13+1 tipp az influenza ellen otthonra

13+1 tipp az influenza ellen otthonra

Minden évben drukkolunk, és meg vagyunk győződve, hogy „idén nem kapjuk el az influenzát!”. Aztán mégis valahol összeszedünk valamit. 13+1 tipp, hogyan harcolhatunk ellene otthon. A legtöbbször igen kicsinynek tűnő hibán csúszunk el. Összeszedtünk pár alapvető, de mégis gyakran kihagyott vagy elfelejtett lépést, amivel idén talán megúszhatjuk – írta a budapest.imami.hu.

A cseppfertőzéssel átadható kórokozók nemcsak közvetlenül, de közvetve, pl. fertőzött tárgyak érintésével is terjedhetnek egyik emberről a másikra. A vírusok átadása kétféle módon történhet: egyrészt a fertőzött ember köhögése, tüsszentése útján kerülnek a levegőbe nagyobb cseppek, ezeket belélegezhetjük. Másrészt a fertőzöttel való közvetlen érintkezés útján, illetve az általa megfogott tárgyak megérintésével. Szakértők szerint például egy korábban fertőzött embert által megfogott kilincs megérintése útján akár 2-8 órával az után is bekerülhet a szervezetedbe az influenza kórokozója.

1. Kézmosás fertőtlenítővel

Étkezés előtt, vagy amikor hazaérsz, alaposan moss kezet! Tanultuk anyukánktól és Semmelweistől. És milyen igaza volt. Rengeteg vírus és baci ragad napközben a bőrünkre és ruhánkra. Egy fertőtlenítős szappannal való kézmosással illetve útközben fertőtlenítő kendő vagy gél használatával nem cipeljük őket tovább.

2. Öltözz át, ha hazaértél!

A vírusok a ruhánkon is megragadnak. Az emberi testen kívülre került vírus még órákig élet-, illetve fertőzőképes marad. Ha leültél a buszon egy influenzás után, aztán hazamész, máris a díványra, játszószőnyegre szállítottad. Ott játszik a kicsi, aki mindent a szájába töm… folytassam?

3. Mosás

Ha olyan helyen jártál, érdemes a ruhákat is fertőtlenítő mosóadalékkal kimosni, és legalább 40°C-on. Papíron, ruhán, zsebkendőn fél napig is, keményebb, simább felületű tárgyakon, fémen, műanyagon pedig akár 48 órát is fertőző marad az influenzavírus – állapította meg a Minnesotai Orvosi Egyetem, Bonnie Bean vezetésével végzett vizsgálata.

4. Plüssállatok, párnák, plédek

Beteg családtag, gyerek esetén a plüssállatokat, plédeket is rendszeresen mosni kell, kellemesen elüldögélnek benne a kórokozók. Ha nincs időd mosni, az is segít, ha kiteszed hosszabban levegőzni őket a teraszra.

A cikk folytatása, a további hat pont a budapest.imami.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.