A házimunka diszkrét bája
A munka ünnepe egy kicsit más megközelítésből…
forrás: anyaklapja.hu
Nincs könnyű dolgunk, ha az otthoni munkaidő mennyiségét, az otthoni feladatok ellátásának „eredményességét” szeretnénk megállapítani, hiszen minden háziasszony tudja, hogy egy vacsora elkészítése közben még a mosógépet is elindíthatjuk, vagy ránézhetünk a gyerek leckéjére. Házon belül általában kapcsolt tevékenységeket végzünk, ami persze jelentős szervezést igényel.
– A házimunka gyakorlatilag rutinfeladatokból áll – mondja Mariann, négy gyermek édesanyja. – Persze ezt is lehet tanulni, de inkább belerázódik az ember. Én nyolc éve vagyok itthon, de az elején nehéz volt megszervezni a napot úgy, hogy minden beleférjen. Ma már jobban be tudom osztani az időmet, kialakítottam egy rendszert. A gyerekek is tudják, hogy segíteniük kell, porszívóznak, a szobájukban rendet raknak. Mivel a férjem az egyedüli kereső, elsősorban az a fontos, hogy a munkáját el tudja végezni. Este, hazafelé jövet gyakran bevásárol, a kerti munkát teljesen magára vállalta. De tény, hogy én ébresztem a családot, és utolsónak megyek aludni. Szerintem egy munkahelyi karrieren kívül is lehet az embernek sikerélménye. Én akkor vagyok elégedett, ha elvégeztem azt, amit az adott napra elterveztem. Most úgy gondolom, hogy a jövőben is csak akkor leszek képes „rendben tartani” a családi életünket, ha részmunkaidős állást vállalok.
Hogy mennyire összetett és bonyolult feladat egy család egészséges működése, működtetése, azt az Európai Unió kutatási programja is mutatja. A munka világát érintő – az unió országaira kiterjedő – kutatást itthon, a Társadalomkutató Intézet munkatársai foglalták össze és tárták a nyilvánosság elé. A főbb témák egyike épp a rugalmas munkaidő, a munka-család egyensúly, és a társadalmi kohézió kapcsolata.
A kutatásból többek között az is kiderül, hogy a magyar férfiak és nők által észlelt munka-család konfliktus intenzitása a legerősebbek között van az unióban. Ezt enyhíteni látszik a részmunkaidős foglalkoztatás, ami Észak-Európában folyamatosan emelkedik, főként a kisgyermekes nők munkavállalási lehetőségeit tekintve. Ezzel szemben Magyarországon, a rendszerváltás óta eltelt években a munkavégzés rugalmatlan, vagy kényszerrugalmas formái uralják a mindennapi életet, ami nem kedvez a családi munkamegosztás összehangolásának.
A felmérések szerint még ma is a biztonság, a magas kereset, és nem a rugalmasság a fő szempont egy magyar munkavállaló számára. 2008-ban a nők 7, míg a férfiak 4 százaléka dolgozott részmunkaidőben.
Hagyományos értékrend
Egy kérdőíves felmérés szerint Európában a házimunka 70-80 százalékát – a család létszámától függetlenül – még mindig a nők végzik. A megkérdezettek által leginkább időigényesnek megjelölt otthoni feladatok a főzés, gyerekgondozás, takarítás, mosás és vasalás.
Magyarországon a nemek közti munkamegosztásra általában igaz, hogy a partnerek foglalkozásától és kereseti lehetőségeitől függetlenül, a hagyományos feladatmegosztás érvényesül. Tehát a háztartás vezetése a nők feladata, míg a férfiaké a barkácsolás, esetleg némi szerepvállalás a női munkákban.
A párok közötti munkamegosztást a nő házon kívüli munkavállalása befolyásolja ugyan, de a teljes munkaidőben dolgozó nők által végzett házimunkák mennyisége csak azokban az országokban alacsonyabb, ahol a család többi tagja is kiveszi a részét a feladatokból.
Franciaországban vagy Németországban, ahol a párok emancipáltabbak, ott a férfiak is több részt vállalnak az otthoni teendőkből.
