A felvételi időszak közeledtével sok szülő érzi a felelősség súlyát, hogy megfelelően támogassa gyermekét ebben a fontos életszakaszban. A helyes támogatás nemcsak a tanulásra, hanem a lelki felkészítésre is kiterjed. Ebben a cikkben bemutatjuk, hogyan tudsz segíteni a gyermekednek magabiztosan és stresszmentesen készülni a felvételire.

1. Támogasd a tanulási folyamatot, de ne irányítsd túl!

Fontos, hogy a gyereked érezze, hogy a felvételire való felkészülés az ő feladata, és hogy te inkább támogató szerepet töltesz be. Segíthetsz neki a tanulási terv kidolgozásában, de hagyd, hogy ő válassza ki, milyen módszerrel tanul a legjobban. Minden gyerek másképp sajátítja el az ismereteket: vannak, akik szívesen készítenek jegyzeteket, míg mások inkább a gyakorlati feladatokkal, tesztekkel tanulnak.

Hogyan segíthetsz?

• Készítsetek közösen egy időbeosztást! Segíts neki egy reális felkészülési tervet kialakítani, amely tartalmazza a pihenőidőket és a rendszeres ismétlést is.
  • Biztosítsd a megfelelő tanulási környezetet! Figyelj arra, hogy csendes, zavartalan helyen tudjon tanulni, ahol jól érzi magát.
  • Jutalmazd az erőfeszítést, ne csak az eredményeket! A kitartó munka ugyanolyan fontos, mint a felvételi siker.

2. Oldd a stresszt!

A felvételi komoly nyomást gyakorolhat a gyerekedre, és ez sokszor a teljesítmény rovására mehet. Segíthetsz neki abban, hogy megtanuljon lazítani és a szorongását kezelni.

Néhány tipp a stressz csökkentéséhez:

• Pihenés és kikapcsolódás: Biztasd a gyereket, hogy találjon időt a hobbijára, barátaival való találkozásra vagy akár egy rövid sétára.
  • Stresszkezelő technikák: Mutass neki légzőgyakorlatokat, relaxációs technikákat, amiket könnyen beépíthet a napirendjébe.
  • Pozitív hozzáállás: Emlékeztesd arra, hogy a felvételi nem az egyetlen lehetőség az életében, és minden tapasztalatból tanulni lehet.

3. Készüljön gyakorlati feladatokkal, képzésekkel, tréningekkel!

A gyerekek gyakran akkor teljesítenek a legjobban, ha valós helyzetekben gyakorolnak. Szerencsére több olyan esemény is van, amely segíti a diákokat abban, hogy a felvételire való felkészülést szórakoztató és élménydús módon, kiscsoportos foglalkozásokon közelítsék meg.

Ajánlott események:

A Felelős Szülők Iskolája felvételi előkészítő programja átfogó segítséget nyújt a központi írásbelire készülő diákoknak. Magyar és matematika tantárgyakból kidolgozott, célzott felkészítő kurzusokat kínálunk, ahol a gyerekek gyakorlati feladatokon keresztül fejleszthetik tudásukat. Az előkészítők interaktív módszerekkel dolgoznak, így a tanulók stresszmentesen és magabiztosan vághatnak neki a felvételinek.

A NO PARA! Rendhagyó felvételi előkészítő sorozat célja, hogy a diákok ne csak a kognitív tudásukat, hanem fontos képességeiket és készségeiket is fejlesszék, amelyekre a sikeres felvételihez szükség van. A következő készségeket mind fejlesztjük az alkalmak során: magabiztosság, önismeret, figyelem és kontroll fejlesztése, önkifejezés, kommunikációs készségek, szorongás és stresszkezelés, kooperáció, tanulási módszerek.

A TURBÓ őszi felvételi előkészítő háromnapos, intenzív kurzusa kifejezetten 6. és 8. osztályos diákok számára készült, hogy felkészítse őket a felvételi vizsgákra. A program során a diákok stresszkezelést, tanulásmódszertant, időmenedzsmentet, valamint kommunikációs és önkifejező készségeket sajátíthatnak el. Jocó bácsi és a Felelős Szülők Iskolája trénerei élménypedagógiai módszerekkel segítik a magabiztos felkészülést.

4. Kövesd nyomon a fejlődést!

Fontos, hogy időnként ellenőrizd, hogyan halad a gyermeked a tanulásban, de ne ellenőrizz túl szigorúan. Kérdezd meg tőle, hogy érzi magát, hol érzi szükségét a segítségnek, és ne csak a jegyekre koncentrálj, hanem a fejlődésre is.

5. Legyen B-terv!

Bár minden szülő szeretné, ha gyermeke sikeresen teljesítene a felvételin, érdemes előre gondolkodni, és felkészíteni őt arra, hogy mi történik, ha nem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan tervezte. Egy alternatív terv (például másik iskola választása vagy felvételi újra próbálása) megnyugtathatja a gyermeket, és csökkentheti a rá nehezedő nyomást.

Összegzés

A felvételi felkészülés stresszes időszak lehet, de a megfelelő támogatással és eszközökkel sokkal könnyebbé teheted ezt a folyamatot a gyermeked számára. A legfontosabb, hogy türelemmel és megértéssel kísérd az útját, és biztasd arra, hogy minden helyzetből tanulhat. Felkészítőkkel és képzésekkel, gyakorlati segítséggel pedig magabiztosan vághat neki a felvételinek!

Kérdésed van, megismerkednél a tanárainkkal, módszereinkkel?

Akkor tarts Velünk a szülőknek szóló online felvételi beszélgetésünkön:

NO PARA! MAGABIZTOS FELVÉTELI! – Hogyan segítsem jól a gyerekem a felvételire való felkészülésben? – 6. és 8. évfolyamos diákok szüleinek

online beszélgetés

2024. szeptember 22., vasárnap 19:00 – 20:00

ÉRDEKEL, CSATLAKOZOM

• ügyvezető

Vargacz Alexandra

sportszervező menedzser, online marketing szakember, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője