Új látogatóközpont épül a Kis-Balatonnál

latogatokozpont_1

Új látogatóközpont épül a Kis-Balatonnál

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság a Széchenyi 2020 program keretében elnyert közel 1,2 milliárd Ft európai uniós támogatás segítségével új látogatóközpontot létesített a Kis-Balatonnál, illetve megújította a Diás-szigeti Fekete István Emlékhelyet.

2020. szeptember 22-én ünnepélyes keretek között adták át a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság új látogatóközpontját a Kis-Balatonon, Keszthely térségében. A projekt eredményeként egy közel 1 300 m2-es bemutató látogatóközpont jött létre a Kis-Balaton kiemelkedő jelentőségű, fokozottan védett nemzeti parki tájegység értékeinek közvetítésére.

Kis-Balaton látogatóközpontA Kis-Balaton – mely Európai viszonylatban is kiemelkedően értékes vizes élőhelyünk – sokféleképpen él a köztudatban: madárrezervátum, nemzeti park, Ramsari terület, az első természetvédelmi őr – az egykori „kócsagőr” – személyében az intézményesült hazai természetvédelem szülőföldje, Fekete István regényeinek romantikus helyszíne, a Balaton halbölcsője, vízvédelmi rendszer, ökoturisztikai célpont.

A fejlesztés eredményeként létrejött látogatóközpont ezen kiemelkedő jelentőségű, fokozottan védett nemzeti parki tájegység természeti értékeit mutatja be. A tájba illeszkedő, mai kor igényeit szem előtt tartó, több funkciós épület a kiinduló pontja a Kis-Balaton élővilágát bemutató szárazföldi és vízi túrákak. A kiállítás, a mozi, a tanösvény és a kapcsolódó programok megvilágítják az élővilág változatosságát és az ökológiai összefüggéseket. A kiszolgáló funkciók (étterem, bolt, játszótér, tanösvény) hozzájárulnak a látogatók kellemes itt tartózkodásához.

A látogatóközpont mellett megújult a Fekete István Emlékhely is a közeli Diás-szigeten, melyet az új látogatóközponttól indulva ma már egy korszerű elektromos meghajtású kisbusszal, illetve az ugyancsak a fejlesztés részeként beszerzett 10 darab háromszemélyes kenuval, vagy a 2 darab négyszemélyes kajakkal is megközelíthetnek a látogatók.

Kis-Balaton Látogatóközpont

A projektről bővebb információt a https://www.bfnp.hu/hu/projekt/ginop-715-16-2016-00002-kis-balaton-latogatokozpont-kialakitasa-es-a-dias-szigeti-fekete-istvan-emlekhely-fejlesztese oldalon olvashatnak.