Sportszülők Akadémiája – Milyen sportszülő vagyok?

Sportszülők Akadémiája

Sportszülők Akadémiája – Milyen sportszülő vagyok?

Nem könnyű szülőnek lenni. Sportszülőnek lenni még nehezebb. Több tízezerre, de talán több százezerre tehető azoknak a szülőknek a száma, akik hetente többször, de akár naponta viszik, kísérik gyermeküket edzésre, vagy hétvégén versenyre, mérkőzésre. De ez a sportszülőségnek csak az egyik – bár nagyon lényeges – feladata. Sportszülőnek lenni speciális felkészültséget igényel. Be kell illeszkedni egy olyan rendszerbe, amelynek több szereplője van. A középpontban természetesen a sportoló gyermek áll, de ott vannak körülötte az edző, a sportoló társak, az iskola, a tanárok, a sportegyesület, a sportegyesületi vezetők, a sportorvos, a versenybírók, játékvezetők. Ennek a rendszernek a szereplői mind-mind kapcsolatban vannak egymással, és minden szereplőnek az a feladata, hogy a sportoló gyermeket segítse abban, hogy a gyermek örömmel, felszabadultan járjon edzésre, örömmel, felszabadultan versenyezzen, erősödjön a fizikai és mentális egészsége, és mindennek eredményeként sikeres sportoló, de mindenképpen sikeres felnőtt váljon belőle.

A szülők ennek a rendszernek nélkülözhetetlen és meghatározó szereplői. Felelős sportszülőnek lenni azt jelenti, hogy a szülőnek olyan ismertekkel kell rendelkezni, amelyekkel támogatni tudja mind a sportoló gyermek, mind az edző és mindazok tevékenységét, akik szerepet játszanak a gyermek sportolásában. Ezentúl kapcsolatokat kell kiépíteni és fenntartani a többi szereplővel. A legfontosabb a rendszeres kapcsolat az edzővel, aki ebben a rendszerben az iránytó szereppel rendelkezik. Ennek a kapcsolatnak vannak írott és íratlan szabályai, amelyekkel a sportszülőnek tisztában kell lennie. Ismerni kell a szülői felelősség és kompetencia határait, melyek betartásáig eredményes és gyümölcsöző lehet a kapcsolat szülő és edző között, segíti az edző munkáját, és amely határ átlépésével a szülő sokat árthat a gyermeke örömteli és eredményes sporttevékenységének.

A Magyar Edzők Társasága a most induló Sportszülők Akadémiája elé azt a célt tűzte ki, hogy a szülőket felvértezze azokkal az információkkal, ismeretekkel, amelyek elősegítik, hogy a szülő aktív, hatékony tagja legyen annak a sportközösségnek, amelyben gyermeke sportol, hozzájáruljon a közösség hatékony, eredményes működéséhez. Az Akadémia foglalkozásainak előadói egyrészt a sport területén dolgozó orvosok, pszichológusok, pedagógusok és egyéb szakemberek, másrészt olyan edzők lesznek, akik nagy tapasztalattal és kiváló eredményekkel rendelkeznek a fiatalok sportjában. A foglalkozásokra meghívunk kiváló sportolókat, olimpiai- és világbajnokokat, akik beszélnek szüleikkel, mint sportszülőkkel kapcsolatos gyermekkori élményeikről.

Sportszülők Akadémiája

A Sportszülők Akadémiájának első foglalkozását 2024. január 18-án 18 órakor tartjuk a Magyar Sport Háza konferenciatermében. Az esemény online is követhető lesz a Magyar Edzők Társasága YouTube csatornáján. A csatlakozáshoz a Magyar Edzők Társasága honlapján (www.magyaredzo.hu) kell regisztrálni. Aki a helyszíni részvétel mellett dönt, személyesen találkozhat az előadókkal, Dr. Kovács Krisztinával a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem sportpszichológusával és Dr. Kemény Dénessel, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabda válogatott szövetségi kapitányával.

A rendezvényre minden sportszülőt szeretettel vár:

A Magyar Edzők Társasága