Baj van a gyerekkel? – gyermekpszichológia

fiú könyveknek támaszkodik

Baj van a gyerekkel? – gyermekpszichológia

Mit tehetünk, ha gyermekünk láthatóan nem érzi jól magát a bőrében, szorongások, alvászavarok gyötrik, nem tud beilleszkedni az óvodai vagy iskolai gyerekközösségbe, vagy tanulási nehézségei vannak, viselkedési zavarokat produkál? Hogyan segíthetünk, ha felismerjük nála valamilyen pszichológiai probléma jelét?

Budai Egészségközpont oldalán, az intézmény munkatársa Porkoláb Márta gyermekpszichológus segít a kérdésben eligazodnunk.

Ha baj van, miből vesszük észre?

Természetesen minden szülő szeretné gyermekét boldognak, vidámnak, sikeresnek látni, csodálatos gyermekkorral megajándékozni. Sajnos, erre nincs garancia, hiszen a gyermekeink ugyanúgy átélnek frusztrációkat, kudarcokat, érzelmi válságokat, a felnőttekhez hasonlóan szenvednek a stressztől, a teljesítménykényszertől és sok mástól, így aztán az a tökéletes, felhőtlen, „igazi” gyermekkor sokaknak elérhetetlen marad. Mire kell felfigyelnünk, milyen tünetek jelezhetik, hogy nincs minden rendben a gyerekkel?

Sokféle pszichés zavar elképzelhető, ezek testi tünetekben vagy megváltozott magatartásban jelentkezhetnek.

– Pszichés okokra utalhat, ha a gyermek

• iskolai teljesítménye leromlik,
  • ha nehezen tud koncentrálni,
  • ha elveszíti az érdeklődését olyan dolgok iránt, amelyekkel korábban szívesen foglalkozott.

– Fontos, hogy felfigyeljünk rá, ha a viselkedése megváltozik pl. dacos, akaratos, fegyelmezetlen, esetleg agresszív lesz, ha változás következik be étkezési szokásaiban, étvágytalanná válik vagy épp állandóan enne, nassolna.

– Ha rosszul alszik, fel-felriad, rémálmokra ébred, éjszaka járkálni kezd, esetleg problémássá válik az esti altatás vagy épp ellenkezőleg, alig lehet kihúzni az ágyból, megnő az alvással töltött ideje.

– Ha feltűnően sokszor beteg vagy úgy tűnik, időnként kissé eltúlozza a panaszait.

Milyen pszichés problémák fordulnak elő leggyakrabban gyermekkorban?

A teljesség igénye nélkül: előfordulhatnak szorongásos tünetek, figyelemzavar, hiperaktivitás, viselkedési, étkezési zavar, érzelmi, hangulati nehézségek, az ürítéshez kapcsolódó rendellenességek (például életkorához viszonyítottan elhúzódó éjszakai ágybavizelés), valamint fejlődési zavarok is. Ha a szülők felfigyelnek valamilyen változásra, probléma jelentkezésére, akkor legjobb, ha mielőbb szakemberhez fordulnak, gyermekpszichológust vagy gyermekpszichiátert keresnek fel.

• Hogyan különböztethetjük meg az egészséges gyerek élénkségét a valódi pszichés zavartól?
  • Mit tehetünk, ha azt látjuk, hogy gyerekünk szorong, fél a gyerektársaitól, az óvodától, iskolától, mások előtti megnyilvánulástól, szerepléstől?

Ezekre a kérdésekre is kitér a Budai Egészségközpont írása, olvasd el!