5 dolog, amire a Disney mesék megtaníthatnak

oroszlán egy faág mögött

5 dolog, amire a Disney mesék megtaníthatnak

Érdemes a cuki rajzfilmeket más szemmel is nézni, mint egyszerű szórakoztató alkotásokat, hiszen fontos tanulságokkal, leckékkel szolgálhatnak, kicsiknek és nagyoknak egyaránt.

Oroszlánkirály

A múlt is fájhat, de az én filozófiám szerint vagy elugrasz előle, vagy tanulsz belőle – írta pszichoforyou.hu válogatást készítő szerzője.

Sétára indulni múltunk emlékekkel kikövezett útján sokszor rémisztőbb és szorongáskeltőbb, mint egy viharban átvészelt hajó- vagy repülőút: ha úgy döntünk, szembenézünk az emlékekkel, nem csak a boldog, nosztalgia-ébresztő élmények buknak a felszínre, velük együtt rémlenek fel a veszteségek, a rossz döntések, a megbánás, a kudarcok is. Márpedig ezek az érzések azok, amelyeket a legnehezebb kiűzni a fejünkből. Ezek azok az emlékek, amiket újra és újra végigpörgetünk, amik fölött szüntelen rágódunk, mintha a sokszori újrajátszás átírhatná, meg nem történtté tehetné az emléket.

A múlttal való szembenézés óriási bátorságot igényel, és, ahogyan Rafiki is megjegyzi, bizony fájhat is. Ugyanakkor ez a próbatétel, ahogy azt a mesében is láthatjuk, segíthet lerázni „láncainkat”, megtanulni „profiként bukni”, és megtanulni előre nézni. Elvégre, ha képtelenek vagyunk elengedni, a múltunk mindig a nyomunkban lesz, és mindig magában hordozza majd a kísértést, hogy vissza-visszatekintsünk, akkor is, ha fájó sebeket tépünk fel vele.

Ugyanakkor, ha a vállunk fölött visszatekintgetés helyett szembefordulunk vele, talán végleg begyógyíthatjuk a sebeket – akkor is, ha egy kis „emlékheg” marad is a nyomán. Talán a múlt elől menekülés helyett így tudunk majd kéz a kézben járni vele.

Up – Avagy élvezd az apró csodákat

A Fel! című mese főhőse, az özvegy Carl élete nagy utazására indul: a „nagy kalandra”, amit feleségével, Ellie-vel egy életen át tologattak maguk előtt… Hiába keveredik azonban Carl valóban akciófilmbe illő kalamajkákba, mégiscsak érzi, hogy az Ellie-vel való házassága volt az igazi, nagy kaland, ami beragyogta az életét. Az apró dolgok, amik szebbé tették a mindennapokat. A szeretet, ami szinte sugárzik a lenti jelenetből is. Ahogy arra Carl is ráébred, az út sokszor kalandosabb, szebb és lélegzetelállítóbb, mint a megérkezés az addig hőn áhított célhoz – ahova nem mellesleg sosem késő elindulni.

Némó nyomában: Ússz és evezz, ússz és evezz…

Néha pedig rendkívül nehéz folytatni… Vannak napok, amikor egyszerűen ránk telepszik a szomorúság, a fáradtság és a tehetetlenség szörnye, és szürkébe öltözik számunkra a világ. Ilyenkor jön jól, ha képesek vagyunk mi is csak „úszni és evezni”, ahogy azt a Némó nyomában hős hala, Szenilla is teszi. Igazából ebből a rajzfilmből – a legtöbb Disney és Pixar alkotáshoz hasonlóan – megannyi leckét ragadhatnánk ki, legyen szó a család fontosságáról, apró hibáink elfogadásáról, vagy épp korlátjaink, félelmeink legyőzéséről. Számomra mégis Szenilla életigenlése a legmegkapóbb: valaki, aki az emlékeitől megfosztva is képes optimista maradni az akadályok, vagy a morcos, sokszor lehangoló útitársak ellenére is. Elvégre az élet újra és újra akadályokat dob majd elénk, és gyakorta igen magasra teszi a lécet, mi pedig előbb-utóbb megugorjuk őket – a hozzáállásunk, kitartásunk és optimizmusunk azonban nemcsak, hogy előrébb hozza a siker dátumát, de még az odáig vezető utat is képes lehet kevésbé sötétnek, reménytelennek feltüntetni.

A felsorolás folytatása a pszichoforyou.hu oldalon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.