Változatok asszonysorsra

Megesett lány, cselédsors, háború, épülő szocializmus. A 20. század története rendkívüli kiállításon elevenedik meg: az Anna. Változatok székely asszonysorsra. A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum időszaki kiállítása a Nemzeti Múzeumban 2018. április 29-ig két fiktív történeten keresztül, a kisember szemszögéből láttatja az elmúlt évszázadot. Különleges tárlatvezetéseket és más programokat is szerveznek.

A kiállítás sokszínű tárgyi anyaga, a 20. századi ember rendkívüli választásokkal teli életútjának rendhagyó interpretációja lehetőségek tárházát kínálja a kísérőprogramok tekintetében is. Anna története a néprajz-, a történelem és az irodalomtudomány számára egyaránt releváns téma, párhuzamokat, a háttérben megbúvó mozgatóerőkre fókuszáló kutatási eredményeket mindegyik tudományág egyaránt fel tud mutatni – ezek közül ismerhetünk meg most néhányat, neves szakemberek előadásában.

Fiktív, mégis valóság – tárlatvezetések

Kicsoda Anna? Létezhetett-e a valóságban? Milyen történeteket rejtenek tárgyai? Miért alakult éppen így az élete? Ingyenes, de regisztrációköteles tárlatvezetések.

Vasárnapi időpontok, 16 órától:

• február 25.
  • március 25.
  • április 29.

Csütörtökönként, 17 órától:

• március 1.
  • március 22.
  • március 29.
  • április 12.
  • április 26.

A programokon a kiállítás belépőjegyével lehet részt venni, regisztrálni itt lehet.

Tupír – nőnek lenni az államszocializmusban

Mi befolyásolta Anna sorsának alakulását? Milyen politikai események álltak életútjának fordulatai mögött? Neves történészek, néprajztudósok lesznek segítségünkre a kérdések megválaszolásában a legfrissebb kutatásaik alapján.

Varga Zsuzsanna és Kenesei Zsófia történészek előadása a szocializmus női eszményképéről – megfelelhetett-e ennek Anna?

A program regisztrációköteles

Belépő: az időszaki kiállítás belépőjegye + 250 Ft programjegy

Időpont: március 9. 17 óra

Anna filmklub

Anna mindennapjainak közegét, otthonát, sorsának alakulását idézik meg Fábri Zoltán Édes Anna (1958) című alkotásával. A program 17.30-kor tárlatvezetéssel indul az Anna | Változatok székely asszonysorsra  kiállításban, a filmvetítés 18 órakor kezdődik.

Belépő: az időszaki kiállítás belépőjegye + 250 Ft programjegy

Időpont: március 21.