Itthon a fiatal párokra még a közel egyenlő mértékű munkamegosztás jellemző, de a kor előrehaladtával ismét a nőké a főszerep. A legmarkánsabb differenciáló tényező az iskolai végzettség, ugyanis a legalacsonyabb iskolai végzettségű magyar nők 3,7-szer több házimunkát végeznek, mint férjeik. A felsőfokú végzettségűek körében ez az arány 2,5-szeresére csökkent.
A megkérdezések nyomán tehát megerősíthető, hogy a magyar férfiak a „szívességtétel gazdaságtana” elv mentén segítenek be a háztartási munkába: kérésre, rendszertelenül, és nem az egyéb tevékenységük (hobbi, szabadidős programok) rovására. Ezzel szemben a nők általában a személyes idejükből, mintegy a szabadidő alternatívájaként végzik el az otthoni teendőket.
“> |
Van ára a házimunkának?
Hogy a háztartási munka mennyire munka, és hogy a ráfordított, nem elhanyagolható időnek értéke van, az ma már vitathatatlan, ha csak egy takarítónő vagy bejárónő órabérét vesszük alapul.
– Nálunk leginkább a bejárónői szolgáltatást és az alkalmi, illetve nagytakarítást keresik az ügyfelek. A hozzánk fordulók között találni középkorú, családos embereket, akiknek nincs idejük, vagy sokkal „drágább” az idejük annál, hogy házimunkára tudják fordítani. Vannak kisgyermekes családok, ahol a gyerekek mellett nem igazán jut idő a takarításra, de egyedülálló, fiatal nők és férfiak is igényt tartanak az ilyen típusú segítségre, illetve idős emberek, akiknek fizikai nehézséget jelent az otthonuk rendben tartása. Egy leinformálható, gyakorlott házvezetőnő – aki a hét minden napján főz, mos, vasal és takarít is – nettó százezer forint alatt nem érhető el. Bejárónő, heti egy-két alkalomra, középárfolyamon: kb. 1300-1500Ft/óra. Az alkalmi takarítás nagyban függ a négyzetmétertől és az elvégzendő feladatok mennyiségétől, ezért nagyon szóródik az ár, kb. 300Ft/négyzetmétertől, akár 800Ft/négyzetméterig is terjedhet – mondja Nagy Attila, egy erre szakosodott cég vezetője.
– A háztartásokban végzett munka értékét többféleképpen is lehet vizsgálni – teszi hozzá Sík Endre professzor, a TÁRKI munkatársa. – Az egyik módszer, hogy megnézzük, mit értünk házimunka alatt, például a főzést, mosást, ház körüli feladatokat. Ezeket a tevékenységeket el lehet végeztetni alkalmazottakkal is, tehát ez a munka annyit biztosan ér, amennyibe akkor kerülne, ha mással-másokkal végeztetnénk el. Ezt pedig lehet kalkulálni egy háztartási alkalmazott bérével, de lehet specialisták mindenkori jövedelmével is, mint pl. szakács, takarítónő, gyermekfelügyelő, egyéb.
A másik megközelítési mód, hogy a nők munkahelyen végzett munkájával, és az ott megtermelt jövedelmével helyettesíteni az otthoni munka értékét. És eddig még csak az időigényes elfoglaltságokról beszéltünk, de létezik a nem időigényes háztartási tevékenység, mint pl. eltervezni, mit kell vásárolni, hogyan kell beosztani az időt, költségelemzéseket végezni a bevételekről és kiadásokról.
– Ezek nélkül a tervezések nélkül egy piaci üzem, vállalat sem tudna működni. Ugyanez érvényes a háztartásokra is. Egy közgazdásztól hallottam, és nagyon találónak tartom, hogy a háztartás a társadalom Achilles-sarka. Ha ennek normális működését megbolygatjuk, akkor az egész társadalom szét fog esni. A nők veleszületett áldozatvállalását, otthonteremtő készségét erőszakkal a férfiakra testálni, kellemetlen következményekkel járna. Úgy gondolom, hogy ennek a munkának az elismertségét kellene inkább növelni, hogy a nők ne érezzék dehonesztálónak, és elfogadni végre, hogy a nemek közti munkamegosztásnak itt is érvényesülnie kell. Mindazonáltal, azokat a feladatokat, amelyekről beszéltünk, igazán jól szervezetten, mondhatni könnyedén és elegánsan csak a hölgyek képesek csinálni – állapította meg Sík Endre professzor.