Magyarország rejtett természeti csodái 10. – Bihari-sík
Bivalyok és egyéb állatfajták – Bihari-sík
Túlpörgetett életünkben hajlamosak vagyunk minden téren csak a legszebbre, a leghíresebbre, a legkülönlegesebbre figyelni. Éppen ezért most olyan látnivalókat mutatunk be, amelyek nem tartoznak a legismertebbek közé, mégis rendkívül érdekesek, és ezekre a csodálatos helyekre a családdal mindenképpen érdemes ellátogatni. Túrára fel!
Az egykoron hatalmas alföldi mocsárvidéknek, a Nagy- és a Kis-Sárrétnek ma már nem sok nyomát találjuk, de számos, napjainkban is használatos elnevezés is utal arra, hogy milyen lehetett itt a hajdani élővilág. Hattyasvölgy, Gödényes, Saslapos – csak néhány határnév, amelyek népes madárvilágról mesélnek. A Bihari-sík Tájvédelmi Körzetben még fellelhetjük a „régi világ” nyomait: a mezőgazdasági területek között megbújva értékes mocsarak, nagy kiterjedésű szikesek, erdőfoltok váltakoznak.
A tájjal való ismerkedés remek terepe a Keleti-főcsatorna közelében, Földes és Berettyóújfalu határában található Bihari-sík tanösvény. A húsz állomást önállóan is felkereshetjük, de szakvezetést is kérhetünk. A madármegfigyelő toronyból különös látványban lehet részünk; a közeli andaházi vizes élőhelyen dagonyázó bivalyokat és közvetlen közelükben halászgató madarakat, például gémeket és kócsagokat, valamint egyéb vízi- és parti madarakat láthatunk. Aki igazi nyüzsgésre vágyna, annak különösen a tavaszi madárvonulás idején érdemes itt nézelődni.