylépcsős módszerét, amit angolul „4S” modellnek is hívnak (Stop, Squat, Shhh, and Sing).

1. “STOP”: azaz „állj!”, és ez nem a gyerkőcre vonatkozik, vagy arra, hogy kiabáljunk rá, hogy azonnal hagyja abba a hisztizést. Ebben az esetben nekünk magunknak kell megszakítani, bármit is csinálunk éppen (pl.: nyomkodjuk a telefonunkat, vagy beszélgetünk valakivel), és a gyermekünkre fókuszálni; kideríteni, hogy nem éhes-e, nem kell-e pisilnie, esetleg megijedt-e valamitől, vagy fáj valamije?
  2. “SQUAT”: azaz „guggolj le”. Nagyon sokat lendíthet a helyzet megoldásának előre menetelén, ha a kicsivel egy magasságba kerülsz és felveszed Vele a szemkontaktust, ugyanis nemcsak, hogy megbecsültnek, fontosnak, egyenrangúnak érezheti magát, de az Ő szintjére kerülve Neked is könnyebb felmérni a szituációt (mi történt, mi a baj, mit árul el az arca, a mimikája). Gyakran a kicsi már el is hallgat ezen a ponton.

A harmadik és negyedik pont (“SHHHH”, “SING”) leírása és alkalmazásának mikéntje a Babanet oldalán olvasható.