Hogyan neveljünk boldog gyereket? Vekerdy Tamás válaszol!

Vekerdy Tamás

Hogyan neveljünk boldog gyereket? Vekerdy Tamás válaszol!

Dr. Vekerdy Tamás pszichológust Tibenszky Moni Lisa kérdezte arról, miként nevelhetünk boldog gyereket? Hogyan lehetünk tudatosak és mégis természetesek?

Mit tanácsolna a szülőknek, hogyan lehet tudatosan, mégis természetesen úgy nevelni a gyerekeinket, hogy az nekik a legjobb legyen?

1. Anya, lassulj le, figyelj magadra!

Túl „tettdús” világot élünk. Olyat, amely elfedi még magunk elől is önmagunkat. A feladatunk, hogy hozzáférjünk saját magunkhoz, a bennünk futó áramokhoz. Ehhez nyugalom, relaxáció, csend kell. Csak így tudunk hozzáférni önmagunkhoz.

2. Anya, tévedj nyugodtan!

Az elsőszülött gyerekekkel még többet szoronganak a szüleik, nekik ezért nehezebb is. A többi gyereknél aztán megnyugszunk… A cél az, hogy engedjük el a „tökéletes anyába” vetett hitünket magunkkal szemben, nyugodjunk meg, s merjünk hibázni! Egy anya akkor és azzal teszi a legjobbat a gyerekének, ha tud neki örülni. Van ideje örülni. A vasalás, takarítás helyett örüljünk a gyerekünknek!

3. Keretek között szabadon = ez a biztonság

Az érzelmileg meleg légkör biztonságot von a gyerek köré. A lefekvés és a vacsoraidő kijelölése például a szülők dolga, de hogy a szakadt pulóverében megy-e óvodába a gyerek, ha azt akarja, abba nem feltétlenül kell beleszólni. Ez a különbség szabadság és kötöttség között, s csak ez, amelynek mentén majd kialakul az egészséges, jó kötődés a gyerek és a szülő között. A határozott korlátokon belül szabadon éljünk! Ez a cél, így neveljük jól a gyerekeket.

Videóleirat: Bitter Noémi