Milyen zenének van jó hatása a gyerekre?
Az egyik legősibb kapocs a baba és a felnőtt világa között a hang, a beszéd, a zene. No de milyen zenének milyen a hatása?
“A zenei hang, az ének köti a kisgyereket legelőször, legbiztonságosabban az emberi világhoz.”(Vekerdy)
Tudományos kutatások szerint már az anyai szívhangnak is hatása van a fejlődő magzatra. Később ennek tudható be az, hogy születés után is megnyugtató hatással van a babára az, amikor hallhatja édesanyjának szívdobbanását. A hangélményt a magzat még jóval az előtt érzékeli, mielőtt kifejlődött volna a hallás központi szerve. Ha nyugodtan szunyókáló kisbabát látunk olyan gyerekhordozóban, amely az anya testére van felerősítve, általában ennek a hatásnak tudható be. Kodály Zoltán szerint a zenei nevelést a születés előtt 9 hónappal kell megkezdeni, már az anyaméhben.
A babák és a zene
A Duke University Medical Center kutatói szerint sokkal érdekesebb és élvezetesebb dolog a csecsemők számára a zene, mint az emberi beszéd. Amint meghallják, nevetni, ringatózni, mozogni kezdenek a dallam hatására. Ebben a korban a mozgáskoordinációra és az intenzív idegrendszeri fejlődésre is jótékony hatással van.
A zene hatása gyerekkorban
Számos jótékony hatását fedezték a gyerekeket vizsgáló hatástanulmányokban. Megállapították, hogy fejleszti a koncentrálóképességet, a ritmusérzéket. A szép, dallamos, lágy – leginkább klasszikus – zene formálja az érzelemvilágot. A hangszín és hangerő pedig a hallásra van jótékony hatással. Olyan területek is fejlődnek a muzsikán keresztül, mint az egyensúlyérzék, beszédkészség, szociális érettség. De legfőképpen az van a legnagyobb hatással a gyerekekre (is), ami örömöt szerez nekik. Tehát ha a zene az, akkor a megfelelőt kell biztosítani számukra.
EEG vizsgálatok alapján már bebizonyosodott, hogy a zene agyunk mindkét féltekéjét „felvillanyozza”, azaz stimulálja azokat. John A. Sloboda amerikai kutató kimutatta, hogy egy kutatás során a vizsgált személyek több mint 80 százaléka valamilyen testi reakcióval (borzongás, sírás, nevetés) reagált a zenére. Egy másik alkalommal a kutatók különböző zenéket hallgattattak a vizsgált személyekkel, miközben mérték és rögzítették szívritmusukat, vérnyomásukat és légzésüket. Az eredmények azt mutatták, hogy a különféle zenetípusok eltérő hatással voltak az emberekre, de minden esetben valamilyen érzelmet váltottak ki belőlük. (Forrás: https://www.natursziget.com/eletmod/20100813-zene-es-tanules-van-osszefugges)
Milyen zenéket hallgassunk?
Az egyik hamburgi klinikán nehéz műtét előtt Chopin zongoraszonátáinak segítségével oldják a feszültséget. Máshol Dvorákra esküsznek. A jól megválasztott muzsika az aneszteziológusok szerint is sokat javíthat a beteg állapotán. Hatására rendeződik a szív ritmusa, csökken a vérnyomás, lassul az anyagcsere, gyengül az izomtónus. Mindez csökkenti a félelem- és fájdalom érzetet. (Forrás: http://www.agytrening.hu/zene.php) Egyesek szerint a blues jó hatással van az idegekre, a reggae pedig kész relaxációs tréning. A rock és a klasszikusok felvillanyoznak.
Minden szülőt boldoggá tesz az, ha részt vehet a gyerek különböző fejlődési szakaszaiban, ha megismerteti őket a zene és a tánc csodálatos világával, éppen ezért tanácsos minél több zenei stílust megismerni – megismertetni velük.