Háziállat, kisállat karácsonyi ajándékként? Szülőként hogyan hozzak felelős döntést?

ajándék háziállat

Karácsony közeledtével sok kisgyermek álma válik valóra, amikor megkapják első háziállatukat. Szülőként hatalmas felelősség hárul ránk: meg kell találnunk a megfelelő fajt, aminek a napi gondozása probléma nélkül tud beépülni az egész család életébe. Például egy otthonülő, nyugodtabb életvitelt folytató család ne egy fiatal, energikus kutyát vegyen magához, mert hamar nyűggé válhat a napi foglalkozás. Akik viszont a nyüzsgő életet részesítik előnyben, hamar ráunhatnak egy nyugalmat árasztó, szépen berendezett akváriumra.

Fontos leszögezni, hogy élő állatot az ajándékozott tudta nélkül semmiképpen se adjunk! Nem biztos, hogy az illető készen áll akár érzelmileg, akár anyagilag egy plusz élet fenntartására!

Mielőtt bármilyen állatot magunkhoz veszünk, tájékozódjunk annak igényeiről, és hogy ezek az igények egyeznek-e azzal, amit a családunk vállalni tud. Bármilyen kisállatot is választunk, próbáljunk meg hiteles forrásból tájékozódni, és ne higgyünk el mindent, amit az interneten olvasunk, vagy adott esetben amit a kisállat kereskedésekben mondanak nekünk. Érdemes az adott fajt mentő szervezetnél érdeklődni, hisz náluk jobban senki nem fogja tudni, hogy mire is van szüksége a leendő kiskedvencnek. A felelős állattartás szempontjából ez nagyon fontos.

Ha nem szeretnénk örökbe fogadni, nagyon figyelni kell arra, hogy honnan vásároljuk meg az áhított állatkát. A mai világban aranykorát éli a szaporítás: kutyát, macskát, madarat, rágcsálót árulnak emberek, akik magukat bár tenyésztőnek mondják, de sajnos nem azok. Rossz körülmények között tartják az anyaállatokat, a kicsiket túl korán választják el, nem kapják meg a megfelelő oltásokat, és még számtalan módon tudnak visszafordíthatatlan károkat okozni. Ne támogassuk hát őket. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy az illető valódi tenyésztő-e, kérdezzünk róla tematikus csoportokban, vagy állatmentő szervezeteknél, ők tudnak segíteni egy megfelelő tenyésztő kiválasztásában is.

Specifikusabb háziállatoknál, pl. egy akvárium beüzemelésénél érdemes akvarisztikai fórumokat vagy csoportokat olvasni. Egy megfelelő akváriumi környezet kialakítása már akkor is több hét lehet, ha minden rendben megy az első pillanattól kezdve. Halat semmiképpen sem szabad egy frissen elindított akváriumba tenni. A megfelelő biológiai egyensúly kialakulása nélkül a halak bármikor elpusztulhatnak.

felelős állattartás - hörcsög

Nagy divat a rágcsáló ajándékozás, főleg a hörcsögöké, hiszen a legtöbb kisállat kereskedésben egyszerűen hozzájuk lehet jutni. Az állatkához általában rögtön ajánlanak is egy apró, színes, emeletes, jópofa ketrecet, ám nagyon kevesen tudják, hogy egy ilyen hely nem megfelelő állattartásra. A hörcsög, bár nagyon apró lény, viszonylag tágas lakhelyet igényel. Egy törpehörcsög számára egy minimum 60×50 cm-es ketrec, vagy terrárium a megfelelő, míg egy aranyhörcsögnek legalább 100×40 cm-es helyre van szüksége. Emellett legyen bent egy 28 cm átmérőjű zárt futófelületű (nem rácsos) kerék, amiben anélkül tud futni, hogy károsodna a gerince. Használjunk minél több természetes anyagból készült házikót, búvóhelyet (faházak, félbevágott kókuszdió, fatörzs alagút, stb). Dekorációnak tehetünk be szálas takarmánynövényeket, szárított mohát, faágakat. Friss vizet és zöldséget naponta kell kapnia. Ügyeljünk rá, hogy az elesége sok-sok változatos összetevőből álljon, és ne csak hizlaló magokból, mint a napraforgó vagy a tökmag.

felelős állattartás - hörcsög

Manapság már létezik alapítvány, ami ezeket az apró rágcsálókat menti. Ha szeretnénk segíteni egy rászoruló kisállaton, nyugodtan felkereshető a Hörcsögmentés, ami az Együtt a Kisállatokért Alapítvány részeként működik.

Forrás: Hörcsögmentés

Képek forrása: Hörcsögmentés, kutyabarathelyek.hu