10 ok, amiért jó Y-Anyunak lenni

anyuka öleli a lányát

10 ok, amiért jó Y-Anyunak lenni

Y-generációs vagyok. Emlékszem, milyen volt még azelőtt, de örülök, hogy most lehetek édesanya, és nem 20-30 évvel ezelőtt. Íme egy inspiráló lista az “ipszilonosoknak” és a további generációknak.

Kétségtelenül Y-generációs az vagyok, bár emlékszem, milyen volt még azelőtt. Tudom, mire jó egy videotéka, hogy mennyit ér egy válogatáskazetta a kedvenc zenéimmel, amit még a rádióból vettem fel. Tudom, milyen díszes levélpapírra írni, kézzel írott levelet várni. Tudom, milyen szakácskönyvből főzni, és egy 24 kockás filmtekerccsel nyaralni menni. Játszottam a betonból és vasból készült játszótereken, elengedtek otthonról mobiltelefon nélkül, hiszen tudták, hol találnak és azt is, hogy a megbeszélt időpontban otthon leszek – írta az Ipszilonanyu blog szerzője.

Előnyök mindenkinek, előnyök az anyukáknak

Tudom, hogy volt élet okostelefonok és internet nélkül is. Azonban ma már nem szeretnék máshogy élni. Szeretem, hogy mindennek utána tudok járni pillanatok alatt, ami érdekel. Szeretek netről filmezni, találkozókat szervezni, kapcsolatot tartani, akár otthonról is dolgozni. Szeretem, hogy mindenhova oda találok, mert nálam van a telefonom. Szeretek bármit lefotózni és megosztani másokkal, amit fontosnak, viccesnek, szépnek, vagy meghökkentőnek tartok. Szeretek netről vásárolni, olyan ételeket főzni, amit anyukám nem szokott, vagy éppen egy online tanfolyamot végezni.

Olyan jó, hogy most lehetek édesanya, és nem 20-30 évvel ezelőtt. Íme néhány példa, hogy miért:

Felkészítő videók minden mennyiségben

Milyen lesz szülni? Mit kell csinálni egy újszülöttel? Hogyan kell pelenkázni? Mit kezdj a köldökcsonkkal? Hogyan fürdess? Hogyan kell egy újszülöttet öltöztetni? Hogyan rendezzem be a gyerekszobát? És egyáltalán mit csinál egész nap egy kisbaba? Hogyan fejlődik, mit érdemes vele játszani? Mindenre találok videót. Olyan jó ezeket közösen nézni apával és íly módon is készülni a közös életre a babával.

Kismamás, anyukás, kérdezz-felelek Fb-csoportok

Hacsak a tesód, barátnőd nem ugyan akkor lesz várandós, mint te, akkor bizony lesznek témák, amiket velük érdemben nem tudsz megbeszélni. Ilyenkor olyan jók ezek a csoportok.  Kismamaként és kezdő anyukaként rengeteg kérdés merül fel benned, olyanok is, amiket a szakkönyvek nem feltétlenül érintenek. Védőnővel, orvossal ritkábban találkozol, mint amilyen sűrűn választ vársz egy kérdésre. Gyakran pedig már csak az is elég, ha tudod, nem vagy egyedül, más is épp ugyan azon megy át, mint te.

Babamozi

Hónapokig növekszik benned anélkül, hogy érezhetnéd Őt. Ilyenkor annyira jó bekukucskálni! Döbbenetes, hogy egy pár hetes kis magzat mennyire éli világát odabent, és reagál már azelőtt, hogy ezt érezhetnéd.

Kórházi változások

Sajnos köztudott, hogy a kórházi állapotok még a legjobb helyen sem tökéletesek, itt van bőven hova fejlődni, azonban van pozitív változás bőven. Több kórház is szervez szülésfelkészítőt, szülőszoba látogatást, kismama tornát. Apa végig támogathat a szülés alatt, ahol van beleszólásod, hogy hogyan akarsz szülni, nem idegenek közt lekötözve, parancsszóra kell világra hoznod gyermeked, mint azt sokak tették elődeink közül. Lehetőség van az aranyóra háborítatlanságára, első perctől veled lehet a kicsi. Úgy mész haza a kórházból, hogy ismered a gyermeked, el tudod látni, meg tudod nyugtatni, hiszen már a kórházban összeszoktok, nem csak etetésre kapod meg.

Y-Apu

Az apukák, akikkel közös az élmény, a munka és a felelősség. Akik szülős és pelusozós videókat néznek veled, fagyiért és gyömbérért rohangálnak éjjel, mert megkívántad, büszkén mutogatják az ultrahang képeket, végigszenvedik veled együtt a szülést, utána pedig hősként tisztelnek,  kérés nélkül pelenkáznak, büfiztetnek, énekelnek, ökörködnek, vásárolnak, mosogatnak, teregetnek, megetetnek, amikor mozdulni se tudsz a rajtad alvó picitől, és a legfontosabb, éreztetik veled minden nap, hogy mennyire szeretnek és milyen jó anyuka vagy.

A 10-es lista folytatása az Ipszilonanyu blogon olvasható.

  • Felelős Szülők Iskolája

Felelős Szülők Iskolája

A Felelős Szülők Iskolája 2010 óta működő aktív szakmai és civil közösség, mely keretén belül az ideális gyermeknevelésre, az „elég jól” működő családra és a felelős szülői attitűdre keressük a válaszokat.

Tovább

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.