Hogyan védd ki a náthát?
Nagyon nehéz elkerülni, hogy egy-egy elkapott nátha ne taroljon végig a teljes családon. Mégis vannak olyan trükkök, amiket érdemes ismernünk; folyadékpótlás, csipkebogyó tea, infra, gyömbér, fokhagyma és még sok praktika megelőzéshez és gyógyításhoz.
A nátha a felső légutak nyálkahártyájának a megbetegedése ezért a tünetek „nyaktól felfelé” jelentkeznek: orrdugulás, torokfájás, tüsszögés, köhögés.
Az orrnyálkahártya hirtelen lehűlése kapcsán fogékonyabb lesz a levegőben lévő vírusokra, baktériumokra, ezért tartják a náthát megfázásnak. A túlzott meleg és száraz levegő is kedvez a nátha kialakulásának. Mert a nyálkahártya kiszárad, elveszti védekező képességét. A hideg hatására az erek hirtelen összehúzódása is rontja a védekezést. A náthás megbetegedések 80%-ban vírusok okozzák ezért otthoni gyógymódokkal jól kezelhető.
Folyadékpótlás
Igyunk minél több folyadékot, legalább napi két liter (víz, tea, leves) szükséges ahhoz, hogy hidratáljuk a nyálkahártyát, csökkentsük a szemszárasságot, és enyhítsük a többi tünetet. A folyadék a nyákot is oldja, ezáltal megkönnyíti a felköhögését.
Ha a torok is megfájdul
Töltsünk meg egy bögrét meleg vízzel és keverjünk bele egy teáskanál tengeri sót, és gargalizáljunk vele. A sós oldat enyhíti a fájdalmakat, és fertőtlenítő hatású.
A hagyományos torokfájás elleni öblögető- egy pohár meleg vízbe csavart citromlé – azért ideális, mert olyan savas közeget teremt, amelyet a baktériumok és a vírusok nem szeretnek.
Hajszárító, de mire?
Bármilyen furcsán is hangzik, a megfázást kúrálhatjuk hajszárítóval is. A meleg levegő belégzésével ugyanis elpusztíthatjuk azokat a vírusokat, amelyek az orrüregünkön keresztül próbálnak bejutni a szervezetünkbe. Állítsuk a hajszárítót melegre (ne forróra!), tartsuk karnyújtásnyira az arcunktól, és lélegezzük be a levegőt az orrunkon át legalább két-három percig.
A gyömbér
Az orrdugulás megszüntetésére a frissen reszelt gyömbérgyökér, vagy a közönséges torma kiváló. Étkezés után együnk valamelyikből egy keveset. Igyunk egy csésze gyömbérteát, amelyet filterből vagy fél teáskanál reszelt gyömbérgyökérből is elkészíthetünk. A gyömbér gátolja a hörgők eltömődését okozó váladék termelődését, a gingerol nevű hatóanyaga révén csillapítja a köhögést. Ha üveges tormát vásárolunk, fél evőkanállal kapjunk be belőle.
Gyógyfüvek
A meghűlés ellen értelemszerűen a meleg a legjobb ellenszer. A meleg tea ivása mellett inhaláljunk! Kamillával és pár csepp illóolajjal, pl.: kakukkfűvel, ami segít a felgyülemlő váladék feloldását, felköhögését. A hársfavirágból készült tea, izzasztó hatású, gyulladáscsökkentő és hatóanyagai között flavonoidok is találhatók. A bodzavirág szintén izzasztó hatású, és a benne lévő illóolajok váladékoldóként funkcionálnak.
Csak felnőtteknek!
A betegségmegelőző és immunerősítő kutatások kimutatták, hogy az aktív, kiegyensúlyozott nemi élet a szervezet nátha elleni védekezését is megerősíti. Egy vizsgálat szerint azoknak a férfiaknak és nőknek a szervezetében, akik hetente legalább kétszer szeretkeztek, több immunglobulin található, mint azokéban, akik ennél kevesebbszer. Ez az anyag fontos szerepet játszik a nyálkahártya betolakodók elleni védelemben.
Ápoljuk baráti kapcsolatainkat.
Egy 200 férfi és nő részvételével végzett vizsgálat eredménye arra enged következtetni, hogy az erős társadalmi kapcsolatokkal rendelkező emberek jóval ritkábban fáznak meg. A kutatók a részvevőknek rhino-vírust, a meghűléses megbetegedések többségéért felelős kórokozót tartalmazó orrcseppet adtak. Azoknál. Akik csak egy-három ismerőssel rendelkeztek, négyszer nagyobb valószínűséggel alakult ki a betegség, mint azoknál, akiknek legalább hat barátjuk volt.
A C-vitaminban (más néven aszkorbinsav) gazdag zöldségfélék: a zöldpaprika, paradicsom, burgonya, fejes saláta, és a káposztafélék: káposzta, brokkoli, kelbimbó, friss gyümölcsök: áfonya, ribizli, csipkebogyó, narancs, citrom, grapefruit.
C-vitamin szupersztár
Már a tünetek megjelenésekor kezdjünk el naponta legalább 1000 mg C-vitamin szedését. Olyan terméket válasszunk, amely a C-vitamin hatékonyságát fokozó bioflavonoidokat is tartalmaz. Mostanában sokszor felmerülő téma (probléma) a vitaminok túladagolása. Köztudott, hogy a felesleges C-vitamin a vizelettel távozik, de egyes vélemények szerint elsavanyítja a vizeletet, illetve megnövelheti a húgykő, vesekő kialakulásának esélyét és hasmenést is okozhat. A fölösleges C-vitamin oxálsav formájában ürül ki a szervezetből, ami alkotóeleme a vese- és húgykőnek. Ezért a hatékonyabb felszívódás érdekében inkább étkezések közben szedjük. Ha hányinger, hányás tünetek jelentkeznek, csökkentsük az adagot.
Egy egészséges ember napi C-vitamin szükségletét a helyesen összeállított ételekkel még a tél végi és tavaszi hónapokban is fedezni lehet.
Házi ízek
Ami nem pusztán enyhülést nyújt a náthás betegnek, de egyike a legtökéletesebb gyógymódoknak az a csirkehúsleves. A legújabb kutatások szerint megakadályozza, hogy bizonyos fehérvérsejtek felgyűljenek, és gyulladást okozzanak, ami fokozná a nyák termelődését.
Adjunk hozzá frissen aprított fokhagymát. A fokhagyma hatóanyagai közé tartozik az allicin és az allin, amelyek laboratóriumi vizsgálatok szerint fertőtlenít, képesek teljesen elpusztítani a korokozókat. Ezen kívül stimulálja a fertőzésekkel szemben a szervezet első védekező vonalát jelentő természetes ölősejtek felszabadulását. A bátrabbak tartsanak kis gerezd fokhagymát a szájukban, szívják be a gőzét a torkukba és a tüdejükbe, ha túl erőssé válik, gyorsan rágják meg és nyeljék le. Akiknek ez a hátborzongató művelet nem menne, ott van a fokhagymakapszula. A savrezisztens bevonatú kapszulák szedése ritkábban jár mellékhatásokkal (puffadás, hasmenés).
Laluna
forrás: okosanyu.hu